Pancerniacy na manewrach Soból-17

/ mat. arch. 34. BKPanc. / http://34bkpanc.wp.mil.pl/pl/18_204.html

Ponad 200 żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu rozpoczęło udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym pod kryptonimem Soból-17. Manewry potrwają do piątku, 13 października.

Podczas tygodniowego ćwiczenia żagańscy pancerniacy będą poddani swoistemu sprawdzianowi realności podejmowanych decyzji oraz prawidłowości pracy wszystkich komórek na stanowiskach dowodzenia (SD) brygady, 1. batalionu czołgów i batalionu logistycznego - podaje oficjalny portal 34. BKPanc.

Rozpoczynamy w brygadzie pierwsze w tym roku ćwiczenie dowódczo-sztabowe Soból-17, którego celem jest sprawdzenie dowództwa i sztabu 1bcz pod kątem zdolności, gotowości do realizacji zadań, zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Życzę wszystkim, aby ćwiczenie uwydatniło naszą wiedzę i pozwoliło szerzej spojrzeć na pewne kwestie, które będą poruszane. Chciałbym abyśmy wzajemnie wymienili się poglądami i wypracowali pewien konsensus w działaniach, ponieważ jest to dla mnie ćwiczenie wstępne do ćwiczenia Borsuk-17, a dla dowódcy 1bcz pierwsze z trzech ważnych ćwiczeń czekających Brabantczyków w tym oraz w przyszłym roku - przyznał na uroczystym apelu inaugurującym ćwiczenia dowódca 34. BKPanc. płk dypl. Dariusz Lewandowski, cytowany przez oficjalny portal brygady. 

 

Źródło: 34. BKPanc.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Słynna kolekcja Rockefellerów pójdzie pod młotek. Przed nami "aukcja stulecia"?

/ fot. pixabay

Legendarna kolekcja impresjonistów, mebli i dzieł sztuki zgromadzona przez miliarderów Peggy i Davida Rockefellerów ulegnie rozproszeniu. Dom Christie's zapowiada, że "aukcja stulecia" odbędzie się w maju w Nowym Jorku. Kolekcję wycenia się na 600 mln USD. Na licytację wystawionych zostanie 1600 dzieł sztuki, bibelotów, mebli, obrazy Picassa, Gauguina, Moneta.

Sprzedaż kolekcji Peggy i Davida Rockefellerów to wielkie wydarzenie na rynku dzieł sztuki. Podczas swego całego życia małżeństwo to, o bardzo zdecydowanych gustach, gromadziło wzorcową kolekcję,  jednocześnie impresjonistyczną, nowoczesną i klasyczną

 - powiedział szef francuskiego oddziału Christie's, Francois de Ricqles. 

Kolekcja spadkobierców całej dynastii amerykańskich miliarderów może pobić światowy rekord ustanowiony w Paryżu w 2009 roku sprzedażą arcydzieł zebranych przez światowej sławy projektanta mody Yves Saint Laurenta i Pierre'a Berge, ocenianą na 484 mln dolarów.

Według de Ricqles kolekcja zbierana całe życie i odziedziczona po poprzednich pokoleniach Rockefellerów, to największa na świecie kolekcja prywatna wystawiona na aukcję. Jedną z gwiazd na licytacji ma być obraz z początków okresu różowego Pabla Picassa "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" z 1905 roku, którego wartość szacunkowa wynosi 100 mln dolarów. Od piątku do środy 21 marca płótno razem z około 300 innymi dziełami wystawiane jest w ramach przedaukcyjnej prezentacji kolekcji w Paryżu. Do tej pory od pół wieku nie opuszczało nowojorskiej siedziby kolekcjonerów. 

W Paryżu w domu Christie's wystawiono też "Regaty w Grandcamp" Georges'a Seurat z 1885 roku z ceną szacunkową 20 mln dolarów, jedną z realistycznych kompozycji kwiatowych malowanych w późnym okresie twórczości przez Edouarda Maneta z 1882 roku, ukazującą gałązki białego bzu i róże w kryształowym wazonie na nóżkach, szacowaną na 7-10 mln, a także płótno Eugene'a Delacroix z 1862 roku "Tygrys bawiący się żółwiem". 

W kolekcji Rockefellerów znajdują się także "Odaliska z magnoliami" Henri Matisse'a z 1923 roku, szacowana na 50 mln dolarów, kwitnące nenufary Claude'a Moneta z 1914 roku, a także chińskie siedemnastowieczne cesarskie brązy. 

Zysk ze sprzedaży kolekcji ma być przeznaczony m.in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine i stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl