Rodziny Żołnierzy Wyklętych szybciej otrzymają wyniki badań genetycznych swych bliskich

/ Marcin Jurkiewicz/IPN

Będzie to możliwe dzięki podpisanej umowie o współpacy miedzy IPN a Konsorcjum GRID, czyli „Naukowo-badawczej Grupy ds. Identyfikacji (na podstawie) DNA”, którą utworzyło sześć polskich uczelni medycznych. Są to: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (połączony z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu), Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Uroczyste złożenie podpisów pod umową o współpracy w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu – przez przedstawicieli IPN i uczelni medycznych odbyło się w środę w siedzibie „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. 

To z pewnością przyspieszy i zwiększy efekty prac badawczych i genetycznych.  

 

– powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Podczas uroczystości prof. Krzysztof Szwagrzyk przywołał też postać zmarłego przed kilkoma dniami Zbigniewa Lazarowicza, żołnierza powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległosciowego, który do końca życia czekał na odnalezienie szczątków ojca, Adama Lazarowicza, zamordowanego w 1951 r. w więzieniu mokotowskim. 

Za każdym razem pytał mnie, kiedy odnajdziemy jego ojca. 

 

– wspominał prof. Szwagrzyk i dodał, że dzięki podpisanej umowie to teraz tylko kwestia czasu. 

Polska czekała zbyt długo na to, by poznawać kolejne nazwiska. 

– podkreślił na koniec.

Źródło: ipn.gov.pl, dzieje.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja Merkel: Chcemy pokazać, że nawet jeśli nasze rozmowy nie są proste, to jesteśmy dla siebie ważni

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie. Wśród tematów spotkania były „ostatnie działania protekcjonistyczne”, które pojawiły się na świecie. Zarówno premier Morawiecki, jak i kanclerz Merkel wspólnie ocenili je „jako coś niepokojącego”.

- Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei kanclerz Niemiec podkreśliła, że nawet jeśli w poszczególnych kwestiach pojawiają się rozbieżności, nie powinny one wpływać na stosunki partnerskie między dwoma krajami.

- Chcemy pokazać, że nawet jeżeli nasze rozmowy nie zawsze są proste, to jesteśmy dla siebie ważni, chcemy rozwijać nasze relacje. Rząd Niemiec chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, jako sąsiedzi jesteśmy ściśle ze sobą powiązani. Chcemy rozwijać nasze relacje, ich pozytywnym elementem są ścisłe stosunki gospodarcze. – mówiła Angela Merkel.

 Kanclerz Niemiec odniosła się również do sytuacji na Ukrainie.

 - Mamy zgodne stanowisko ws. Ukrainy; niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich, będziemy nalegać, by to się zmieniło – zapowiedziała Angela Merkel.

Z kolei premier Morawiecki wskazał na konieczność zagwarantowania jedności UE.

- Zgodziliśmy się z kanclerz Merkel, że w dla przyszłości UE kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności, przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli i praktycznej stronie jej funkcjonowania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl