Rodziny Żołnierzy Wyklętych szybciej otrzymają wyniki badań genetycznych swych bliskich

/ Marcin Jurkiewicz/IPN

Magdalena Łysiak

Kontakt z autorem

Będzie to możliwe dzięki podpisanej umowie o współpacy miedzy IPN a Konsorcjum GRID, czyli „Naukowo-badawczej Grupy ds. Identyfikacji (na podstawie) DNA”, którą utworzyło sześć polskich uczelni medycznych. Są to: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (połączony z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu), Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Uroczyste złożenie podpisów pod umową o współpracy w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu – przez przedstawicieli IPN i uczelni medycznych odbyło się w środę w siedzibie „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. 

To z pewnością przyspieszy i zwiększy efekty prac badawczych i genetycznych.  

 

– powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Podczas uroczystości prof. Krzysztof Szwagrzyk przywołał też postać zmarłego przed kilkoma dniami Zbigniewa Lazarowicza, żołnierza powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległosciowego, który do końca życia czekał na odnalezienie szczątków ojca, Adama Lazarowicza, zamordowanego w 1951 r. w więzieniu mokotowskim. 

Za każdym razem pytał mnie, kiedy odnajdziemy jego ojca. 

 

– wspominał prof. Szwagrzyk i dodał, że dzięki podpisanej umowie to teraz tylko kwestia czasu. 

Polska czekała zbyt długo na to, by poznawać kolejne nazwiska. 

– podkreślił na koniec.

Źródło: ipn.gov.pl, dzieje.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON.…

Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON.…

Wiceszef MSZ o art. 7: Narosło wokół tego…

Wiceszef MSZ o art. 7: Narosło wokół tego…

„Musimy nazwać po imieniu zło”. List…

„Musimy nazwać po imieniu zło”. List…

Dziś urodziny papieża Franciszka

Dziś urodziny papieża Franciszka

Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez…

Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez…

Kopalnia Wujek odznaczona przez szefa MON. „Jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski”

/ twitter.com/MON_GOV_PL

– Kopalnia Wujek została odznaczona medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju", taki sam medal zostanie przyznany także Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej – poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz wyjaśnił w sobotę w TVP Info, że odznaczenia dostaną "nie tylko poszczególne osoby, nie tylko ci, którzy zostali zamordowani, ale cała Kopalnia Wujek, bo to był czyn całej załogi".

Cała Kopalnia Wujek jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski. Dlatego też cała Kopalnia Wujek została odznaczona przez Ministerstwo Obrony Narodowej medalem za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za działanie na rzecz walki o niepodległość Polski - złotym medalem obrony kraju i obrony narodu polskiego – wskazał minister.

Szef MON dodał że taki sam medal zostanie przyznany Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej za walkę w 1970 r.

Bo te powstania, zarówno grudniowe z roku 1970, jak i walka w okresie stanu wojennego, to był ciąg działań, ciąg zwycięstw w walce o niepodległość Polski – wyjaśnił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bohaterowie Grudnia'70 odznaczeni przez szefa MON

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl