Wypowiedzi o. Gużyńskiego pod lupą komisji. Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja

Ojciec Paweł Gużyński / TVP2/print screen

redakcja

Kontakt z autorem

Najpóźniej do końca roku poznamy wnioski komisji ds. zbadania publicznych wypowiedzi dominikanina ojca Pawła Gużyńskiego, prowincjał ogłosi swoją decyzję w styczniu. Komisja bada czy wypowiedzi o. Gużyńskiego były sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

We wrześniu list otwarty w sprawie publicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego skierował do prowincjała dominikanów o. Pawła Kozackiego, o. Andrzej Potocki. W liście tym prosił przełożonego „o podjęcie działań, które ukrócą medialną aktywność o. Pawła Gużyńskiego”. Wcześniej, pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się ponad 10 tysięcy osób.

Chodziło m.in. o wywiad, którego o. Gużyński udzielił „Gazecie Wyborczej”. Odnosząc się w nim do inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” miał stwierdzić, że inicjatywy, które „nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu, uważa za szkodliwe społecznie”. 11 września o. Kozacki poinformował w specjalnym oświadczeniu, że zostanie powołana komisja, która zbada wypowiedzi o. Gużyńskiego.

Jak zaznacza o. Jarosław Głodek., w skład komisji wejdzie trzech dominikanów – są to wykładowcy akademiccy, doktorzy teologii. Zastrzegł, że na razie nie może ujawnić nazwisk członków komisji.

Poinformował, że po raz pierwszy komisja zbierze się za kilka tygodni, wtedy też zostanie ogłoszony harmonogram spotkań. Na wydanie werdyktu komisja ma czas do końca roku, w styczniu ostateczną decyzję podejmie prowincjał dominikanów.

Wszystkie procedury określające, jak postępować w podobnych przypadkach są dokładnie opisane w dokumencie „Ratio studiorum generalis”. Komisja ma za zadanie wysłuchać zarówno oskarżycieli jak i oskarżonego i określić, czy w opiniach wygłoszonych publicznie przez o. Gużyńskiego znajdują się treści sprzeczne z nauczaniem Kościoła 
– wyjaśnił o Głodek.

Dominikanin podkreślił, że jest w stałym kontakcie z o. Gużyńskim, który przyjął całą sytuację „bardzo spokojnie”. Dodał, że o. Gużyński otrzyma od komisji zapytania na piśmie, będzie miał czas, żeby się z nimi zapoznać, a następnie stawi się przed komisją i złoży wyjaśnienia. 

To procedura uwzględniająca dobro każdej ze stron i dająca czas na przemyślenia sprawy 
– powiedział dominikanin.

Dodał, że w przypadku potwierdzenia, że jakaś opinia głoszona przez ojca Gużyńskiego jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła – tzn. zawiera „herezje, prawdy sprzeczne z wiarą lub prawdy gorszące, tzw. raniące pobożnego słuchacza” – komisja „wyda odpowiednie rekomendacje”. Wśród nich może znaleźć się nakaz publicznego sprostowania fałszywej opinii teologicznej, nałożenie zakazu publicznego głoszenia i publikowania tejże opinii, lub usunięcie z pełnionej funkcji.

Komisja może też zalecić zakaz sprawowania czynności kapłańskich, ale jest to ostateczność, wykorzystywana jedynie w przypadku uporczywego głoszenia poważnych herezji. Ostateczną decyzję podejmuje prowincjał 
– zaznaczył o. Głodek.

Podkreślił, że komisja nie ma w swoim arsenale zakazu wypowiedzi dla mediów. 

Jednocześnie o. Głodek przyznał, że w przypadku stwierdzenia, że zarzuty okazały się bezpodstawne, prowincjał, na wniosek komisji może nakazać oskarżycielowi – o ile jest dominikaninem – publiczne przeproszenie oskarżonego.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Zaatakowali policjantów. Napastnicy to…

Zaatakowali policjantów. Napastnicy to…

Rusza zbiórka darów dla Polaków z…

Rusza zbiórka darów dla Polaków z…

Trzaskowski w duecie z Rabiejem

Trzaskowski w duecie z Rabiejem

Kamil Stoch na podium w Engelbergu

Kamil Stoch na podium w Engelbergu

Upamiętniono górników, którzy zginęli…

Upamiętniono górników, którzy zginęli…

Krajowa Rada PO w sieci, czyli mnóstwo śmiechu ze Schetyny i jego świty

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziś odbyła się Krajowa Rada Platformy Obywatelskiej, podczas której wybrano nowy zarząd. W jego składzie nie ma już Hanny Gronkiewicz-Waltz. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Grzegorza Schetyny, a głównym tematem było obrażanie partii rządzącej i uparte powtarzanie, że PiS-owi trzeba odebrać władzę. Nie obyło się bez licznych wpadek, które wyłapali sprawnym okiem internauci.

Jak już informowaliśmy, na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej w centralnym miejscu pojawiła się flaga Unii Europejskiej, a tuż obok flaga biało-czerwona, w niczym nie przypominająca flagi Polski. 

Internauci są zgodni co do tego, że jest to flaga "ten kraju".

Wpadkę zaliczył lider Platformy Grzegorz Schetyna, który na posiedzenie przyszedł w dziwnym makijażu i opluł się podczas przemówienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Schetyna opluł się podczas wystąpienia? Ewa Kopacz nie zauważyła kamer i ośmieszyła szefa PO!

Chociaż niektórzy twierdzą, że to nie ślina a piana.

Internauci skomentowali również nowy zarząd Platformy.

A całą dzisiejszą Radę Krajową PO można podsumować tak:

Tymczasem Kinga Gajewska z PO chce "zacisnąć" współpracę zjednoczonej opozycji.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl