Fińsko-szwedzkie ćwiczenia lotnicze Ruska-17 rozpoczęte

/ flickr.com

Ponad 5 tys. osób oraz ok. 60 samolotów i śmigłowców bierze udział w Finlandii w rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach Ruska-17, w których uczestniczy także lotnictwo szwedzkie - poinformowało dowództwo fińskich sił powietrznych.

Ćwiczenia Ruska-17, które potrwają do piątku nad praktycznie całym terytorium państwa, są największymi tegorocznymi ćwiczeniami sił powietrznych w Finlandii pod względem liczebności biorącego w nim udział personelu. „Centralnym punktem ćwiczeń jest wykorzystanie w walce m.in. wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet (na zdjęciu)” - czytamy w komunikacie fińskiego dowództwa. Według podpułkownika Ville Hakali z fińskiego dowództwa, ćwiczenia koncentrować się będą na działaniu w sytuacjach wyjątkowych. „Znaczenie obrony powietrznej w nowoczesnej wojnie jest rozstrzygające. Bez dobrze wyszkolonych i nowocześnie wyposażonych jednostek, obrona powietrzna w warunkach wojennych nie ma szans na sukces” - wyjaśnił Hakala.

W ćwiczeniach Ruska-17 bierze udział bierze około 5,1 tys. osób, w tym żołnierze służby zasadniczej i rezerwiści, ponad 30 wielozadaniowych myśliwców Hornet, 14 odrzutowych samolotów treningowych Hawk, a także samoloty transportowe i łącznikowe. Ponadto fińskie wojska lądowe skierowały do ćwiczeń swoje śmigłowce NH90. Ze strony szwedzkiej zaangażowanych jest osiem myśliwców Gripen oraz samolot wczesnego ostrzegania Argus.

Samoloty uczestniczyły po raz pierwszy w ćwiczeniach Ruska w ubiegłym roku, ale występowały wtedy wyłącznie w roli strony atakującej. W tym roku po raz pierwszy będą ćwiczyć także wspólną obronę. W ćwiczeniach udział bierze 2,9 tys. rezerwistów. Według Hakali spełniają oni ważną i integralną rolę w obronie powietrznej. Uczestniczą np. w zróżnicowanych zadaniach wspierających działania obrony powietrznej w sytuacjach wyjątkowych.

Uczestniczące w ćwiczeniach samoloty korzystać będą z czterech stałych baz fińskich sił powietrznych, z trzech tymczasowych baz na terenie fińskich cywilnych portów lotniczych oraz z jednego drogowego odcinka lotniskowego. Samoloty szwedzkie mają operować z bazy Kallax koło nadmorskiego miasta Lulea na północy Szwecji.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnica śmierci Ireneusza Sekuły. Kto "odwiedził" polityka feralnego 23 kwietnia 2000 r.?

Ireneusz Sekuła w Sejmie / TV Republika

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości. Gdy po latach śledczy znów zagłębili się w aktach sprawy dotyczącej tajemniczej śmierci polityka, okazało się, że nie ma tam żadnych zdjęć ran postrzałowych.

Śmierć Ireneusza Sekuły, polityka, byłego wicepremiera w rządzie Mieczysława Rakowskiego, do dziś budzi wiele wątpliwości. Na niektóre próbowała znaleźć odpowiedź Dorota Kania w swoim programie "Gry Tajnych Służb" na antenie Telewizji Republika. Na początku marca wyemitowano pierwszą część, a dzisiaj ponownie zajęto się bulwersującym tematem.

Pytania, dlaczego i jak naprawdę stracił życie Sekuła, wciąż pozostają trudną do rozwikłania zagadką. 23 kwietnia 2000 r. rannego polityka znaleziono w jego biurze przy ul. Brackiej w Warszawie. W pomieszczeniu znaleziono rewolwer i kilka listów. Przewieziony do szpitala Sekuła twierdził, że postrzelił się sam.

Jak mówi dziennikarz śledczy, Rafał Pasztelański, lekarz, z którym rozmawiał Ireneusz Sekuła, odniósł wrażenie, że ranny pacjent "stara się go przekonać o próbie samobójczej".

- [Żona Sekuły] powiedziała, że jej mąż miał w nocy napisać list pożegnalny na komputerze, podpisać się pod nim, postrzelić się trzykrotnie w klatkę piersiową, zadzwonić do niej, zejść do niej jeszcze do drzwi i ją wpuścić i dopiero wtedy dać się zabrać do szpitala

- powiedział Pasztelański.

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości.

Prokuratura, która po latach wróciła do sprawy śmierci Sekuły, nie odnalazła jednak w aktach żadnego zdjęcia ran, które miały znajdować się na jego ciele. 

- Chciano sprawdzić, czy on rzeczywiście się postrzelił. Nikt tego na początku nie zrobił - powiedział Pasztelański.

Według policyjnego negocjatora, Dariusza Lorantego, na miejscu zdarzenia, co wynikało z rozpytań, miały znajdować się dwie osoby.

Taką wersję potwierdził też świadek koronny - wskazywał, że jednym z nich mógł być "Malizna", członek gangu pruszkowskiego, który miał przyjść do Sekuły po odbiór długu.

O takim przebiegu zdarzeń 23 kwietnia 2000 r. mówi też Rafał Pasztelański, wskazując, że już niedługo po śmierci Sekuły pojawiły się pogłoski, że do postrzelenia doszło w trakcie szamotaniny z gangsterami Pruszkowa. "Odwiedzili" oni Sekułę, by odebrać dług.

Tutaj przypominamy pierwszą część programu "Gry Tajnych Służb" poświęcony tajemnicy śmierci Sekuły

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl