Tajlandia z dostawą chińskich czołgów

/ flickr.com

  

Dwanaście statków przybiło do portu Thung Progng w poniedziałek z ładunkiem 28 czołgów VT4. Jest to pierwsza dostawa czołgów zamówionych u chińskiego przedsiębiorstwa Norinco za kwotę 150.5 miliona dolarów (4.9 mld batów).

Tych 28 czołgów zostanie w następnym roku włączone wraz z 21 innymi pojazdami pancernymi do III Dywizji Kawalerii tajskich wojsk lądowych. Zanim jednak to nastąpi maszyny zostaną poddane inspekcji w bazie wojskowej Saraburi przez Tajski Królewski Regiment Kawalerii. Na zakup chińskich czołgów Tjalandia zdecydowała się po niezrealizowaniu przez Ukrainę kontraktu na dostawę czołgów "Opłot-M" T-84. W ciągu trzech lat jedynie 10 spośród 45 zamówionych czołgów trafiło do Tajlandii. Pojazdy te obecnie są na wyposażeniu 2 Dywizji Piechoty stacjonującej w prownincji Sa Kaeo. Dodatkowym czynnikami przemawiającym za Norinco był fakt, że przedsiębiorstwo to zobowiązało się do stworzenia centrum serwisowego dla czołgów w Tajlandii oraz ich konkurencyjna cena.Kontrakt na dostawę czołgów został podpisany w ubiegłym roku. Zakup kolejnych jedenastu sztuk warty 2 miliardy batów został zaakceptowany w połowie br. natomiast umowa na ostatnie 10 czołgów o wartości 2 miliardów batów ma zostać wkrótce podpisana. Obecnie natomiast Tajlandia rozważa zakup kołowych bojowych wozów piechoty VN-1. VT-4 znany również jako MBT3000 jest czołgiem stworzonym przez chińskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Norinco. W ważącej 52 tony maszynie, której załoga stanowi trzech wojskowych zamontowano silnik o mocy 1 300 koni mechanicznych, pozwalający osiągnąć prędkość 70 km/h. Z kolei zasięg operacyjny wynosi 500 km. Uzbrojenie czołgu stanowi armata kal. 125 mm oraz zdalnie sterowane działko, na którym zamontowane mogą być działko przeciwlotnicze bądź karabin maszynowy. Dodatkowo z działa można miotać pociski przeciwpancerne o zasięgu 5 km. Na wyposażeniu znajduje się ponadto cyfrowy system kierowania ogniem, system nawigacji satelitarnej oraz system obrony aktywnej GL5

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prognozy wzrostu dla Polski utrzymane

/ geralt/pixabay.com/CC0 Public Domain

  

"Agencja S&P Global Ratings utrzymała prognozy kluczowych wskaźników fiskalnych oraz dynamiki PKB Polski na lata 2019-2021" – wynika z raportu datowanego na 16 lipca. Analitycy S&P obniżyli natomiast oczekiwaną ścieżkę inflacji w Polsce.

Podobnie jak w kwietniu (ostatnie dostępne szacunki) S&P prognozuje, że Polska gospodarka będzie rozwijała się w latach 2019-2021 w tempie, odpowiednio, 3,5 proc., 3,0 proc. i 3,0 proc.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma wynieść według S&P 2,5 proc. PKB w każdym z lat w okresie 2019-2021.

Wyraźnie obniżono natomiast ścieżkę inflacji, do 2,5 proc. średniorocznie w okresie 2019-21 r. z 3,5 proc., 3,0 proc. i 3,0 proc.

Agencja oceniła w najnowszym raporcie, że gospodarki Polski, Bułgarii, Słowenii oraz państw bałtyckich znajdują się w coraz bardziej dojrzałej fazie cyklu, jednak ich fundamenty „pozostają pozytywne”.

Choć napięta sytuacja na lokalnych rynkach pracy sugeruje nadchodzące spowolnienie, wciąż oczekujemy relatywnie mocnego wzrostu w latach 2018-2020 – napisano kontekście wyżej wspomnianych gospodarek.

Do głównych czynników ryzyka dla swoich projekcji S&P zaliczyła w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: "przegrzewanie się" gospodarek, wzrost globalnych napięć handlowych i protekcjonizmu, odpływy kapitałowe, spadek napływu funduszy unijnych.

O rewizji prognoz wzrostu PKB i inflacji na 2018 r. dla Polski S&P poinformowała w raporcie z 5 lipca.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch to "A-" (jeden poziom niżej niż Moody's). Perspektywy obu ocen są stabilne.

Agencja S&P ocenia Polskę na poziomie "BBB+", dwa poziomy w dół względem Moody's, z perspektywą pozytywną.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl