Tłumy na Pikniku Powstańczym w Warszawie

/ twitter.com/Piotr Sitko

redakcja

Kontakt z autorem

Pokaz sprzętu wojskowego, rekonstruktorzy ubrani jak powstańcy warszawscy, konkursy historyczne, koncerty patriotyczne i wiele innych atrakcji – to wszystko czekało na uczestników Pikniku Powstańczego 10, który odbył się 10 września na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a głównym celem wydarzenia było uhonorowanie i upamiętnienie bohaterów warszawskich z 1944 r.

Nasza inicjatywa ma upamiętnić nie tylko obrońców PWPW z Powstania, ale i wszystkich powstańców oraz ludność cywilną, która przez 63 dni bohatersko stawiała czoło okupantowi, by wyzwolić swoją stolicę. Chcielibyśmy, aby piknik był miejscem, gdzie przyjdą rodziny z dziećmi i każdy w atrakcyjny sposób będzie mógł poznać historię zrywu ludności sprzed 73 lat

- powiedział Niezależnej Piotr Woyciechowski, prezes PWPW S.A.

Pierwsza część wydarzenia rozpoczęła się już o godz. 10 od gry miejskiej. Natomiast główna część pikniku trwała od godz. 14. Na najmłodszych uczestników czekały m.in. konkursy historyczne, a także stoiska, na których przeprowadzane były doświadczenia naukowe. Natomiast chwilę przed godz. 15 zagrał zespół Arka Noego. Z kolei starsi goście pikniku mogli podziwiać m.in. sprzęt używany przez służby mundurowe, m.in. Żandarmerię Wojskową, policję, MON, saperów oraz antyterrorystów.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się namiot wspomnianej Żandarmerii Wojskowej. Tutaj każdy mógł skorzystać z symulatora jazdy samochodem, a także urządzenia, które imituje efekt zderzenia czołowego – tym samym pokazując, jak ważne jest właściwe korzystanie z pasów bezpieczeństwa w pojeździe.

Z kolei na stoisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych atrakcją była personalizacja kart dla dzieci, pokaz czerpania papieru czy okolicznościowe nadruki wykonywane na historycznej maszynie dociskowej, tzw. bostonce.

Ciekawą atrakcją były również pojazdy wojskowe, m.in. czołgi i motocykle oraz sprzęt z czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, który od godzin porannych do wieczornych zaparkowane były wzdłuż ul. Sanguszki i Rybaki.

Gościem honorowym pikniku był Juliusz Kulesza, żołnierz Amii Krajowej i obrońca Reduty PWPW w 1944 roku, autor 19 książek o Powstaniu, który opowiedział o wydarzeniach sprzed 73 lat ze swojej perspektywy.

Po południu na głównej scenie pojawił się Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Contra Mundum oraz – jako gwiazda imprezy – zespół Luxtorpeda. Od godz. 21:30 do północy na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 prezentowano widowisko multimedialne z wykorzystaniem techniki mappingu 3D.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
CBŚP rozbiło narkotykowy gang…

CBŚP rozbiło narkotykowy gang…

Nienaprawiona krzywda mieszkańców Gdyni

Nienaprawiona krzywda mieszkańców Gdyni

Ministerstwo walczy z dopalaczami. Do 12 lat…

Ministerstwo walczy z dopalaczami. Do 12 lat…

Nowy pomysł Berlusconiego

Nowy pomysł Berlusconiego

W grudniu proces prezesa krakowskiego sądu

W grudniu proces prezesa krakowskiego sądu

CBŚP rozbiło narkotykowy gang pseudokibiców

/ cbsp.policja.pl

Blisko 70 zarzutów dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz licznych przestępstw, m.in. przeciwko życiu i zdrowiu, usłyszeli członkowie grupy przestępczej rozbitej przez CBŚP. Gang był ściśle związany ze środowiskiem stadionowych chuliganów, głównie z Zabrza.

Policjanci zatrzymali w tej sprawie 11 osób, z których osiem zostało tymczasowo aresztowanych. U podejrzanych znaleziono nie tylko amfetaminę, kokainę i marihuanę, ale także maczety, kastety, pałki teleskopowe, kominiarki w charakterystycznych klubowych barwach miejscowej drużyny piłkarskiej i pistolet hukowy.

W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach podejrzanym przedstawiono blisko 70 zarzutów dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu, wolności, a nawet wymiarowi sprawiedliwości

- poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Przestępczy gang rozpracowali policjanci z zarządu CBŚP w Katowicach, którzy ustalili, iż na Śląsku - głównie w Zabrzu - działa zorganizowana grupa zajmująca się obrotem narkotykami, której członkowie są ściśle powiązani ze środowiskiem pseudokibiców.

Grupa była bardzo hermetyczna. W minionym tygodniu wytypowane osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do gliwickiej prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty.

Podejrzani usłyszeli również zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba kierowania tą grupą - to właśnie ten mężczyzna usłyszał zarzut wpływania groźbą na działania funkcjonariusza policji

- podała rzeczniczka CBŚP.

Na podstawie zebranych materiałów dowodowych sąd aresztował na trzy miesiące ośmioro podejrzanych.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl