Bruksela wybiera nowe myśliwce

/ flickr.com

  

Belgia otrzymała w ubiegłym tygodniu oferty od Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych w sprawie nowych maszyn dla Belgijskich Sił Powietrznych (Luchtcomponent). Z kolei oferta francuska ze względu na poddanie jej analizie prawnej będzie rozpatrywana oddzielnie.

Nowe maszyny mają zastąpić obecnie używane myśliwce wielozadaniowe F-16 AM/BM MLU. Belgijskie Siły Powietrzne posiadają ich aż 54, a ich eksploatacja zakończyć się ma do 2028 roku. Belgia rozpoczęła proces pozyskiwania 34 nowych myśliwców za kwotę szacunkową 3.5 mld euro w marcu br.. Propozycją konsorcjum Eurofightera jest myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter Typhoon z kolei amerykański koncern Lockheed Martin oferuje samolot myśliwski F-35 (na zdjeciu). Z wyścigu poprzednio wycofał się szwedzki Saab oraz amerykański Boeing. Decyzje o wyborze zastępcy dla F-16 zapadną już w roku następnym, natomiast dostawy rozpocząć się mają od 2023 roku. W ubiegłym miesiącu Paryż zamiast oferty na myśliwce dla Luchtcomponent zaproponował pogłębioną współpracę wojskową oraz zbrojeniową obydwu państw, która wykracza poza warunki zaprezentowane przez Belgię, z tego też względu zdecydowano się oddzielnie zaklasyfikować ofertę francuską.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: Co czwarta rodzina gubi na wakacjach... dziecko

/ pixabay.com

  

Jedna czwarta włoskich rodzin gubi dziecko w czasie wakacji - wynika z sondażu odnotowanego przez media. Najczęściej dzieci gubią się na plaży, a średni czas poszukiwań wynosi 7 minut. Włosi są obok Hiszpanów w europejskiej czołówce w tej dziedzinie.

24 proc. rodzin z Włoch przyznało w sondażu, że w czasie wakacji z dziećmi w wieku od 3 do 10 lat co najmniej raz zdarzyło im się ich szukać.

Według statystyk dzieci gubią się przede wszystkim na plaży, na basenie, w centrum handlowym, w parku rozrywki i w hotelu.

Na pytanie, w jaki sposób udało się odnaleźć dzieci, prawie trzy czwarte dorosłych odpowiedziało, że pomogli im w tym krewni oraz znajomi. Połowa poprosiła o pomoc obce osoby. 13 proc. wyjaśniło zaś, że zwróciło się do policji bądź personelu w miejscu, gdzie straciło dziecko z oczu.

Blisko połowa rodziców wyznała, że nie poprosiła sił porządkowych o pomoc ze wstydu.

Zauważa się, że zjawisko gubienia dzieci w zatłoczonych wakacyjnych miejscach jest tak powszechne, że na niektórych plażach we Włoszech uruchomiono specjalną usługę. Przez głośniki podawane są komunikaty o poszukiwaniu najmłodszych, którzy oddalili się od rodziców i opiekunów.

Dziennik "La Stampa" podał, że na jednej z plaż w Rimini tylko jednego dnia takich ogłoszeń było 28.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl