W Holandii powstanie pomnik Dywizji gen. Maczka. ZDJĘCIA

Klub "Gazety Polskiej" Amsterdam

W niedzielę w holenderskiej Bredzie odbył się festyn, promujący budowę pomnika 1. Dywizji Pancernej. Dywizja, dowodzona przez gen. bryg. Stanisława Maczka wyzwoliła Bredę 29 października 1944 roku.

1. Dywizja Pancerna brała udział także w Bitwie pod Falaise i zdobyła Wilhelmshaven, a gen. Stanisław Maczek był jej pierwszym dowódcą. 

W Bredzie znajduje się Muzeum Generała Maczka, które współorganizuje coroczne obchody wyzwolenia Bredy 29 października. Miejsce pod przyszły pomnik zostało przekazane przez lokalne władze. Polonia w Holandii liczy na to, że znajdą się środki na sfinansowanie budowy pomnika. 

 

Za materiały dziękujemy Klubowi "Gazety Polskiej" w Amsterdamie. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Klub GP Amsterdam
Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok-Grodno. To był udany projekt!

/ muzeum.bialystok.pl

  

Integracji dzieci z Białegostoku i ich rówieśników uczących się polskiego, a mieszkających w Grodnie na Białorusi, służył zakończony w niedzielę projekt "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic". Dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach artystycznych i w wycieczkach po regionie.

"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" to projekt realizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, którego oddziałem jest Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi.

Koordynatorka projektu Katarzyna Karpińska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku powiedziała, że ideą projektu była przede wszystkim edukacja kulturalna i integracja dzieci, które mieszkają niedaleko siebie – dzieli je zaledwie 60 km, ale też granica. "Ale to była tylko geograficzna granica, uczestnicy bardzo szybko przełamali wszelkie bariery i stworzyli grupę" – dodała.

Powiedziała, że jako organizatorzy chcieli też pokazać dzieciom, że nie ma między nimi żadnych różnic, a dla polskich dzieci z Grodna była to także możliwość ćwiczenia języka polskiego i poznania kraju przodków. "Część dzieci z Grodna myśli też o związaniu swojej przyszłości z Białymstokiem, nauką i studiowaniem tutaj. Dlatego fajnie jest nawiązywać nowe kontakty, poznawać nowych ludzi, a przede wszystkim poznawać środowisko, w którym te dzieciaki w przyszłości rzeczywiście będą funkcjonowały" – dodała.

W trwającym pięć miesięcy projekcie wzięło udział 30 dzieci w wieku 10-15 lat. Spotykały się one raz na miesiąc, w weekendy. Zajęcia artystyczne odbywały się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego i w różnych miejscowościach regionu.

Odbyły też liczne wycieczki do różnych części regionu. Odwiedziły m.in. świętą Górę Grabarkę, gdzie jest najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium, a także Tykocin, gdzie znajduje się synagoga, a przed II wojną światową w miasteczku żyła liczna społeczność żydowska. Uczestnicy poznali również historię rodu Branickich, który swe posiadłości miał nie tylko w Białymstoku, ale też np. w Choroszczy.

Podczas zajęć artystycznych dzieci mają się uczyć m.in. animacji, fotografii, malarstwa, rzeźby czy robienia scenografii. Były też zajęcia poświęcone dziedzictwu kulturalnemu regionu.

Efekty tych zajęć można oglądać na wystawie, którą w niedzielę po południu otwarto w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

W sumie prezentowanych jest około 40 prac plastycznych w różnych technikach. Powstał też film z realizacji całego projektu, który wyświetlono w niedzielę. Wystawę można oglądać do 4 listopada.

Program "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" dofinansował resort kultury. Partnerami w projekcie są także: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl