Świadek mówi o złocie z Amber Gold. Aż trudno uwierzyć w to, co zeznaje

/ twitter.com/KancelariaSejmu

  

Sejmowa komisja śledcza przesłuchuje Krzysztofa Kuśmierczyka, byłego dyrektora biura bezpieczeństwa Amber Gold. Mężczyzna zeznał dziś, że trzy razy przewoził pewne ilości złota. W turystycznej torbie…

Kuśmierczyk zeznawał, że był obecny przy przewożeniu złota z BGŻ, choć dokładnej daty nie pamięta. Jak relacjonował, dowiedział się od zarządu Amber Gold, Katarzyny i Marcina P., że bank wypowiedział spółce skrytki i złoto trzeba było "natychmiast" stamtąd zabrać. Jak dodał, złoto z banku osobiście odebrał Marcin P. i przeniósł do samochodu, w którym czekał m.in. świadek. Zostało ono przewiezione do starej centrali spółki i złożone w sejfie. Kuśmierczyk tłumaczył, że torba ze złotem ważyła ok. 20-30 kg, widział to złoto, ale go nie dotykał. Były to sztabki różnej wielkości - dodał.

Świadek dodał, że przewiózł potem złoto do nowej siedziby Amber Gold, gdzie zostało złożone w sejfie. Klucze przekazał zarządowi. Potem - "tydzień lub dwa przed 16 sierpnia" 2012 r. przenosił je jeszcze do pokoju swoich pracowników, gdzie nie było sejfu, lecz szafy pancerne.

Było takie polecenie najpierw, żeby do kogoś wywieźć to złoto. Dokładnej daty nie pamiętam. Mówiono o jakimś Jacku

 - zeznał, dodając, że mówił o tym zarząd. Zaznaczył, że nie wie, o jakiego Jacka chodzi.

Kuśmierczyk mówił też, że pewnego dnia otrzymał telefonicznie polecenie zarządu - według niego dzwoniła Katarzyna P. - aby wziąć złoto i sprzedać je w oddziale NBP. Jak dodał, usłyszał, aby zawieźć złoto do NBP i tam dostanie resztę informacji.

Zeznawał, że telefoniczne polecenie mówiło o tym, że w oddziale NBP ma "podejść do okienka 4 lub 5, nie pamiętam".

Tam pani zapytała mnie, czyje jest to złoto, skąd jest to złoto i czy ja je sprzedaję. Ja w tym momencie zadzwoniłem do zarządu i powiedziałem, że potrzebuję jakiegoś dokumentu, że jest to złoto Amber Gold

- mówił, dodając, że pracownica NBP pytała go również o numer konta, na który należy przelać pieniądze ze sprzedaży. Jak mówił, "były próby telefoniczne czy mailowe wysłania mu przez zarząd numerów kont".

Ja poprosiłem o pisemną zgodę zarządu na sprzedaż tego złota, które mi dowieziono z centrali

 - dodał, podkreślając, że dostał też na piśmie numer konta. Kuśmierczyk mówił, że powiedziano mu, iż pieniądze ze sprzedaży złota są potrzebne na wypłaty dla klientów i pracowników.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kandydat "rozlicza" prezydenta Torunia z obietnic sprzed 4 lat. "Dziś proponuje to samo"

Michał Zaleski / By Margoz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4875935

  

Kandydat na prezydenta Torunia Koalicji Obywatelskiej Tomasz Lenz uważa, że obecny prezydent miasta Michał Zaleski nie zrealizował wielu obietnic złożonych wyborcom w 2014 roku. "Czy można mu więc znowu zaufać?" - pytał polityk na dzisiejszej konferencji prasowej.

- Zwracam uwagę na to, że dokumenty nie giną. Dzisiaj żyjemy w świecie, w którym mamy internet, mamy sieć. Program wyborczy Michała Zaleskiego z 2014 roku jest dostępny. (...) Złapaliśmy prezydenta Zaleskiego za rękę, że nie zrealizował obietnic złożonych mieszkańcom Torunia 4 lata temu. Część z nich wskazuje, jako swoje pomysły na kolejne pięciolecie. Czy można mu zaufać?

 - pytał Lenz.

Poseł PO wskazał, że rządzący Toruniem od 16 lat Zaleski w 2014 roku obiecywał m.in. rewitalizację Bulwaru Filadelfijskiego oraz wielu miejskich parków i skwerów.

- Niestety nie dotrzymał słowa. Cztery lata temu zapowiedział stworzenie pospiesznych linii autobusowych. Niestety, toruńskie autobusy nie jeżdżą po pospiesznych liniach, ale często są pospiesznie naprawiane, gdyż mamy jedne z najstarszych autobusów ze wszystkich miast prezydenckich w woj. kujawsko-pomorskim. Gdzie jest nowa zajezdnia tramwajowa, którą obiecał? Gdzie jest nowoczesna karta miejska? Nie udało się to tak samo jak ukończenie trasy średnicowej, wyremontowanie dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni

 - podkreślił kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia.

Dodał, że w 2018 roku prezydent Zaleski proponuje te same rozwiązania co 4 lata temu - czasami zmieniając jedynie ich nazwę.

- Michał Zaleski mówi o budowie nowego stadionu piłkarskiego. Niech sami mieszkańcy ocenią, czy to jest potrzebne. Zapowiada zbudowanie dwóch nowych szkół. To prawda - są one potrzebne na lewobrzeżu i na osiedlu JAR. Taką decyzję podjęła już jednak rada miasta. Prezydent mówi, że 1/3 autobusów miejskich będzie nisko bądź zeroemisyjna. Tak, bo tak być musi, gdyż do tego wszystkie samorządy zobowiązał parlament

 - stwierdził Lenz.

Według niego nie czas obecnie na budowę kolejki gondolowej przez Wisłę, którą zapowiada Zaleski, gdyż znacznie ważniejsze jest wybudowanie przeprawy pontonowej przez rzekę, która będzie działać w trakcie remontu mostu im. Józefa Piłsudskiego.

Do tej pory start w wyścigu o fotel prezydenta miasta - oprócz Lenza - potwierdzili rządzący Toruniem od 2002 roku Zaleski, który wystartuje jako kandydat niezależny, wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski (Prawo i Sprawiedliwość), Sławomir Mentzen (Wolność), Irena Paczkowska (Kukiz'15) oraz Sylwia Kowalska (My Toruń).

Cztery lata temu Zaleski po raz czwarty został prezydentem Torunia, otrzymując 70,27 proc. głosów. Pozostali kandydaci otrzymali wówczas następujące poparcie: Joanna Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) - 17,34 proc., Zbigniew Rasielewski (PiS)- 9,06 proc. i Jacek Kostrzewa (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) - 3,34 proc. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl