Będzie wojna o PISF? Rada Programowa nie godzi się na odwołanie Sroki

Magdalena Sroka / PISF

Rada Programowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej negatywnie zaopiniowała wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. odwołania dotychczasowej dyrektor placówki, Magdaleny Sroki. Resort kultury zapowiedział oświadczenie w tej sprawie tuż po tym, jak do MKiDN wpłynie oficjalny komunikat z PISF.

Informacja o odwołaniu Magdaleny Sroki pojawiła się w zeszłą środę. Bezpośrednią przyczyną decyzji MKiDN był skandaliczny list sygnowany nazwiskiem Magdaleny Sroki, wysłany do stowarzyszenia  amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America, w którym znalazły się m.in. aluzje do rzekomej cenzury w Polsce.

Resort nie wyobraża sobie dalszej współpracy z osobą, która przekazuje nieprawdziwe informacje na temat sytuacji w Polsce.

- zaznaczył wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapowiedział również konkurs na stanowisko nowego dyrektora PISF.

Rada Programowa placówki z Jackiem Bromskim na czele, uznała jednak decyzję MKiDN za błędną i negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie odwołania Magdaleny Sroki. Jak zaznaczył wiceminister kultury Paweł Lewandowski, zdanie MKiDN w tej sprawie pozostaje niezmienne, ale oficjalne oświadczenie zostanie wydane w momencie otrzymania oficjalnego komunikatu z PISF:

Dyrektor PISF Magdalena Sroka naraziła na szwank dobre imię instytucji, którą reprezentuje, czyli Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; nasze stanowisko ws. jej odwołania jest niezmienne

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tego Komisja Europejska raczej się nie spodziewała. Prztyczka w nos dał jej... szef MSW Niemiec

/ FLICKR.COM/Michael Panse/CC BY 2.0

Nowy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec skrytykował w wywiadzie Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest - w jego ocenie - bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Seehofer, który jest politykiem współrządzącej w Niemczech partii chadeckiej CSU, w rozmowie z "Welt am Sonntag" ("WamS"; niedzielne wydanie dziennika "Die Welt") powiedział, że kontrole na granicach niemieckich powinny zostać utrzymane, dopóki Unia Europejska nie będzie w stanie skutecznie chronić swych granic zewnętrznych.

Skrytykował też Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest w jego ocenie bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Zaapelował też do UE, by - jak to określił - przestała podejmować decyzje "ponad głowami" państw członkowskich.

Komisja Europejska często zachowuje się w sposób protekcjonalny. Musimy włożyć więcej wysiłku w dialog na temat rozdziału uchodźców. Jeśli będziemy cierpliwie negocjować, większość krajów poprze (to rozwiązanie) – przekonywał.

Dodał, że pozostałe kraje mogą pomóc w inny sposób, np. wysyłając więcej personelu do ochrony granic UE lub bardziej angażując się na rzecz wspólnego ich patrolowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecka gazeta ostrzega Merkel przed „podążaniem na ślepo” za Macronem. „Klucz do przyszłości Europy jest w Warszawie”

W poniedziałek do Warszawy przybywa kanclerz Angela Merkel. Tematem rozmów ma być m.in. sytuacja na Ukrainie, polityka wobec Rosji, szczyt NATO, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także relacje Europa-USA. Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl