Ciężki sprzęt wojskowy amerykańskiej armii trafił już do Polski!

/ Twitter.com/@USEmbassyWarsaw

W gdańskim porcie pojawił się dziś sprzęt 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Piechoty amerykańskiej armii. Żołnierze zastąpią swoich kolegów przebywających w Europie od 9 miesięcy w ramach operacji Atlantic Resolve.

Do portu w Gdańsku przypłynęły dziś pojazdy kołowe i gąsienicowe oraz pozostały sprzęt 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas. Zastąpi ona w ramach operacji Atlantic Resolve przebywających od 9 miesięcy w Europie Środkowo-Wschodniej żołnierzy 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty.

Część sprzętu przypłynęła także do portu Bremerhaven w Niemczech. 

Atlantic Resolve to operacja mająca być dowodem na zaangażowanie USA w bezpieczeństwo państw-członków NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Żołnierze amerykańscy rozlokowani są w bazach na terenie Polski, państw bałtyckich, Węgier, Rumunii oraz Bułgarii. Ich obecność jest rotacyjna. Żołnierze biorą udział we wspólnych manewrach i ćwiczeniach z wojskami państw sojuszniczych.

Źródło: pl.usembassy.gov

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kandydatury do KRS wpłynęły do Sejmu

/ WIKIPEDIA/ KPALION/ CC BY-SA 3.0

"Do Kancelarii Sejmu wpłynęły cztery kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa" - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Odpowiadając na bardzo liczne pytania w tej sprawie, informuję, że dziś do Kancelarii Sejmu wpłynęły cztery kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa. Przedłożona dokumentacja jest aktualnie sprawdzana przez służby prawne Kancelarii – poinformował Grzegrzółka na Twitterze.

Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Według przepisu przejściowego, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w "Monitorze Polskim". Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tys. obywateli. Mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, "nie dłużej jednak niż przez 90 dni" od dnia wejścia nowelizacji w życie.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl