Sroka wyżaliła się na Facebooku, przyklasnął jej Stuhr

/ PISF/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Dziś rano Magdalena Sroka, eksdyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej umieściła w mediach społecznościowych komunikat, w którym ustosunkowuje się do decyzji resortu kultury o odwołaniu jej ze stanowiska szefowej PISF. - Ta decyzja nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż przedstawiciele resortu kultury od kilku miesięcy nieskutecznie wymuszali na mnie podanie się do dymisji - napisała na Facebooku, stwierdzając jednocześnie, że "zawłaszczanie przez polityków niezależnych instytucji kultury może prowadzić do ograniczania swobód obywatelskich".

Informacja o odwołaniu Magdaleny Sroki pojawiła się w zeszłą środę. Bezpośrednią przyczyną decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był skandaliczny list sygnowany nazwiskiem Magdaleny Sroki, wysłany do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America, w którym znalazły się m.in. aluzje do rzekomej cenzury w Polsce.

W ostatni poniedziałek PISF negatywnie zaopiniował wniosek MKiDN o odwołanie Magdaleny Sroki. Mimo solidarności Rady Programowej z dotychczasową dyrektor, resort kultury podtrzymał swoją decyzję:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonując zadania organów administracji rządowej w zakresie kinematografii oraz sprawując nadzór nad działalnością PISF, nie może godzić się z aktami działalności dyrektora PISF, które pozostają w jawnej sprzeczności z ustawowymi zadaniami realizowanymi przez Instytut w zakresie promocji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej twórczości filmowej.

- mogliśmy przeczytać w oficjalnej odpowiedzi ministerstwa na komunikat PISF.

Dziś do sprawy odniosła się sama zainteresowana, umieszczając na swoim Facebooku długie oświadczenie, w którym po raz kolejny (sic!) znalazły się sugestie, jakoby wolność twórcza była w Polsce zagrożona, a ministerstwu zależało na "zawłaszczeniu" PISF:

Zawłaszczanie przez polityków niezależnych instytucji kultury, które zapewniają twórcom pluralizm i wolność wypowiedzi, może w mojej ocenie prowadzić do ograniczania swobód obywatelskich, o którym mówił i przed którym przestrzegał nas w swoim ostatnim filmie Mistrz Andrzej Wajda.

- pisze Sroka na swoim profilu.

Dodaje także, że decyzja o odwołaniu jej ze stanowiska "nie jest zaskoczeniem", gdyż dymisją grożono jej od kilku miesięcy:

...ta decyzja nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż przedstawiciele resortu kultury od kilku miesięcy nieskutecznie wymuszali na mnie podanie się do dymisji. Nie będę wyliczać efektów mojej pracy, dość podkreślić, jak wielką satysfakcję sprawiają mi kolejne wielkie nagrody dla polskich filmów i ich Twórców, błyskotliwe debiuty i rozwój niezależnego kina czy pozyskanie 78 mln zł środków europejskich na rekonstrukcję cyfrową skarbów polskiej kinematografii.

Cały wpis można przeczytać na Facebooku:

Wszystko wskazuje na to, że pani Magdalena Sroka nadal nie pojęła, że ferowanie bezpodstawnymi oskarżeniami o cenzurę  to poważna sprawa. Jak widać, w jej przypadku nie wystarczył nawet tak zdecydowany krok ministerstwa jak odwołanie ze stanowiska. Była dyrektor PISF może jednak liczyć na wsparcie środowiska - jej facebookowemu wywodowi przyklasnął Maciej Suhr - aktor, który nie odmawia sobie żadnej okazji do uderzenia w ekipę rządzącą i resort kultury:

Już raz minister Gliński zapraszał pana Maćka Stuhra do siedziby MKiDN na rozmowę o kondycji polskiej kultury. Na razie jednak aktor nie przyjął zaproszenia. Wszystko wskazuje na to, że pewniej czuje się w internetowych przepychankach niż poważnej dyskusji. A szkoda.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja Merkel: Chcemy pokazać, że nawet jeśli nasze rozmowy nie są proste, to jesteśmy dla siebie ważni

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie. Wśród tematów spotkania były „ostatnie działania protekcjonistyczne”, które pojawiły się na świecie. Zarówno premier Morawiecki, jak i kanclerz Merkel wspólnie ocenili je „jako coś niepokojącego”.

- Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

Angela Merkel podkreśliła, że wizyta w Polsce, po ponownym wybraniu na stanowisko kanclerza Niemiec, była dla niej ważna, a rząd niemiecki chce „pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie”.

- Premier (Morawiecki) zwrócił uwagę na to, że jest to zapisane w umowie koalicyjnej, ale to jest też urzeczywistniane – mówiła Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec przypomniała w tym kontekście piątkową wizytę w Warszawie szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa. Podkreśliła, że nawet jeśli w poszczególnych kwestiach pojawiają się rozbieżności, nie powinny one wpływać na stosunki partnerskie między dwoma krajami.

- Chcemy w ten sposób pokazać, że nawet jeżeli nasze rozmowy nie zawsze są proste, to jesteśmy dla siebie ważni, chcemy rozwijać nasze relacje. Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani. Chcemy rozwijać nasze relacje, ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze. – mówiła Angela Merkel.

 Kanclerz Niemiec odniosła się również do sytuacji na Ukrainie.

 - Mamy zgodne stanowisko ws. Ukrainy; niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich, będziemy nalegać, by to się zmieniło – zapowiedziała Angela Merkel.

Z kolei premier Morawiecki wskazał na konieczność zagwarantowania jedności UE.

- Zgodziliśmy się z kanclerz Merkel, że w dla przyszłości UE kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności, przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli i praktycznej stronie jej funkcjonowania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodała pozytywnym elementem relacji polsko-niemieckich są „ścisłe stosunki gospodarcze”.

- Popieramy zdecydowanie format Trójkąta Weimarskiego i będziemy się angażować na rzecz tego, aby były tutaj spotkania w ramach tego formatu. Jeżeli chodzi o relacje bilateralne, to mamy zbieżne interesy - z jednej strony w ramach UE, ale również mając na względzie politykę zagraniczną i starania w tym zakresie - dodała Merkel.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl