Fińsko-szwedzkie ćwiczenia lotnicze Ruska-17 rozpoczęte

/ flickr.com

  

Ponad 5 tys. osób oraz ok. 60 samolotów i śmigłowców bierze udział w Finlandii w rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach Ruska-17, w których uczestniczy także lotnictwo szwedzkie - poinformowało dowództwo fińskich sił powietrznych.

Ćwiczenia Ruska-17, które potrwają do piątku nad praktycznie całym terytorium państwa, są największymi tegorocznymi ćwiczeniami sił powietrznych w Finlandii pod względem liczebności biorącego w nim udział personelu. „Centralnym punktem ćwiczeń jest wykorzystanie w walce m.in. wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet (na zdjęciu)” - czytamy w komunikacie fińskiego dowództwa. Według podpułkownika Ville Hakali z fińskiego dowództwa, ćwiczenia koncentrować się będą na działaniu w sytuacjach wyjątkowych. „Znaczenie obrony powietrznej w nowoczesnej wojnie jest rozstrzygające. Bez dobrze wyszkolonych i nowocześnie wyposażonych jednostek, obrona powietrzna w warunkach wojennych nie ma szans na sukces” - wyjaśnił Hakala.

W ćwiczeniach Ruska-17 bierze udział bierze około 5,1 tys. osób, w tym żołnierze służby zasadniczej i rezerwiści, ponad 30 wielozadaniowych myśliwców Hornet, 14 odrzutowych samolotów treningowych Hawk, a także samoloty transportowe i łącznikowe. Ponadto fińskie wojska lądowe skierowały do ćwiczeń swoje śmigłowce NH90. Ze strony szwedzkiej zaangażowanych jest osiem myśliwców Gripen oraz samolot wczesnego ostrzegania Argus.

Samoloty uczestniczyły po raz pierwszy w ćwiczeniach Ruska w ubiegłym roku, ale występowały wtedy wyłącznie w roli strony atakującej. W tym roku po raz pierwszy będą ćwiczyć także wspólną obronę. W ćwiczeniach udział bierze 2,9 tys. rezerwistów. Według Hakali spełniają oni ważną i integralną rolę w obronie powietrznej. Uczestniczą np. w zróżnicowanych zadaniach wspierających działania obrony powietrznej w sytuacjach wyjątkowych.

Uczestniczące w ćwiczeniach samoloty korzystać będą z czterech stałych baz fińskich sił powietrznych, z trzech tymczasowych baz na terenie fińskich cywilnych portów lotniczych oraz z jednego drogowego odcinka lotniskowego. Samoloty szwedzkie mają operować z bazy Kallax koło nadmorskiego miasta Lulea na północy Szwecji.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ta ustawa wyrówna szanse osób w gorszej sytuacji finansowej. Wiceminister zdradza szczegóły

/ smasia

  

– Nie wszyscy lokatorzy załapią się na dopłaty w Mieszaniu na start, ale my chcemy przede wszystkim wyrównywać szanse osób, które są w gorszej sytuacji finansowej. Myślę, że te przepisy w tym pomogą – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, odnosząc się do ustawy o dopłatach do najmu.

Wczoraj Sejm poprał senackie poprawki do ustawy o dopłatach do najmu. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta.

W rozmowie z PAP wiceminister Artur Soboń wskazał, że "ustawa ma przede wszystkim dwa wymiary - społeczny i gospodarczy".

Z jednej strony najważniejszy jest ten społeczny, bo program dopłat do najmu, czyli Mieszkanie na start pomoże osobom w słabszej sytuacji finansowej. Mówimy o ludziach, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, jednak ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne. Zatem nie będzie to instrument polityki socjalnej – wyjaśnił.

Rozmówca PAP przypomniał, że  "jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS".

Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. zwiększamy o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc. – mówił.

Wiceminister Soboń podkreślił, że "program jest też dedykowany dla nowych inwestycji mieszkaniowych, możemy więc mówić o jego gospodarczym charakterze".

Jest swego rodzaju zachętą do inwestowania w budownictwo czynszowe niezależnie od jego formy, czy w spółdzielniach mieszkaniowych, czy towarzystwach budownictwa społecznego, czy we współpracy z BGK Nieruchomości – powiedział.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Z tej ustawy skorzysta aż 2,5 mln Polaków! Wiceminister: Skończymy z reliktem komunizmu

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl