1/3 Włochów chce wyjścia z UE i strefy euro

/ pixabay.com

  

Co trzeci Włoch chciałby wyjścia swego kraju z UE i strefy euro - wynika z sondażu Laboratorium Analiz Politycznych Uniwersytetu w Sienie i Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ukazują one zmiany w spojrzeniu Włochów na wyzwania stojące przed ich krajem.

Jak zaznaczono, wzrasta nieufność wobec Unii Europejskiej i europejskiej integracji. Jedna trzecia Włochów chciałaby wyjścia ich kraju z Unii, a 36 proc. - ze strefy euro. Takie deklaracje złożyli przede wszystkim wyborcy antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd oraz prawicy.

Ponadto odnotowano, że w ciągu czterech lat na pierwsze miejsce wśród najważniejszych problemów do rozwiązania we Włoszech wysunął się według obywateli kryzys migracyjny. W 2013 r. Włosi wskazywali promocję eksportu oraz obronę narodowych interesów za granicą.

We Włoszech zachodzą głębokie zmiany - tak rezultaty sondażu podsumował wiceprezes Instytutu Spraw Międzynarodowych Ettore Greco. Jak wskazał, zauważa się większą niż dotąd aprobatę dla użycia siły. 34 proc. Włochów jest za wysłaniem wojsk do Libii, by przywrócić kontrolę granic w związku z napływem migrantów, nawet - jak przyznali - za cenę własnych ofiar.

40 proc. mieszkańców Włoch chciałoby, aby rząd wprowadził politykę zdecydowanego odsyłania migrantów, nawet jeśli takie działania narażałyby ich na złe traktowanie w ich krajach pochodzenia i krajach tranzytowych.

Mniej niż jedna trzecia ankietowanych (29 proc.) uważa, że należy ratować migrantów na morzu i przyjmować ich we Włoszech.

Z sondażu wynika ponadto, że w ciągu czterech lat nie zmieniła się ocena międzynarodowej pozycji Włoch. Podobnie jak w 2013 r., 82 proc.osób twierdzi, że w polityce międzynarodowej ich kraj nie liczy się w ogóle lub ma niewielkie znaczenie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poręba: "Liczymy na sukces w Łodzi"

Tomasz Poręba / screen Telewizja Republika

  

Nie oglądamy się na sondaże, jesteśmy na finiszu bardzo intensywnego objazdu całej Polski i liczymy, że to przełoży się nasz sukces wyborczy, również Łodzi - powiedział dziś szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

Poręba był pytany na briefingu prasowym o to, jak wielkie znaczenie wizerunkowe dla PiS ma wynik wyborów w Warszawie oraz o to, że - jak wynika z sondaży - większość mieszkańców Łodzi chce głosować na obecną prezydent Hannę Zdanowską, popieraną przez Koalicję Obywatelską.

- Liczymy na zwycięstwo w wielkich miastach, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. Nasz kandydat prowadzi tutaj intensywną, dobrą kampanię wyborczą. Liczę, że ona przełoży się na sukces PiS właśnie tutaj w stolicy Polski

 - powiedział Poręba.

Odnosząc się do sytuacji w Łodzi zaznaczył, że pamięta sondaże, które nie dawały kandydatom PiS żadnych szans, a potem wynik wyborów był inny.

- My jednak będziemy powtarzać bardzo konsekwentnie, że na sondaże się po prostu nie oglądamy, prowadzimy swoją kampanię wyborczą, rozmawiamy z Polakami, jeździmy po całej Polsce. Jesteśmy na finiszu gigantycznego, bardzo intensywnego objazdu całej Polski w ostatnich miesiącach i liczymy, że to się przełoży nasz sukces wyborczy, również Łodzi

 - powiedział.

Jak dodał, decyzję należy zostawić mieszkańcom Łodzi, którzy mają pełne spektrum informacji.

- Absolutnie otrzymali pełne informacje związane z naszym programem wyborczym i programem wyborczym naszej konkurencji, jeżeli chodzi o Łódź

 - powiedział Poręba.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl