Bruksela wybiera nowe myśliwce

/ flickr.com

PKR

Kontakt z autorem

Belgia otrzymała w ubiegłym tygodniu oferty od Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych w sprawie nowych maszyn dla Belgijskich Sił Powietrznych (Luchtcomponent). Z kolei oferta francuska ze względu na poddanie jej analizie prawnej będzie rozpatrywana oddzielnie.

Nowe maszyny mają zastąpić obecnie używane myśliwce wielozadaniowe F-16 AM/BM MLU. Belgijskie Siły Powietrzne posiadają ich aż 54, a ich eksploatacja zakończyć się ma do 2028 roku. Belgia rozpoczęła proces pozyskiwania 34 nowych myśliwców za kwotę szacunkową 3.5 mld euro w marcu br.. Propozycją konsorcjum Eurofightera jest myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter Typhoon z kolei amerykański koncern Lockheed Martin oferuje samolot myśliwski F-35 (na zdjeciu). Z wyścigu poprzednio wycofał się szwedzki Saab oraz amerykański Boeing. Decyzje o wyborze zastępcy dla F-16 zapadną już w roku następnym, natomiast dostawy rozpocząć się mają od 2023 roku. W ubiegłym miesiącu Paryż zamiast oferty na myśliwce dla Luchtcomponent zaproponował pogłębioną współpracę wojskową oraz zbrojeniową obydwu państw, która wykracza poza warunki zaprezentowane przez Belgię, z tego też względu zdecydowano się oddzielnie zaklasyfikować ofertę francuską.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON.…

Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON.…

Wiceszef MSZ o art. 7: Narosło wokół tego…

Wiceszef MSZ o art. 7: Narosło wokół tego…

„Musimy nazwać po imieniu zło”. List…

„Musimy nazwać po imieniu zło”. List…

Dziś urodziny papieża Franciszka

Dziś urodziny papieża Franciszka

Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez…

Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez…

Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON. „Jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski”

/ twitter.com/MON_GOV_PL

– Kopalnia Wujek została odznaczona medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju", taki sam medal zostanie przyznany także Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej – poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz wyjaśnił w sobotę w TVP Info, że odznaczenia dostaną "nie tylko poszczególne osoby, nie tylko ci, którzy zostali zamordowani, ale cała Kopalnia Wujek, bo to był czyn całej załogi".

Cała Kopalnia Wujek jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski. Dlatego też cała Kopalnia Wujek została odznaczona przez Ministerstwo Obrony Narodowej medalem za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za działanie na rzecz walki o niepodległość Polski - złotym medalem obrony kraju i obrony narodu polskiego – wskazał minister.

Szef MON dodał że taki sam medal zostanie przyznany Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej za walkę w 1970 r.

Bo te powstania, zarówno grudniowe z roku 1970, jak i walka w okresie stanu wojennego, to był ciąg działań, ciąg zwycięstw w walce o niepodległość Polski – wyjaśnił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez szefa MON

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl