PGNiG z sukcesem promuje markę „Polska”

Polacy sami się zgłaszają do pracy przy naszych inwestycjach zagranicznych. Są dumni, że mogą w ten sposób promować nasz kraj tam, w ich obecnym miejscu życia – mówił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

W opinii otwierającego debatę marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego Polonia i polskie władze pragną pielęgnować wzajemne relacje. – To dobrze rokuje – uważa marszałek. I dodaje: – Barierę stanowią jednak pieniądze. W ubiegłym roku przeznaczyliśmy na wspieranie Polonii 85 mln zł, tymczasem łączna wartość wniosków Polonii o pomoc wyniosła 270 mln zł. Wiele z nich musieliśmy niestety odrzucić.

Zdaniem marszałka Karczewskiego, by zacieśnić związki Polonii z Polską, powinien się pojawić w polskim ustawodawstwie zapis o stałej obecności przedstawicieli Polonii w naszym Senacie. Także w opinii wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego związki naszego państwa z Polonią powinny być wzmocnione. Jego zdaniem należy do tego celu wykorzystywać marki polskich towarów.

Maciej Woźniak, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, przekonywał na przykładzie jego firmy, że możliwa jest skuteczna promocja marki „Polska” poprzez działalność zagraniczną największych przedsiębiorstw. – Jesteśmy obecni na całym świecie. I to w tak różnych krajach, jak Pakistan, Iran czy państwa skandynawskie – stwierdził. – Szczególnie duży sukces odnieśliśmy w Norwegii, gdzie w poszukiwania i wydobycie gazu z lokalnych złóż zainwestowaliśmy 1,5 mld dol. Po 10 latach naszej obecności w tym kraju jesteśmy tam traktowani na równi z największymi światowymi koncernami. Podobnie w Pakistanie czy Iranie PGNiG postrzegany jest jako dobra, polska marka zarówno w odniesieniu do naszej działalności poszukiwawczej nowych złóż gazu, geotermicznej, jak i eksploatacyjnej – dodał prezes Woźniak.

Ponadto, jego zdaniem, bez Polonii trudno sobie wyobrazić integrację pracowników PGNiG z międzynarodowymi zespołami pracującymi w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. – Mieszkający tam Polacy sami się zgłaszają do pracy przy okazji podejmowanych przez nas inwestycji. Są dumni, że mogą w ten sposób promować nasz kraj tam, w obecnym miejscu ich życia – dodał.

Wiceprezes PGNiG wspominał także o pomocy materialnej udzielanej przez jego firmę naszym rodakom żyjącym na dawnych Kresach Wschodnich.

– Polonia stanowi olbrzymi kapitał, który powinniśmy jako państwo wykorzystywać zarówno dla jej dobra, jak i dobra naszego kraju – zakończył marszałek Karczewski.

Relacja powstała we współpracy z PGNiG

Autor: MP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Platforma chce odwołać rząd. Co z rekonstrukcją? Wicepremier Gowin wyjaśnia

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

Najpierw odrzucimy wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję rządu; w związku z tym, może się ona przesunąć do stycznia - powiedział dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin zapytany w radiowych Sygnałach dnia kiedy zostanie przeprowadzona zapowiadana rekonstrukcja rządu Beaty Szydło, odparł:

Umówiliśmy się w koalicji rządowej, że o sprawach personalnych nie będziemy mówić. Zakomunikuje to premier Beata Szydło.

Przypomniał, że pierwotnie rekonstrukcja była planowana na przełomie listopada i grudnia.

Teraz sytuacja się o tyle zmieniła, że PO zapowiedziała złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu pod bardzo haniebnym pretekstem, jakoby nasz rząd tolerował, albo wręcz promował postawy rasistowskie. Najpierw ten wniosek odrzucimy, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję, a więc nieco się ona opóźni

 - zapowiedział wicepremier.

Grzegorz Schetyna dziś rano w „Jeden na jeden” w TVN 24 zapowiedział, że Platforma już jutro złoży wniosek o odwołanie rządu.

Tak powinno być. Taka jest logika. Jeszcze są dwa posiedzenia Sejmu. Nie widzę innej możliwości – najpierw rozpatrzenie naszego wniosku, a potem ewentualne dalsze decyzje. To problem dla rządu i Kaczyńskiego, dla PiS-u. Muszą sobie z tym poradzić

– powiedział Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Lider PO Grzegorz Schetyna zażądał w zeszłym tygodniu, by premier Beata Szydło podała swój rząd do dymisji; w przeciwnym razie - jak zapowiedział - Platforma, wraz z Nowoczesną i PSL zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów. Zdaniem polityka, to rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści, która miała miejsce podczas Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl