Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Żołnierze Wyklęci Białostocczyzny

Wystawę „Żołnierze Wyklęci – Pamiętamy. Polskie Podziemie Niepodległościowe na Białostocczyźnie 1944-57” przygotowaną przez oddział IPN Białystok można oglądać w Galerii Krużganek w Warszawie.30 plansz ukazuje fotografie i informacje m.in. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil, Kazimierzu Kamieńskim ps. Huzar, Danucie Siedzikównie ps. Inka, Janie Taborowskim ps. Bruzda, Stanisławie Marchewce ps. Ryba, Aleksandrze Rybniku ps. Dziki, Władysławie Liniarskim ps. Mścisław czy Zbigniewie Rećko ps. Trzynastka.

dobremiejsce.org

Symbolicznym momentem zakończenia działalności zbrojnego podziemia niepodległościowego w północno-wschodniej była śmierć por. Stanisława Marchewki ps. Ryba, który zginął w nocy z 3 na 4 marca 1957 roku, otoczony przez funkcjonariuszy SB w schronie w Jeziorku koło Łomży, gdzie się ukrywał. Przygotowując wystawę, trzeba było dokonać wyboru osób, które zostały na niej zaprezentowane. Z jednej strony chcieliśmy pokazać zwykłych, szeregowych żołnierzy (...) chociaż nie zaznaczyli się wysoką funkcją, stopniem wojskowym, odwagą na pewno tak. Z drugiej wiedzieliśmy, że musimy pokazać tych, na których wszyscy czekamy. 

– mówią organizatorzy wystawy, na której zobaczyć można m.in. Zbigniewa Rećko, wsławionego akcją samodzielnego wyprowadzenia jesienią 1942 roku z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok Armii Krajowej. Miał wówczas 19 lat i pracował jako tłumacz gestapo w jego siedzibie przy obecnej ulicy Sienkiewicza. Zginął jesienią w 1946 roku w walce z plutonem MO k. Wysokiego Mazowieckiego.

\"\"

Po II wojnie światowej w procesach osób związanych z podziemiem zapadło w regionie ok. pół tysiąca wyroków śmierci, ponad 300 z nich wykonano. Wiele osób zginęło bezimiennie, nie wiadomo gdzie są ich groby. Ginęli zakatowani w więzieniach, zastrzeleni przez patrol urzędu bezpieczeństwa.

Ostatnie patrole partyzanckie wywodzące się z oficjalnych struktur podziemia zostały zlikwidowane w latach 1950–1954. A po śmierci Stanisława Marchewki „Ryby” zakończyła się historia białostockich Żołnierzy Wyklętych.

\"\"

Wystawa potrwa do 26 października. Warszawa, Galeria Krużganek, Dobre Miejsce wej. A, wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20.


 

 



Źródło: dobremiejsce.org

 

#Bialostocczyzna #Żołnierze Wyklęci #IPN #wystawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo