Autokompromitacja Junckera. Pomysł rozszerzenia eurolandu wywołał burzę. Waluta euro już nie taka fajna?

/ flickr / Jean-Claude Juncker EPP

Lidia Lemaniak

Kontakt z autorem

Przewodniczący Komisji Europejskiej zaproponował wczoraj stworzenie instrumentu przedakcesyjnego dla krajów mających wejść do strefy euro, aby ułatwić im przyjęcie wspólnej waluty możliwie jak najszybciej. Pomysł ten krytycznie ocenili czołowi politycy z Austrii, a także niemiecka prasa. W rozmowie z portalem niezależna.pl odniósł się do niego Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Juncker zaproponował stworzenie instrumentu przedakcesyjnego dla krajów mających wejść do strefy euro, aby ułatwić im przyjęcie wspólnej waluty możliwie jak najszybciej. Opowiedział się też m.in. za tym, by strefa euro miała swojego ministra gospodarki i finansów, który byłby jednocześnie członkiem Komisji Europejskiej (najlepiej jej wiceprzewodniczącym) oraz szefem eurogrupy. Odciął się wprawdzie od pomysłu osobnego budżetu dla państw wspólnej waluty, jednak zapowiedział wydzielenie "mocnej linii" dla eurolandu w ramach ogólnego budżetu UE.

Ten pomysł zdecydowanie odrzucili austriaccy, czołowi politycy – kanclerz Christian Kern i jego rywal w nadchodzących wyborach, szef dyplomacji Sebastian Kurz. Spotkał się on również z krytyką w niemieckiej prasie, m.in. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" oraz "Die Welt". 

Należy zapytać, na jakiej odległej planecie statek kosmiczny UE i jego kapitan Juncker spędzili ostatnie lata. (...) Czy podczas bilionowych transakcji skupowania obligacji przez Europejski Bank Centralny rzeczywiście należy rozszerzać obszar obowiązywania polityki pieniężnej? Czy tkwiąca po uszy w kryzysie Europa naprawdę potrzebuje waluty euro w jeszcze większej liczbie krajów? – pyta publicysta "Die Welt".

W rozmowie z portalem niezalezna.pl pomysł Junckera oraz jego krytykę ze strony austrackich polityków i niemieckiej prasy, skomentował Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Myślę, że szereg polityków, ekspertów i ekonomistów zauważyli, że strefa euro okazała się świetnym pomysłem dla bogatych państw, np. Niemców i Holandii, ale kontrowersyjnym i często szkodliwym dla krajów biedniejszych, np. Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Cypru. Stąd np. wiodąca formacja we Włoszech – Ruch Pięciu Gwiazd – jako główny postulat, kiedy w przyszłym roku wygra wybory, ma jako główny postulat, wyprowadzenie Italii ze strefy euro.

Eurodeputowany, zapytany o ewentualne przyjęcie waluty euro przez nasz kraj, zdecydowanie odrzucił ten pomysł.

Uważam, że przystępowanie Polski do strefy euro byłoby dla nas dzisiaj dramatyczne w sensie ekonomicznym, pomijając już kwestie polityczne. Polska, mimo bardzo dynamicznego rozwoju gospodarczego, mimo że jesteśmy liderem, jak duże kraje Europy pod względem wzrostu PKB, jest nadal jednym z siedmiu najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej, obok Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Łotwy, Węgier i Grecji. Przyjmowanie euro przez kraj biedny, spowodowałoby znaczącą drożyznę, byłoby pretekstem dla różnych firm do podniesienia cen i uderzyłoby ludzi, przede wszystkim, o mniejszych dochodach. Dopóki nie osiągniemy poziomu gospodarczego porównywalnego z bogatszymi krajami Unii, należy o tym zupełnie nie myśleć – powiedział nam Ryszard Czarnecki.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Brytyjski rząd rozmawiał z Polonią…

Brytyjski rząd rozmawiał z Polonią…

Ponowne wybory w Niemczech nie rozwiążą…

Ponowne wybory w Niemczech nie rozwiążą…

Wstrząs w kopalni na Śląsku. Siedmiu…

Wstrząs w kopalni na Śląsku. Siedmiu…

Choinka z Polski już w Watykanie – WIDEO

Choinka z Polski już w Watykanie – WIDEO

Szczerba trafi na dywanik? Władze PO chcą z…

Szczerba trafi na dywanik? Władze PO chcą z…

Platforma chce odwołać rząd. Co z rekonstrukcją? Wicepremier Gowin wyjaśnia

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

Najpierw odrzucimy wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję rządu; w związku z tym, może się ona przesunąć do stycznia - powiedział dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin zapytany w radiowych Sygnałach dnia kiedy zostanie przeprowadzona zapowiadana rekonstrukcja rządu Beaty Szydło, odparł:

Umówiliśmy się w koalicji rządowej, że o sprawach personalnych nie będziemy mówić. Zakomunikuje to premier Beata Szydło.

Przypomniał, że pierwotnie rekonstrukcja była planowana na przełomie listopada i grudnia.

Teraz sytuacja się o tyle zmieniła, że PO zapowiedziała złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu pod bardzo haniebnym pretekstem, jakoby nasz rząd tolerował, albo wręcz promował postawy rasistowskie. Najpierw ten wniosek odrzucimy, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję, a więc nieco się ona opóźni

 - zapowiedział wicepremier.

Grzegorz Schetyna dziś rano w „Jeden na jeden” w TVN 24 zapowiedział, że Platforma już jutro złoży wniosek o odwołanie rządu.

Tak powinno być. Taka jest logika. Jeszcze są dwa posiedzenia Sejmu. Nie widzę innej możliwości – najpierw rozpatrzenie naszego wniosku, a potem ewentualne dalsze decyzje. To problem dla rządu i Kaczyńskiego, dla PiS-u. Muszą sobie z tym poradzić

– powiedział Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Lider PO Grzegorz Schetyna zażądał w zeszłym tygodniu, by premier Beata Szydło podała swój rząd do dymisji; w przeciwnym razie - jak zapowiedział - Platforma, wraz z Nowoczesną i PSL zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów. Zdaniem polityka, to rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści, która miała miejsce podczas Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl