Trwają ćwiczenia Opal-17

/ mat. 1.BLog. / http://1blog.wp.mil.pl/pl/30_988.html

W trzech lokalizacjach - na poligonie w Drawsku, pod Bydgoszczą oraz w Czarnem realizowane jest ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Opal-17. Biorą w nim udział żołnierze Dowództwa Brygady oraz czterech podległych batalionów - informuje 1. Pomorska Brygada Logistyczna.

Rozpoczęte w środę ćwiczenie przebiegać będzie w kilku częściach, dotyczących zagadnień taktycznych: planowania, organizacji i realizacji konwoju, likwidacji skażeń, ewakuacji uszkodzonego sprzętu jak i tankowania różnymi sposobami. Tak skonstruowana, przez zespół autorski, różnorodność realizowanych zagadnień taktycznych umożliwi kierownictwu ćwiczenia ocenę poziomu wyszkolenia pododdziałów w warunkach polowych – podaje portal 1. BLog.

W ćwiczeniu, które potrwa do 16 września, uczestniczy ponad 1000 żołnierzy. Podczas ćwiczenia logistycy będą współdziałać z żołnierzami 12. Dywizji Zmechanizowanej, 16. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Kierownikiem Opala jest dowódca brygady – pułkownik Mariusz Skulimowski – czytamy.

Ćwiczenie Opal-17 jest płynnym wprowadzeniem żołnierzy brygady do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego Sił Zbrojnych RP w 2017 roku, jakim będą wrześniowe manewry Dragon-17.

 

Źródło: 1. BLog., wojsko-polskie.pl., MON

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pierwsze ofiary grypy w Polsce. Tysiące zachorowań w całym kraju

/ pixabay.com/CC0/stevepb

W ciągu jednego tygodnia z powodu grypy zmarły cztery osoby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Zarejestrowano ponad 270 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę chorobę. Największą zapadalność odnotowano na Pomorzu, w Małopolsce i Wielkopolsce.

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że największa zapadalność na grypę występowała w województwach: pomorskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Z powodu grypy lub jej podejrzenia do polskich szpitali trafiło ok. 1,2 tys. osób: najwięcej w Wielkopolsce (206 osób), Małopolsce (174) i na Mazowszu (120); zmarły cztery osoby: trzy w województwie śląskim; jedna w kujawsko-pomorskim.

"W okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 88,4 na 100 tys. ludności. Odnotowano 4 zgony z powodu grypy"

- poinformował na stronie internetowej NIZP - PZH.

Z danych NIZP - PZH wynika, że w całym ubiegłym miesiącu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie roku wcześniejszego takich zachorowań było 885 tys.

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Jako pierwsze informację o śmiertelnych ofiarach grypy podało RMF FM.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl