Papież wezwał do modlitwy o pokój na świecie

Papież Franciszek / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Ojciec Święty wezwał wiernych podczas audiencji generalnej w Watykanie do modlitwy różańcowej w intencji pokoju na świecie.

W najbliższy piątek, 13 października, zakończą się obchody setnej rocznicy ostatnich objawień maryjnych w Fatimie. Ze wzrokiem skierowanym ku Matce Pana i Królowej Misji zachęcam wszystkich, szczególnie w październiku do odmawiania Świętego Różańca w intencji pokoju na świecie 
– powiedział Franciszek, zwracając się do tysięcy osób zgromadzonych na audiencji na placu Świętego Piotra.

Niech modlitwa poruszy najbardziej oporne osoby, aby wygnały przemoc ze swego serca, słów i gestów i budowały wolne od niej wspólnoty, które troszczą się o wspólny dom 
– wezwał papież. – Nic nie jest niemożliwe, jeśli zwracamy się do Boga w modlitwie. Wszyscy mogą być twórcami pokoju – dodał Ojciec Święty, przywołując swe słowa z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Pokoju.

Papież wyraził pragnienie, aby konkretne działania na rzecz „obrony wspólnego domu” mogły stopniowo zmniejszać zagrożenia dla najsłabszej ludności.

W katechezie na temat nadziei i „czujnego oczekiwania” Franciszek wskazywał: 

Nawet jeśli cały świat występowałby przeciwko nadziei i mówił, że przyszłość przyniesie tylko ciemne chmury, to chrześcijanin wie, że w tej przyszłości znajduje się powtórne przyjście Chrystusa.

Przestrzegał przed pesymizmem i rezygnacją. Jak wyjaśnił. „rezygnacja nie jest cnotą chrześcijańską”.

Chrześcijanin nie został stworzony dla nudy, lecz raczej dla cierpliwości
– dodał Franciszek.

Podkreślił też, że nie jest prawdziwym budowniczym pokoju ten, kto nie naraża swojego osobistego pokoju i nie podejmuje ryzyka. Taki ktoś to „leń” – ocenił papież.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja Merkel: Chcemy pokazać, że nawet jeśli nasze rozmowy nie są proste, to jesteśmy dla siebie ważni

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie. Wśród tematów spotkania były „ostatnie działania protekcjonistyczne”, które pojawiły się na świecie. Zarówno premier Morawiecki, jak i kanclerz Merkel wspólnie ocenili je „jako coś niepokojącego”.

- Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei kanclerz Niemiec podkreśliła, że nawet jeśli w poszczególnych kwestiach pojawiają się rozbieżności, nie powinny one wpływać na stosunki partnerskie między dwoma krajami.

- Chcemy pokazać, że nawet jeżeli nasze rozmowy nie zawsze są proste, to jesteśmy dla siebie ważni, chcemy rozwijać nasze relacje. Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani. Chcemy rozwijać nasze relacje, ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze. – mówiła Angela Merkel.

 Kanclerz Niemiec odniosła się również do sytuacji na Ukrainie.

 - Mamy zgodne stanowisko ws. Ukrainy; niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich, będziemy nalegać, by to się zmieniło – zapowiedziała Angela Merkel.

Z kolei premier Morawiecki wskazał na konieczność zagwarantowania jedności UE.

- Zgodziliśmy się z kanclerz Merkel, że w dla przyszłości UE kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności, przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli i praktycznej stronie jej funkcjonowania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl