Wybory do Bundestagu wygrała partia Angeli Merkel. Ale jest niespodzianka

Wybory do Bundestagu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel; fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał poparcie 32,5 proc. wyborców. SPD uzyskało 20 proc., a AfD aż 13,5 proc. Chadecy osiągnęli słaby wynik. Eksperci podkreślają z kolei znakomity rezultat antyimigranckiej partii AfD.

Wyniki exit polls podała niemcka telewizja ARD.

Prawdopodobnie kanclerzem Niemiec po wyborach pozostanie Angela Merkel, a ministrem spraw zagranicznych - działacz SPD.

Faworytem wyborów był blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegająca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski. W sondażach tuż przed wyborami chrześcijańscy demokraci dostawali od 34 do 37 proc.

Głównym rywalem chadeków była SPD Martina Schulza. W sondażach socjaldemokraci cieszyli się poparciem od 20 do 22 proc. elektoratu i zdecydowanie przegrywali z chadekami.

Na finiszu kampanii wyborczej wrosło poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD). Gotowość głosowania na nią deklarowało od 10 do 13 proc. ankietowanych. Istniejące od czterech lat ugrupowanie domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Prawicowo-populistyczna partia zarzuca Merkel złamanie prawa w związku z otwarciem w 2015 roku granicy dla uchodźców i zapowiada powołanie komisji śledczej do zbadania odpowiedzialności szefowej rządu.

Cztery lata temu CDU/CSU zdobyły 41,5 proc., SPD 25,7 proc., Lewica 8,6 proc., a Zieloni 8,4 proc. FDP i AfD nie przekroczyły progu wyborczego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Złodzieje drewna muszą się bać. Policjanci wzięli pod lupę lasy

/ mogilno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

  

Policjanci i leśnicy wzięli „pod lupę” lasy w okolicach Mogilna. Wspólne działania mają ograniczyć kradzieże drewna, dewastację terenów leśnych i poprawę bezpieczeństwa w rejonie kompleksów leśnych.

= Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie i strażnicy z Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Gołąbki w ostatnich dniach kontrolowali lasy położone w obrębie gminy Mogilno i okolic. Funkcjonariusze sprawdzali, czy nie dochodzi do kradzieży drewna oraz dewastacji terenów leśnych. Patrolując zielone kompleksy kontrolowali napotkane pojazdy i osoby. Patrzyli również czy kłusownicy nie zastawili pułapek i sideł na zwierzynę leśną

- mówi asp. Tomasz Bartecki.

Policjanci zapowiadają, że w związku z corocznym procederem nielegalnej wycinki drzewek, będą prowadzone wzmożone kontrole dróg leśnych i poruszających się po nich pojazdów, jak również targowisk, gdzie sprzedawane są choinki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mogilno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl