Rejs dookoła świata w ramach projektu "Polska100"

/ Danuta Matloch/MKiDN

Anna Krajkowska

Kontakt z autorem

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości rusza projekt "Polska 100". Jego twarzą jest Mateusz Kusznierewicz – mistrz olimpijski, który wspólnie z załogą wypłynie w połowie 2018 roku w rejs dookoła świata. Jacht ma pokonać 40 tysięcy mil morskich, odwiedzić 5 kontynentów i 100 portów, promując Polskę. Wyprawa zakończy się po dwóch latach, w roku stulecia zaślubin Polski z morzem.

Projekt otrzymał honorowy patronat  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu i Turystki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerem strategicznym Polska100 jest Polska Fundacja Narodowa, która podjęła się jego finansowania. Rejs został też włączony do Rządowego Programu „Niepodległa”. Wsparcie merytoryczne nad tym projektem zapewnia Akademia Morska w Szczecinie oraz Polski Związek Żeglarski.

Polska100 to program wizerunkowy, który odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami i sukcesami sportowymi

– powiedział w środę podczas konferencji na PGE Narodowym wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę na spotkania, które mają się odbywać w ramach projektu.

To będą spotkania promocyjne w poszczególnych miastach, gdzie także będzie mogła się do tego włączyć Polonia, gdzie nasze instytucje kultury, także inni sportowcy będą brali udział w tym całym cyklu promowania naszej ojczyzny na świecie

– podkreślił wicepremier. 

Jak zaznaczono podczas konferencji prasowej, każdy może dołączyć do wirtualnej załogi projektu „Polska100”. Dzięki konkursom, wiele osób trafi na pokład jachtu. Zmagania  i przygody zespołu będzie można śledzić za pośrednictwem relacji w mediach. 

Dzięki transmisji satelitarnej będziemy w stałym kontakcie z milionami Polaków. Pokażemy jak z orłem na piersi walczymy o najważniejsze miejsca w najtrudniejszych regatach na świecie

– powiedział Mateusz Kusznierewicz.

Fot. Danuta Matloch/MKiDN

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON.…

Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON.…

Wiceszef MSZ o art. 7: Narosło wokół tego…

Wiceszef MSZ o art. 7: Narosło wokół tego…

„Musimy nazwać po imieniu zło”. List…

„Musimy nazwać po imieniu zło”. List…

Dziś urodziny papieża Franciszka

Dziś urodziny papieża Franciszka

Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez…

Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez…

Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON. „Jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski”

/ twitter.com/MON_GOV_PL

– Kopalnia Wujek została odznaczona medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju", taki sam medal zostanie przyznany także Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej – poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz wyjaśnił w sobotę w TVP Info, że odznaczenia dostaną "nie tylko poszczególne osoby, nie tylko ci, którzy zostali zamordowani, ale cała Kopalnia Wujek, bo to był czyn całej załogi".

Cała Kopalnia Wujek jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski. Dlatego też cała Kopalnia Wujek została odznaczona przez Ministerstwo Obrony Narodowej medalem za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za działanie na rzecz walki o niepodległość Polski - złotym medalem obrony kraju i obrony narodu polskiego – wskazał minister.

Szef MON dodał że taki sam medal zostanie przyznany Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej za walkę w 1970 r.

Bo te powstania, zarówno grudniowe z roku 1970, jak i walka w okresie stanu wojennego, to był ciąg działań, ciąg zwycięstw w walce o niepodległość Polski – wyjaśnił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez szefa MON

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl