Obsypany nagrodami "Twój Vincent" od dziś w kinach. RECENZJA

/ mat.pras.

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl, \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to nie tylko owoc mozolnej, koronkowej wręcz pracy filmowców, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o genialnym artyście i człowieku, który swoją wrażliwością mógłby obdzielić cały świat. Nic dziwnego, że o obsypanej nagrodami animacji mówi się jako o mocnym kandydacie do Oscara.

Odczuwam absolutny spokój i jestem w bardzo dobrym stanie – napisał van Gogh w liście do przyjaciela na sześć tygodni przed tym, jak odebrał sobie życie. Czy w ciągu tych niespełna dwóch miesięcy wydarzyło się coś, co popchnęło genialnego artystę do tak dramatycznego czynu? A może wycofany, pozostający na utrzymaniu brata i borykający się z zaburzeniami psychicznymi (o których niech świadczy chociażby słynny akt samookaleczenia van Gogha, w wyniku którego artysta stracił ucho) mężczyzna od początku był skazany na tragiczny finał? Zagadkowa śmierć Vincenta van Gogha jest dla Kobieli i Welchmana punktem wyjścia do pochylenia się nad postacią holenderskiego malarza. Dzięki temu, zamiast nudnej biografii, twórcy serwują widzowi animację, która wciąga niczym dobrze napisany kryminał.

Akcja filmu toczy się rok po tragicznej śmierci malarza. Armand Roulin, syn naczelnika poczty i bliskiego przyjaciela van Gogha ma za zadanie dostarczyć do Paryża ostatni list, który Vincent skreślił do młodszego brata, Theo. W wyniku splotu niespodziewanych zdarzeń sprawa okazuje się trudniejsza, niż początkowo przypuszczał bohater. Stopniowo, starając się doprowadzić do końca powierzone przez ojca zadanie, zaczyna wędrować śladami Vincenta. Zatrzymuje się w gospodzie, w której mieszkał malarz, rozmawia z ludźmi, którzy mu towarzyszyli i śpi w tym samym łóżku, w którym rok wcześniej skonał van Gogh. Niepozorna misja doręczenia listu staje się dla niego prywatnym śledztwem w sprawie tajemniczego samobójstwa malarza. Śledztwem, które zamiast przynosić odpowiedzi, mnoży coraz więcej pytań.

Oprócz ciekawego scenariusza, który pozwala zanurzyć się w biografię van Gogha na tyle, by oprócz genialnego postimpresjonisty dostrzec w nim nadwrażliwego, targanego wewnętrznymi konfliktami człowieka, „Twój Vincent” to zjawiskowy popis współczesnej technologii.

Każda klatka filmu – w sumie powstało ich 65 tys. – jest malowana farbą olejną na podobraziu. Każda następna klatka to następna faza ruchu, gdzie malarz przesuwa ślady pędzla, imitując ruch. Jedna klatka powstawała od 2 godzin do 2 dni; analogicznie całe ujęcie – w zależności od stopnia trudności i liczby klatek – było malowane od tygodnia do 4 miesięcy. Cały film składa się z około 1000 takich ujęć

- opowiadała Dorota Kobiela w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Nic dziwnego, że film wzbudza podziw widzów, ale także szacunek specjalistów – obraz został już nagrodzony m.in. we Francji i Chinach, a w środowisku mówi się, że byłby mocnym kandydatem do Oscara. Mając na względzie maestrię, z jaką został nakręcony – podpisuję się pod tym postulatem obiema rękami. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Dorota Kobiela: Van Gogh postawił wszystko na jedną kartę. WYWIAD

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marchlewicz usunięty z PiS

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Uchwałą Prezydium Zarządu Okręgowego PiS Przemysław Marchlewicz został usunięty z szeregów PiS - poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Decyzja ma związek z zatrzymaniami, jakich we wtorek dokonało ABW i CBA. Wśród czterech osób podejrzewanych o udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie ogniwami fotowoltaicznymi - jak podały media - jest Przemysław M., były wiceprezes Lotosu od maja do grudnia 2016 roku.

Jak powiedział szef gdańskich struktur okręgowych PiS Janusz Śniadek, zatrzymanie było bezpośrednią przyczyną i powodem decyzji o usunięciu Marchlewicza z partii.

- Jest to dla nas dużym zaskoczeniem, natomiast absolutnie w takich sytuacjach nie ma cienia wątpliwości, co należy zrobić - podkreślił.

Polityk zaznaczył jednocześnie, że sprawa prowadzona przez CBA nie ma związku z "bardzo krótkim epizodem" pełnienia przez Marchlewicza funkcji w Lotosie.

Informacje o zatrzymaniach podali rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn i Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA. Jak poinformowali, zatrzymań dokonali we wtorek funkcjonariusze z gdańskiej delegatury CBA i ABW we wspólnym śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. 

Wśród czwórki zatrzymanych jest kierownictwo - prezes i dyrektorzy - podkarpackiej spółki. Według śledczych zatrzymani działając w latach 2015-16 w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzali podatek VAT poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur na zakup ogniw fotowoltaicznych. Grupa działała na terenie całego kraju oraz w Czechach i na Słowacji – podał Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Podkarpacka spółka miała produkować ogniwa prądotwórcze, jednak w rzeczywistości pełniła jedynie rolę tzw. "bufora", pozorując transakcje handlowe – powiedział Brodowski.

Żaryn podał, że firma uzyskała dotacje na zakup m.in. urządzeń, które miały służyć do produkcji paneli fotowoltaicznych, ale nigdy nie zostały jednak uruchomione i nie były wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

- Poprzez poświadczające nieprawdę faktury VAT oraz przelewy bankowe, spółki te dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia towaru. Następnie po przewiezieniu paneli poza granicę Polski, do Czech i na Słowację, ubiegały się one o zwrot nienależnego podatku VAT – wyjaśnił rzecznik.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl