Cyrulik zaśpiewa w Warszawie. Partię Bartola wykona Dariusz Machej. WYWIAD

Dariusz Machej / Mirosław Pietruszyński/mat.pras.

redakcja

Kontakt z autorem

Począwszy od dziś (12.10), przez cztery wieczory w Warszawskiej Operze Kameralnej wystawiana będzie jedna z najsłynniejszych oper w historii, „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego. Spektakle wpisują się w celebrowany na tej scenie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Jitki Stokalskiej, reżyser stojącej również inscenizacją tego dzieła. W rolę Bartola wcieli się Dariusz Machej. Z artystą rozmawia Piotr Iwicki.

We wszystkich czterech spektaklach partię Bartola wykona Dariusz Machej, artysta należący do gwiazd tej sceny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (rocznik 2000) już na studiach był solistą WOK. Teraz można go popodziwiać na estradach całej Europy, bowiem regularnie pojawia się w obsadach w Oper Frankfurt am Main, Litewskiej Operze Narodowej, warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Wiennerkammeroper, a jego talent błyszczy na renomowanych festiwalach u boku gigantów operowego świata. Nasz bas wziął udział w licznych realizacjach radiowych i telewizyjnych a swój głos uwiecznił na wielu wydawnictwach płytowych (m.in. w katalogu światowej wytwórni Naxos).

Odnoszę wrażenie, że jest Pan z Rossinim bardzo zaprzyjaźniony. 
Miło mi bardzo, że można odnieść takie wrażenie. Odbieram to jako komplement. Debiutowałem jeszcze jako student Akademii Muzycznej w Warszawie, na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej jako Don Magnifico w operze Gioacchino Rossiniego „La Cenerentola”. Chwilę później pojawiły się propozycje z zagranicy oraz kolejne partie w dziełach Rossiniego. Wymienię tu chociażby Mustafę w „L’Italiana in Algeri”, Bartolo w „Il Barbiere di Siviglia”, Macrobio w „La pierta del paragone” czy Selim w „Il Turco in Italia”. 

Mówi się, że Rossini uczynił dla sztuki śpiewaczej to co Chopin dla pianistyki. Na czym polega szczególność jego spojrzenia na śpiew?
Opery Rossiniego cechuje niezwykły koloryt postaci, wokalna ekwilibrystyka, możliwość stosowania kadencji dopasowanych do osobowości i indywidualnych predyspozycji technicznych śpiewaka. Nie mniejsze znaczenie ma  budowanie w ariach indywidualnych linii melodycznych w powtarzanych fragmentach, przy zachowaniu lekkości  i swobody bel canta. To wszystko składa się na styl rossiniowski, piękny, ale bardzo wymagający. 

Jak jest Pana ulubiona partia z tego repertuaru?
Zapewne ta, którą będę śpiewał za chwilę, Bartola (śmiech). A tak poważnie, to chyba Mustafa z „L’Italiana in Algieri” oraz Macrobio z” La pietra del paragone”.

Nie przegap: Cała rozmowa Piotra Iwickiego z Dariuszem Machejem ukaże się w piątkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Państwa spotkają się w Katowicach ws.…

Państwa spotkają się w Katowicach ws.…

Festiwal Pieśni Pamięci "Walczącym o…

Festiwal Pieśni Pamięci "Walczącym o…

"Ach śpij kochanie": Piękny…

"Ach śpij kochanie": Piękny…

Znamy nazwisko nowego szefa PWPW.…

Znamy nazwisko nowego szefa PWPW.…

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną?…

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną?…

Zmiany w organach korporacyjnych PWPW S.A.

 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w dniu 19 października 2017 r. odwołało ze składu Rady Nadzorczej Spółki Przemysława Kalembę oraz w tym samym dniu powołało w skład Rady Nadzorczej Spółki Jakuba Tadeusza Skibę.

Ponadto na posiedzeniu w dniu 20 października 2017 r. Rada Nadzorcza Spółki delegowała Członka Rady Nadzorczej PWPW S.A. Jakuba Skibę do czasowego, tj. przez okres 3 miesięcy wykonywania czynności Prezesa Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Aktualny skład Zarządu Spółki:

1. Jakub Skiba, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu,

2. Robert Malicki, Członek Zarządu,

3. Robert Wardak, Członek Zarządu,

4. Tomasz Sztanga, Członek Zarządu.

 

Ogłoszenie płatne

 

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Państwa spotkają się w Katowicach ws. globalnej umowy klimatycznej

/ skitterphoto.com

Ok. 60 krajów uczestniczących w konferencji poprzedzającej szczyt klimatyczny w Bonn zgodziło się, że za rok w Katowicach państwa przyjmą pakiet implementacyjny dla porozumienia paryskiego, czyli globalnej umowy klimatycznej - poinformował resort środowiska.

Konferencja poprzedzająca szczyt klimatyczny, czyli tzw. preCOP, odbywała się 17-18 października na Fidżi. Brał w nim udział pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. Fidżi przewodniczyć będzie obradom klimatycznym, które odbywać się będą od 5 do 18 listopada w Bonn.

Ministerstwo środowiska poinformowało, że najważniejszym ustaleniem preCOP-u była zgoda wszystkich uczestników tego spotkania, tj. ok. 60 państw, że w 2018 r., podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, ma być przyjęty pakiet implementacyjny dla porozumienia paryskiego.

- Porozumienie paryskie, które zakłada powstrzymanie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza po 2020 roku, a także zawarty w nim Warszawski Międzynarodowy Mechanizm ds. Strat i Szkód (WIM) - to dokumenty istotne dla kształtowania polityki zrównoważonego rozwoju świata – podkreślił, cytowany w komunikacie, Sałek.

WIM zobowiązuje kraje rozwinięte do zwiększenia stałego zaangażowania finansowego na rzecz wsparcia krajów rozwijających się w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu.

Wynegocjowane w grudniu 2015 r. podczas szczytu klimatycznego w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne jest pierwszą umową międzynarodową zobowiązującą wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Jej głównym celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C. Nowa globalna umowa klimatyczna zacznie obowiązywać od 2020 r.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl