Wybory do Bundestagu wygrała partia Angeli Merkel. Ale jest niespodzianka

Wybory do Bundestagu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel; fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał poparcie 32,5 proc. wyborców. SPD uzyskało 20 proc., a AfD aż 13,5 proc. Chadecy osiągnęli słaby wynik. Eksperci podkreślają z kolei znakomity rezultat antyimigranckiej partii AfD.

Wyniki exit polls podała niemcka telewizja ARD.

Prawdopodobnie kanclerzem Niemiec po wyborach pozostanie Angela Merkel, a ministrem spraw zagranicznych - działacz SPD.

Faworytem wyborów był blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegająca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski. W sondażach tuż przed wyborami chrześcijańscy demokraci dostawali od 34 do 37 proc.

Głównym rywalem chadeków była SPD Martina Schulza. W sondażach socjaldemokraci cieszyli się poparciem od 20 do 22 proc. elektoratu i zdecydowanie przegrywali z chadekami.

Na finiszu kampanii wyborczej wrosło poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD). Gotowość głosowania na nią deklarowało od 10 do 13 proc. ankietowanych. Istniejące od czterech lat ugrupowanie domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Prawicowo-populistyczna partia zarzuca Merkel złamanie prawa w związku z otwarciem w 2015 roku granicy dla uchodźców i zapowiada powołanie komisji śledczej do zbadania odpowiedzialności szefowej rządu.

Cztery lata temu CDU/CSU zdobyły 41,5 proc., SPD 25,7 proc., Lewica 8,6 proc., a Zieloni 8,4 proc. FDP i AfD nie przekroczyły progu wyborczego.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Około 1 tys. samochodów dla straży granicznej

/ strazgraniczna.pl

– W ramach program modernizacji służb mundurowych oraz w ramach innych środków zamierzamy zakupić ok. 1 tys. samochodów i innego sprzętu dla straży granicznej – zapowiedział wiceszef MSWiA, Jarosław Zieliński.

Wiceminister resortu spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w przekazaniu straży granicznej siedmiu nieoznakowanych volkswagenów caravelle. Pojazdy o wartości ok. 1,3 mln zł przekazano w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej. Jak poinformowała w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias samochody mają być wykorzystywane do różnych zadań, m.in. przez grupy szybkiego reagowania.

MSWiA podało na Twitterze, że podczas uroczystości wiceminister Jarosław Zieliński zapowiedział, że zarówno w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych jak i w ramach innych środków MSWiA zamierza zakupić jeszcze około 1 tys. samochodów i innego sprzętu potrzebnego do codziennej pracy straży granicznej.

Rzecznik SG ppor. Agnieszka Golias oceniła, że 1 tys. nowych pojazdów pozwoli na wymianę częściowo wysłużonych, starszych aut. Jak dodała obecnie flota straży granicznej liczy ok 2,8 tys. pojazdów.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl