Berlin: Tłumy protestujących pod lokalem, w którym świętuje AfD

/ Twitter.com/@FuocoSavinelli

redakcja

Kontakt z autorem

Pod lokalem Traffic Club na Alexanderplatz w Berlinie, gdzie swój wynik wyborczy świętuje partia Alternatywa dla Niemiec zbierają się setki przeciwników ugrupowania. "Die Welt" pisze, że duża część z nich to aktywiści Antify. Według sondaży, w dzisiejszych wyborach do Bundestagu AfD zdobyło nawet 13,5% głosów.

Alternatywa dla Niemiec ma powody do świętowania. Partia, która w poprzednich wyborach nie przekroczyła nawet progu wyborczego, w tym roku okazała się trzecią siłą na arenie politycznej. Według sondaży exit polls, AfD mogła uzyskać poparcie na poziomie nawet 13,5%, co przekracza wcześniejsze, przedwyborcze szacunki. Antyimigranckie i nacjonalistyczne ugrupowanie było przed wyborami obiektem ataków ze strony innych sił politycznych w Niemczech.

Dziś, już od godziny 18.00, czyli od momentu zakończenia głosowania, pod Traffic Club na Alexanderplatz zaczęły zbierać się grupy protestujących, przeciwników Alternatywy dla Niemiec. To właśnie w tym lokalu partia zorganizowała swoje powyborcze party. Na Alexanderplatz zebrało się około 1000 osób. Wykrzykiwano pod adresem ugrupowania hasła: "nazistowskie świnie", "rasistowska banda". Według "Die Welt", duża część protestujących to aktywiści Antify.

Podczas protestu doszło do przepychanek z policją.

Demonstracje przeciwko AfD odbywają się dziś także w innych miastach Niemiec, m.in. w Kolonii, gdzie zebrało się ok. 400 protestujących. 

Źródło: welt.de, wp.pl, Twitter

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze
MON zapowiada przetarg na śmigłowce dla…

MON zapowiada przetarg na śmigłowce dla…

Starcia na Ukrainie między policją a…

Starcia na Ukrainie między policją a…

Będą szukać szczątków ofiar NKWD. Prace…

Będą szukać szczątków ofiar NKWD. Prace…

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla.…

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla.…

Komunistyczny pomnik usunięty z centrum…

Komunistyczny pomnik usunięty z centrum…

MON zapowiada przetarg na śmigłowce dla polskiej armii

/ twitter.com/printscreen

Na początku przyszłego roku zostanie otwarty przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Wszystko będzie zależeć od przygotowania firm, które chcą wziąć w nim udział - zapowiedział wiceszef ministerstwa obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Wiceminister, w programie "Minęła 20" na antenie TVP Info, był pytany o termin otwarcia propozycji dla oferentów chcących wziąć udział w przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii.

- Liczę, że to będzie początek roku 2018, jeżeli firmy będą przygotowane do złożenia ofert. Tak naprawdę my jesteśmy gotowi, żeby to zrobić w każdej chwili. Tylko są wnioski firm, które biorą udział w tym postępowaniu, że chcą się dobrze przygotować, chcą złożyć dobrą dokumentację. Muszą dokonać kolejnych analiz i potrzebują jeszcze trochę czasu. Pytanie kiedy dokładnie, to jest pytanie do tych firm – powiedział Kownacki.

- Liczymy, że na początku roku 2018 ta sprawa będzie zmierzała ku swojemu finałowi - dodał.

Wiceszef MON ocenił, że jest to „ekspresowe tempo” w porównaniu z prowadzeniem postępowania „bez efektu” przez rząd Platformy Obywatelskiej.

Kownacki był również pytany o to, za jaką kwotę Polska ma zamiar kupić od Stanów Zjednoczonych system rakiet Patriot. Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dol.

Wiceszef MON powiedział, że będzie to niższa kwota niż ta przedstawiona przez rząd USA. Dodał, że ta kwestia będzie jeszcze przedmiotem „poważnej dyskusji”.

Kownacki zaznaczył, że system obrony powietrznej jest potrzebny Polsce, ale musi być zakupiony za racjonalną cenę. Wskazał, że obecne zachowanie opozycji w tej sprawie działa na korzyść amerykańskich lobbystów. Dodał, że Amerykanie traktują Polskę jako znaczącego partnera w Europie Środkowej, który potrzebuje sprzętu i są „racjonalni w tym”. 

Wiceszef MON powiedział, że prawdopodobnie na początku 2018 roku odbędzie się druga tura rozmów z rządem amerykańskim, po której będzie „bardzo blisko finalizacji pierwszego etapu podpisania kontraktu”.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl