Wielki sukces warszawskiej giełdy

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Na GPW w Warszawie w trzecim kwartale tego roku odnotowano dziewięć ofert pierwotnych (IPO), co dało polskiemu parkietowi trzecie miejsce pod względem aktywności - wynika z raportu „IPO Watch Europe”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Wartość ofert pierwotnych (Initial Public Offering – IPO) w Europie w trzecim kwartale 2017 r. wyniosła 8,2 mld euro – to wzrost o 116 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. (3,8 mld euro)

– czytamy w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Jak podano, znacząco wzrosła też liczba debiutów – wzrost o 42 proc., do 74 spółek, które przeprowadziły IPO w III kwartale 2017 r. W 2016 roku w tym samym okresie było 52 IPO.

Dodano, że trzeci kwartał br. okazał się w Europie najbardziej aktywnym od 2014 r. Pierwsze miejsce zajął parkiet w Londynie – odbyło się na nim 36 proc. wszystkich IPO (w III kwartale 2016 r. – 17 proc.). Rynek w Londynie odpowiadał również za 33 proc. rynku IPO w Europie pod względem łącznej wartości ofert (w III kwartale 2016 r. – 8 proc.). Przypomniano, że największą ofertą w Europie było IPO spółki Landis & Gyr Holding AG, której wartość wyniosła 2,1 mld euro (giełda SIX Swiss Exchange).

W raporcie PwC czytamy, że w trzecim kwartale 2017 r. na polskim rynku miało miejsce dziewięć debiutów giełdowych – dwa debiuty na rynku głównym oraz siedem na rynku alternatywnym NewConnect. Wartość IPO na rynku głównym wyniosła ponad 5,1 mld zł – za większość tej kwoty odpowiadał debiut firmy Play Communications SA o (ponad 4,4 mld zł), który okazał się największym IPO od czasu oferty Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2011 r. (5,4 mld zł).

Łączna wartość pozyskanych środków na NewConnect w trzecim kwartale wyniosła 53 mln zł, z czego większość dotyczyła debiutów spółek Scope Fluidics SA (16,2 mln zł) i Nextbike SA (15,1 mln zł)

- napisano.
Dyrektor w PwC Bartosz Margol podkreślił, że Warszawa po raz kolejny trafia do grona najbardziej aktywnych rynków w Europie i po raz kolejny za sprawą dużych IPO, które przyciągnęły inwestorów zagranicznych.

Niemal wszystkie - poza jedną - przeprowadzone w 2017 r. oferty na rynku głównym w Warszawie przekroczyły wartość 500 mln zł, co nie miało miejsca w dotychczasowej historii giełdy. Z jednej strony cieszy powrót warszawskiego parkietu do grona rynków, na którym z powodzeniem plasowane są duże IPO czy nawet mega-oferty. Z drugiej – liczba takich ofert jest ograniczona, a polski rynek potrzebuje również emitentów i debiutów o mniejszej wielkości, na tyle dojrzałych, by sprostać wymogom stawianym spółkom publicznym, a jednocześnie stanowiących obiecujące inwestycje o dużym potencjale wzrostu

- mówił, cytowany w komunikacie, Margol.

Dodał, że z zapowiedzi spółek planujących debiut w najbliższych miesiącach wynika, że do końca roku w Warszawie może mieć miejsce co najmniej kilka IPO, co oznaczałoby, że rok 2017 będzie stanowić najlepszy od lat okres pod względem wartości ofert, ale kolejny (po 2016 r.) słaby rok, jeśli chodzi o liczbę debiutów.

Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii). Raport dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2017 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

PwC działa w 158 krajach, zatrudnia ponad 236 tys. osób. W Polsce PwC ma osiem biur regionalnych – w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, we Wrocławiu, w Katowicach, Krakowie i Rzeszowie, a także Centrum Kompetencyjne w Gdańsku oraz dwa Service Delivery Center - w Katowicach i Opolu. W Polsce PwC zatrudnia ponad 4,5 tys. osób.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wjechał w rodzinę i uciekł. Trwa obława na sprawcę wypadku

/ flickr.com/ Piotr Drabik/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Policjanci z Ostrowa Wlkp. szukają kierowcy, który w sobotę wieczorem uciekł pieszo po wypadku drogowym w Skalmierzycach w powiecie ostrowskim. Samochód potrącił małżeństwo z dwojgiem dzieci.

Do zdarzenia doszło 17 marca około godziny 19:30 na ulicy Dąbkowej w Skalmierzycach.

Kierowca osobowego nissana Qashqai wjechał w czteroosobową rodzinę, następnie rozbił się na drzewie. Ranna matka i 2-letnie dziecko trafiły do szpitala.

- Ojciec i drugie dziecko nie odnieśli poważniejszych obrażeń - powiedział rzecznik prasowy ostrowskiej policji Krzysztof Kula.

Dodał, że kierowca samochodu nadal nie został zatrzymany, trwają jego poszukiwania.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl