Fińsko-szwedzkie ćwiczenia lotnicze Ruska-17 rozpoczęte

/ flickr.com

iggys

Kontakt z autorem

Ponad 5 tys. osób oraz ok. 60 samolotów i śmigłowców bierze udział w Finlandii w rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach Ruska-17, w których uczestniczy także lotnictwo szwedzkie - poinformowało dowództwo fińskich sił powietrznych.

Ćwiczenia Ruska-17, które potrwają do piątku nad praktycznie całym terytorium państwa, są największymi tegorocznymi ćwiczeniami sił powietrznych w Finlandii pod względem liczebności biorącego w nim udział personelu. „Centralnym punktem ćwiczeń jest wykorzystanie w walce m.in. wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet (na zdjęciu)” - czytamy w komunikacie fińskiego dowództwa. Według podpułkownika Ville Hakali z fińskiego dowództwa, ćwiczenia koncentrować się będą na działaniu w sytuacjach wyjątkowych. „Znaczenie obrony powietrznej w nowoczesnej wojnie jest rozstrzygające. Bez dobrze wyszkolonych i nowocześnie wyposażonych jednostek, obrona powietrzna w warunkach wojennych nie ma szans na sukces” - wyjaśnił Hakala.

W ćwiczeniach Ruska-17 bierze udział bierze około 5,1 tys. osób, w tym żołnierze służby zasadniczej i rezerwiści, ponad 30 wielozadaniowych myśliwców Hornet, 14 odrzutowych samolotów treningowych Hawk, a także samoloty transportowe i łącznikowe. Ponadto fińskie wojska lądowe skierowały do ćwiczeń swoje śmigłowce NH90. Ze strony szwedzkiej zaangażowanych jest osiem myśliwców Gripen oraz samolot wczesnego ostrzegania Argus.

Samoloty uczestniczyły po raz pierwszy w ćwiczeniach Ruska w ubiegłym roku, ale występowały wtedy wyłącznie w roli strony atakującej. W tym roku po raz pierwszy będą ćwiczyć także wspólną obronę. W ćwiczeniach udział bierze 2,9 tys. rezerwistów. Według Hakali spełniają oni ważną i integralną rolę w obronie powietrznej. Uczestniczą np. w zróżnicowanych zadaniach wspierających działania obrony powietrznej w sytuacjach wyjątkowych.

Uczestniczące w ćwiczeniach samoloty korzystać będą z czterech stałych baz fińskich sił powietrznych, z trzech tymczasowych baz na terenie fińskich cywilnych portów lotniczych oraz z jednego drogowego odcinka lotniskowego. Samoloty szwedzkie mają operować z bazy Kallax koło nadmorskiego miasta Lulea na północy Szwecji.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
20 ofiar „cichego zabójcy”. Służby…

20 ofiar „cichego zabójcy”. Służby…

Zbigniew Ziobro podsumował zmiany w prawie…

Zbigniew Ziobro podsumował zmiany w prawie…

Czy IKEA uchylała się od płacenia…

Czy IKEA uchylała się od płacenia…

Bardzo zła jakość powietrza w Warszawie.…

Bardzo zła jakość powietrza w Warszawie.…

Wielka inwestycja w Zakopanem

Wielka inwestycja w Zakopanem

Co dziś się stało z Pałacem Kultury? Internauci przypominają deklarację premiera

PKiN w Warszawie / Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Mateusz Morawiecki niedawno mówił o swoich planach i marzeniach. Jako jeden z punktów wymienił zburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pogoda dopisała i marzenie się spełniło - zauważają internauci.

Minister kultury Piotr Gliński przyznał, że są pomysły, żeby na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zburzyć Pałac Kultury i Nauki.

Także minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zauważył, że Pałac Kultury i Nauki jest symbolem sowieckiej dominacji.

Symbole są ważne, bo kształtują postawy, szczególnie młodych ludzi

– powiedział.

Dziś od samego rana w stolicy jest duże zachmurzenie. I smog. Zauważono, że PKiN... zniknął z krajobrazu miasta.

Zatrzymać Polaków w Polsce, rozwijać inwestycje i innowacje, inwestować w zaniedbane obszary, dbać o małe i średnie firmy, rozwiązać problemy mieszkaniowe rodzin, zburzyć Pałac Kultury i Nauki – to plany i marzenia Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów.

Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat

– powiedział Mateusz Morawiecki poproszony o komentarz do wypowiedzi wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który stwierdził, że nie ma nic przeciwko zburzeniu PKiN-u.

Internauci  z przymrużeniem oka piszą, że obietnica została spełniona.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl