Stalinowski prokurator oskarżony. Odpowie za sprawę z 1952 r.

/ creationc (sxc.hu)

Były stalinowski oficer śledczy Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Szczecinie Józef G. został oskarżony przez prokuraturę IPN. Podejrzanemu zarzucono "poważną represję polityczną" w postaci bezprawnego pozbawienia wolności przeciwnika komunizmu.

Akt oskarżenia przeciwko Józefowi G. - jak poinformował dziś prok. Marek Rabiega, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie - został wysłany w ubiegłym tygodniu do Wojskowego Sądu Garnizonowemu w Szczecinie.

- Podejrzanemu zarzucono, iż w 1952 roku przekroczył swoje uprawnienia i bezprawnie pozbawił wolności Henryka K., co stanowiło poważną represję polityczną wobec osoby traktowanej jako przeciwnik władzy komunistycznej

 - podał prok. Rabiega.

Podkreślił, że czyn oskarżonego Józefa G. uznano za zbrodnię komunistyczną, która wyczerpuje znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. "Przestępstwo zarzucone oskarżonemu zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności" - dodał prokurator. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Różne zeznania w sprawie Amber Gold. Konfrontacja między funkcjonariuszem i byłym szefem ABW

/ screen TVP Info

Dziś po godz. 12 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. afery Amber Gold. Podczas posiedzenia dojdzie do konfrontacji pomiędzy byłym zastępcą dyrektora gdańskiej ABW Jarosławem Dąbrowskim, a dwoma funkcjonariuszami tamtejszej delegatury, którzy zajmowali się sprawą Amber Gold.

Podczas ubiegłotygodniowego przesłuchania szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS) pytała Dąbrowskiego o zeznania przed komisją funkcjonariuszy Agencji, którzy wskazywali, że to właśnie on, razem z dyrektorem gdańskiej ABW Adamem Gruszką ustalili, że Agencja nie będzie "aktywnie, operacyjnie" zajmować się sprawą Amber Gold.

Dąbrowski zeznał, że nie pamięta tych okoliczności, ale "zapewne była jakaś dyskusja, przedstawiane były argumenty i została wypracowana decyzja". Wassermann dopytywała, czy któryś z podległych Dąbrowskiemu oficerów był wzywany do Warszawy, aby wyjaśnić, dlaczego przez dziewięć miesięcy gdańska ABW nie zajmowała się sprawą Amber Gold.

Ja nie byłem o tym informowany

 - powiedział świadek.

Po tym fragmencie zeznań Wassermann wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie konfrontacji pomiędzy Dąbrowskim oraz naczelnikiem i funkcjonariuszem operacyjnym ABW, który prowadził sprawę Amber Gold. Uzasadniła taką decyzję tym, że występują rozbieżności w zeznaniach świadków.

 

Źródło: PAP, TVP Info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl