Prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN na ostatniej prostej

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

– Na ustawę musimy poczekać jeszcze kilka dni. Prawdopodobnie w zapisach znajdą się niektóre poprawki partii politycznych – mówił na antenie TVP1 rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński.

Być może niektóre z postulatów, jakie członkowie partii politycznych przedstawili prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas konsultacji, zostaną uwzględnione w prezydenckich projektach ustaw o SN i KRS  – powiedział Łapiński.

Dodał, że "takim pomysłem może być np. zapis mówiący o tym, że członków KRS wybiera Sejm większością 3/5 głosów".

To niewykluczone i nie jest to tajemnicą, że niektóre kwestie, które partie podnosiły w debacie publicznej znajdą się w ustawie prezydenckiej – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że 24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wtedy też zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw w ciągu dwóch miesięcy. 

13 września prezydent Andrzej Duda odbył konsultacje w tej sprawie z przedstawicielami partii zasiadajacych w Sejmie.

Źródło: PAP, tvp.info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czesi nie chcą izraelskich radarów

/ flickr.com

  

Czeska minister obrony Karla Šlechtová powiedziała w rozmowie z agencją prasową CTK, że ma zastrzeżenia do zakupu mobilnych radarów z Izraela. Wątpi m.in. w ich kompatybilność ze sprzętem NATO.

Zdaniem Šlechtovej, w związku z zamówieniem mobilnych radarów inspekcja ministerstwa obrony doszła do "szczególnie istotnych wniosków". W rozmowie z CTK minister stwierdziła, że zawiadomiła o sprawie Żandarmerię Wojskową. Z tą służbą była już wcześniej w kontakcie w związku z innymi zamówieniami sprzętu dla armii.

Umowa na zakup radarów za 3,5 mld koron przygotowywana jest od lat, a jej celem jest wymiana przestarzałych radarów produkcji sowieckiej. Transakcja miała być przeprowadzona przed rokiem, ale do tego nie doszło, bowiem ówczesny minister obrony Martin Stropnický postanowił podpis pod umową pozostawić swojemu następcy.

Nowa minister obrony Czech Karla Šlechtová postanowiła zweryfikować wszystkie przetargi i przygotowane umowy na zakup sprzętu i uzbrojenia.

Odnośnie umowy na dostawę mobilnych radarów stwierdziła, że nie jest przekonana co do możliwości przyłączenia izraelskich radarów do systemu NATO. Sprawdza to komisja złożona z przedstawicieli ministerstwa obrony, urzędu cyberbezpieczeństwa oraz izraelskiej firmy. Jak powiedziała minister, wyników jeszcze nie zna. Przypuszcza jednak, że tą sprawą w efekcie być może zajmą się organa śledcze.

Stwierdziła też, że inspekcja ministerstwa obrony zajmuje się kilkoma innymi sprawami.

Mogę tylko powiedzieć, że w przypadku kilku innych zamówień publicznych stwierdzono nieprawidłowości

cytuje Šlechtovą agencja CTK.

Minister dodała, że przy tak wysokich zamówieniach nie należy się dziwić, że mogło dojść do oszustw lub działania lobbystów. "Sprawą zajmuje się żandarmeria" – powiedziała.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl