Wielki sukces Polski i milczenie

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tak można by w skrócie określić reakcję mediów w Polsce na wielki sukces polskiego rządu, czyli decyzję Komisji Europejskiej, by nie kontynuować mechanizmu przymusowej relokacji. Polski rząd nie uległ najpierw presji, a potem szantażom ze strony UE oraz polityków poszczególnych krajów najbardziej zainteresowanych, by ich błędy naprawiła Polska.

Macron czy Gabriel (szef MSZ-etu Niemiec), Timmermans czy Awramopulos (komisarz KE ds. migracji) nie zastraszyli polskich władz ani społeczeństwa. Daliśmy radę. Dziś Bruksela częściowo wyciąga wnioski z własnych absurdów i mówiąc o kolejnym osiedleniu 50 tys. (!) migrantów spoza Europy, podkreśla, że kraje członkowskie mogą w tym wziąć udział dobrowolnie. Oczywiście KE wystąpi do Trybunału w Strasburgu o kary dla Polski i Węgier w związku z odmową przyjęcia migrantów, ale postępowanie zapewne potrwa parę lat. Udało się wygrać tę batalię, co zostało zauważone w Europie i wzbudziło cichy podziw i głośną zazdrość, objawiającą się w kolejnych medialnych atakach. To, że opozycja usiłuje przemilczeć ten sukces Polski, rozumiem. Dlaczego jednak sami nie potrafimy się cieszyć z tego wielkiego zwycięstwa?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nie czekajmy z reprywatyzacją

Zatrzymanie prac nad ustawą reprywatyzacyjną to zła wiadomość. Po pierwsze dlatego, że to problem, który trzeba w końcu rozwiązać, bo dotyczy krzywd wielu ludzi. Po drugie dlatego, że projekt Patryka Jakiego daje realne podstawy do sprawiedliwego dokończenia procesu reprywatyzacji. Przeciw niemu pojawiają się dwa główne argumenty.

Pierwszy – państwa na to nie stać. Tu jednak wystarczy zmniejszyć poziom rekompensat z 20 proc. wartości do 10 proc. lub wydłużyć okres spłaty. Drugi – po ustawie o IPN-ie lepiej już nie denerwować dodatkowo środowisk żydowskich. Ale spór polsko-izraelski i tak zapewne wróci po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli zaskarżonej przez prezydenta ustawy. Czy wtedy znowu odłożymy ustawę reprywatyzacyjną na przyszłość? Jest ona zbyt ważna, by czekać z nią na jakiś bliżej niesprecyzowany idealny moment, bo taki nigdy nie nadejdzie.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl