Turniej o prawdziwy uśmiech. Wszystko zaczyna się od podwórkowych i szkolnych boisk

/ joshdick75

Mecz piłki nożnej, zwłaszcza polskiej reprezentacji, to okazja do przeżywania wielkich emocji. Sukcesy polskiej ekipy sprawiają, że liczba ich młodych fanów wciąż rośnie, a gra w takiej drużynie to marzenie prawie każdego dziecka w Polsce.

Piłka nożna w Polsce nawiązuje teraz do najlepszych tradycji. Tak jak w latach 70. czy 80., gdy gra reprezentacja, pustoszeją ulice, media przez kilka dni trąbią tylko o meczach, a twarze naszych piłkarzy można zobaczyć niemal wszędzie – od telewizji, przez prasę, po reklamy. Robert Lewandowski czy Arkadiusz Milik są wzorem dla polskich dzieciaków, reszta drużyny też wzbudza pozytywne emocje. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie – co dalej?

Czy mamy następców naszych piłkarzy? Młodzi na Narodowy! Odpowiedź na to pytanie znalazł PZPN, który od 2001 r. organizuje pod nazwą „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” największy piłkarski turniej dla dzieci i młodzieży nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W 2007 r. jego głównym sponsorem został Tymbark i wtedy impreza zyskała prawdziwy rozmach.

W turnieju może uczestniczyć każde dziecko od 6. do 12. roku życia – uczniowie szkół podstawowych, w trzech grupach wiekowych: U-8, U-10, U-12. Wyjątkową nagrodą dla uczestników, którzy przeszli do końca, jest mecz finałowy rozgrywany na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jest to szczególne przeżycie dla młodych zawodników, ponieważ są jedynie trzy sposoby, aby to było możliwe – trzeba grać w Reprezentacji Polski, w finale Pucharu Polski lub dojść do finału turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Po pierwsze: piłka

Najważniejszym celem rozgrywania tego typu turniejów jest przede wszystkim wyszukiwanie młodych talentów. Aż 12 zawodników, którzy jeszcze niedawno rozgrywali mecze w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostało w tym roku powołanych do reprezentacji Polski do lat 14. To w turnieju pierwsze piłkarskie kroki stawiali Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik. – Swój udział w turnieju pamiętam doskonale – wspomina Zieliński. – Graliśmy na Marsowych Polach we Wrocławiu. Byliśmy dziećmi, ale już wtedy piłka była najważniejsza. Mój tata znał ten temat od podszewki. Pracował jako trener, zajmował się wszystkim, co tylko możliwe w Orle Ząbkowice i orientował się w zawodach dla dzieci. Ten turniej zawsze traktowaliśmy priorytetowo i było to duże przeżycie. Pamiętam mecz z drużyną z Głogowa. Podchodziłem jako ostatni do karnego, bodaj miałem strzelać na 3:2. Pobiegłem do mamy i zapytałem, co robić. Po szybkiej naradzie doszliśmy do wniosku, żeby strzelać z lewej nogi, i wpadło! – śmieje się obecny pomocnik Napoli.

Także inni znani polscy piłkarze mają za sobą start w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Do reprezentacji Polski na ostatnie mecze powoływani byli m.in. obrońca Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, wcześniej Lech Poznań), grający na tej samej pozycji Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua, wcześniej Lech i Legia Warszawa) i Marcin Kamiński (VfB Stuttgart, wcześniej Lech). Blisko kadry jest też Bartosz Salamon (SPAL 2013), którego selekcjoner Adam Nawałka zabrał na Euro 2016.

W imprezie występują też dziewczęta. I tu wzorem dla uczestniczek może być reprezentantka Polski Paulina Dudek, która najpierw zdobyła z koleżankami złoty medal w mistrzostwach Europy Najlepsi uczestnicy rozgrywek są pod baczną obserwacją trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski. U–17, a w tym sezonie w barwach Medyka Konin walczy w żeńskiej Lidze Mistrzyń. 

Łowcy talentów

Obecnie ruszyła XVIII edycja turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, która w maju 2018 r. również zakończy się wielkim finałem na Stadionie PGE Narodowym przed finałem Pucharu Polski. W dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 1,6 mln najmłodszych zawodników. Tym samym organizator PZPN oraz Tymbark spełniają drugi – obok wychowywania dobrych piłkarzy – główny cel imprezy: zachęcają do aktywności fizycznej rzeszę dzieci. Zdrowe pokolenie, które garnie się do sportu, da nam w przyszłości więcej piłkarskich talentów. Najlepsi uczestnicy turnieju są pod baczną obserwacją trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski, którzy wyławiają najzdolniejszych i pomagają im spełnić marzenia. Aż 27 spośród 80 zawodniczek i 46 z 80 piłkarzy uczestniczących w poprzedniej edycji rozgrywek zostało powołanych na Letnią Akademię Młodych Orłów, którą sponsoruje Biedronka, gdzie trenowali pod okiem najlepszych trenerów młodzieży w Polsce: Marcina Dorny, Bartłomieja Zalewskiego, Dariusza Dźwigały czy Niny Patalon. Każdy ze zwycięzców turnieju może poznać naszych reprezentantów. Nagrodą główną jest bowiem możliwość obejrzenia meczu kadry Adama Nawałki i osobistego spotkania z piłkarzami. 

– Zaczynałem grać w tym turnieju, kiedy jeszcze nie było tak pięknych obiektów jak Narodowy – wspomina swoje początki Milik. – Jedno od moich czasów się nie zmieniło, wszystko nadal zaczyna się od eliminacji na boiskach szkolnych i podwórkach. To piękna sprawa, że dzieciaki w finale wychodzą na Stadion Narodowy, obiekt dorosłej reprezentacji, najwspanialszą arenę w Polsce. Nie mam bladego pojęcia, co musi dziać się w ich głowach! Ja na grę na Stadionie Narodowym musiałem czekać do momentu powołania do reprezentacji. Byłem już na jednym z finałów turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Pozowałem do zdjęć z dzieciakami, odpowiadałem na pytania. Było dużo śmiechu. Fajnie zobaczyć rywalizację najlepszych w Polsce drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12. Dobrze też zapamiętałem ich uśmiechy – przyznał Milik. 

Tego typu turnieje piłkarskie to sposób na popularyzację sportu wśród najmłodszych, a zwycięstwo w nich odniesione to zachęta na przyszłość, sygnał, że wysiłek daje konkretne efekty i szansę na osiąganie coraz większych sukcesów.

Budowanie przyszłej Reprezentacji Polski zaczyna się właśnie w takich miejscach. Może już teraz biega po polskim boisku przyszły król strzelców? 


Artykuł przygotowany pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
 

Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja Merkel: Chcemy pokazać, że nawet jeśli nasze rozmowy nie są proste, to jesteśmy dla siebie ważni

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie. Wśród tematów spotkania były „ostatnie działania protekcjonistyczne”, które pojawiły się na świecie. Zarówno premier Morawiecki, jak i kanclerz Merkel wspólnie ocenili je „jako coś niepokojącego”.

- Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

Angela Merkel podkreśliła, że wizyta w Polsce, po ponownym wybraniu na stanowisko kanclerza Niemiec, była dla niej ważna, a rząd niemiecki chce „pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie”.

- Premier (Morawiecki) zwrócił uwagę na to, że jest to zapisane w umowie koalicyjnej, ale to jest też urzeczywistniane – mówiła Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec przypomniała w tym kontekście piątkową wizytę w Warszawie szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa. Podkreśliła, że nawet jeśli w poszczególnych kwestiach pojawiają się rozbieżności, nie powinny one wpływać na stosunki partnerskie między dwoma krajami.

- Chcemy w ten sposób pokazać, że nawet jeżeli nasze rozmowy nie zawsze są proste, to jesteśmy dla siebie ważni, chcemy rozwijać nasze relacje. Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani. Chcemy rozwijać nasze relacje, ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze. – mówiła Angela Merkel.

 Kanclerz Niemiec odniosła się również do sytuacji na Ukrainie.

 - Mamy zgodne stanowisko ws. Ukrainy; niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich, będziemy nalegać, by to się zmieniło – zapowiedziała Angela Merkel.

Z kolei premier Morawiecki wskazał na konieczność zagwarantowania jedności UE.

- Zgodziliśmy się z kanclerz Merkel, że w dla przyszłości UE kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności, przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli i praktycznej stronie jej funkcjonowania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodała pozytywnym elementem relacji polsko-niemieckich są „ścisłe stosunki gospodarcze”.

- Popieramy zdecydowanie format Trójkąta Weimarskiego i będziemy się angażować na rzecz tego, aby były tutaj spotkania w ramach tego formatu. Jeżeli chodzi o relacje bilateralne, to mamy zbieżne interesy - z jednej strony w ramach UE, ale również mając na względzie politykę zagraniczną i starania w tym zakresie - dodała Merkel.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl