Obsypany nagrodami "Twój Vincent" od dziś w kinach. RECENZJA

/ mat.pras.

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl, \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to nie tylko owoc mozolnej, koronkowej wręcz pracy filmowców, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o genialnym artyście i człowieku, który swoją wrażliwością mógłby obdzielić cały świat. Nic dziwnego, że o obsypanej nagrodami animacji mówi się jako o mocnym kandydacie do Oscara.

Odczuwam absolutny spokój i jestem w bardzo dobrym stanie – napisał van Gogh w liście do przyjaciela na sześć tygodni przed tym, jak odebrał sobie życie. Czy w ciągu tych niespełna dwóch miesięcy wydarzyło się coś, co popchnęło genialnego artystę do tak dramatycznego czynu? A może wycofany, pozostający na utrzymaniu brata i borykający się z zaburzeniami psychicznymi (o których niech świadczy chociażby słynny akt samookaleczenia van Gogha, w wyniku którego artysta stracił ucho) mężczyzna od początku był skazany na tragiczny finał? Zagadkowa śmierć Vincenta van Gogha jest dla Kobieli i Welchmana punktem wyjścia do pochylenia się nad postacią holenderskiego malarza. Dzięki temu, zamiast nudnej biografii, twórcy serwują widzowi animację, która wciąga niczym dobrze napisany kryminał.

Akcja filmu toczy się rok po tragicznej śmierci malarza. Armand Roulin, syn naczelnika poczty i bliskiego przyjaciela van Gogha ma za zadanie dostarczyć do Paryża ostatni list, który Vincent skreślił do młodszego brata, Theo. W wyniku splotu niespodziewanych zdarzeń sprawa okazuje się trudniejsza, niż początkowo przypuszczał bohater. Stopniowo, starając się doprowadzić do końca powierzone przez ojca zadanie, zaczyna wędrować śladami Vincenta. Zatrzymuje się w gospodzie, w której mieszkał malarz, rozmawia z ludźmi, którzy mu towarzyszyli i śpi w tym samym łóżku, w którym rok wcześniej skonał van Gogh. Niepozorna misja doręczenia listu staje się dla niego prywatnym śledztwem w sprawie tajemniczego samobójstwa malarza. Śledztwem, które zamiast przynosić odpowiedzi, mnoży coraz więcej pytań.

Oprócz ciekawego scenariusza, który pozwala zanurzyć się w biografię van Gogha na tyle, by oprócz genialnego postimpresjonisty dostrzec w nim nadwrażliwego, targanego wewnętrznymi konfliktami człowieka, „Twój Vincent” to zjawiskowy popis współczesnej technologii.

Każda klatka filmu – w sumie powstało ich 65 tys. – jest malowana farbą olejną na podobraziu. Każda następna klatka to następna faza ruchu, gdzie malarz przesuwa ślady pędzla, imitując ruch. Jedna klatka powstawała od 2 godzin do 2 dni; analogicznie całe ujęcie – w zależności od stopnia trudności i liczby klatek – było malowane od tygodnia do 4 miesięcy. Cały film składa się z około 1000 takich ujęć

- opowiadała Dorota Kobiela w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Nic dziwnego, że film wzbudza podziw widzów, ale także szacunek specjalistów – obraz został już nagrodzony m.in. we Francji i Chinach, a w środowisku mówi się, że byłby mocnym kandydatem do Oscara. Mając na względzie maestrię, z jaką został nakręcony – podpisuję się pod tym postulatem obiema rękami. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Dorota Kobiela: Van Gogh postawił wszystko na jedną kartę. WYWIAD

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

MŚ 2018: Polacy z apetytem na medal

Przemysław Świercz - jeden z filarów reprezentacji Polski w amp futbolu / fot. niezalezna.pl

Reprezentacja Polski w amp futbolu przygotowuje się do Mistrzostw Świata, jakie jesienią rozegrane zostaną w Meksyku. Biało-czerwoni są trzecią drużyną Europy i zapowiadają, że na mundialu również chcą zaprezentować się z jak najlepszej strony. Celem ma być zdobycie medalu.

W dotychczasowych Mistrzostwach Świata, w których grali Polacy, na podium brakowało biało-czerwonych barw. W 2012 roku amp futboliści znad Wisły zajęli 12. miejsce, cztery lata temu byli na 4. pozycji. Apetyty rosną, tym bardziej, że biało-czerwoni przez kolejne cztery lata poczynili znaczący postęp. Są m.in. trzecią drużyną Europy.

Chcemy zachować progresję wyniku, a to oznacza, że naszym celem jest zdobycie medalu.

 - mówi Mateusz Widłak, prezes stowarzyszenia Amp Futbol Polska.

Podopieczni trenera Marka Dragosza rozpoczynają już przygotowania do najważniejszej piłkarskiej imprezy tego roku. Raz w miesiącu spotykają się na zgrupowaniach, a w planach mają także rozegranie wielu meczów testowych.

Obozy organizujemy raz w miesiącu, natomiast na początku maja czeka nas wyjazd do Dublina, gdzie zmierzymy się z Irlandią oraz Anglią. Najważniejszą imprezą w kraju będzie we wrześniu w Warszawie siódma edycja Amp Futbol Cup. W gronie sześciu reprezentacji spodziewamy się także aktualnych mistrzów świata Rosjan. Wszystkie zespoły wybierają się w październiku do Meksyku i będzie to dla nich generalny sprawdzian.

- dodaje Widłak. 

Jednym z partnerów amp futbolistów z Polski będzie Grupa Energa. Gdański koncern wesprze przygotowania biało-czerwonych do Mistrzostw Świata, dzięki czemu będą oni mogli liczyć na komfortowe warunki i dobry sprzęt. Jak podkreślają władze Energi, decyzja nie mogła być inna, patrząc na zaangażowanie piłkarzy.

Piłkarze Amp Futbol dowodzą, że w sporcie liczy się przede wszystkim zapał i duch, a siła ciała jest tylko dopełnieniem siły woli. Cieszymy się, że możemy wesprzeć ludzi tak oddanych swojej pasji, że nie ulegli żadnym niesprzyjającym okolicznościom. Życzymy zawodnikom dalszej wytrwałości i sukcesów.

– powiedział wiceprezes zarządu Energi S.A. Grzegorz Ksepko.

Mecze osób z amputacjami rozgrywane są na boisku o wymiarach 60 na 40 metrów (bramka ma 5 na 2) i trwają 2x25 minut. Zespoły grają w siedmioosobowych składach – bramkarz i sześciu zawodników. Wszyscy są osobami niepełnosprawnymi – golkiperzy po amputacji ręki bądź z jej wadami, natomiast gracze z pola nie mają nogi i muszą poruszać się o kulach.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl