Tłumy na Pikniku Powstańczym w Warszawie

/ twitter.com/Piotr Sitko

Pokaz sprzętu wojskowego, rekonstruktorzy ubrani jak powstańcy warszawscy, konkursy historyczne, koncerty patriotyczne i wiele innych atrakcji – to wszystko czekało na uczestników Pikniku Powstańczego 10, który odbył się 10 września na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a głównym celem wydarzenia było uhonorowanie i upamiętnienie bohaterów warszawskich z 1944 r.

Nasza inicjatywa ma upamiętnić nie tylko obrońców PWPW z Powstania, ale i wszystkich powstańców oraz ludność cywilną, która przez 63 dni bohatersko stawiała czoło okupantowi, by wyzwolić swoją stolicę. Chcielibyśmy, aby piknik był miejscem, gdzie przyjdą rodziny z dziećmi i każdy w atrakcyjny sposób będzie mógł poznać historię zrywu ludności sprzed 73 lat

- powiedział Niezależnej Piotr Woyciechowski, prezes PWPW S.A.

Pierwsza część wydarzenia rozpoczęła się już o godz. 10 od gry miejskiej. Natomiast główna część pikniku trwała od godz. 14. Na najmłodszych uczestników czekały m.in. konkursy historyczne, a także stoiska, na których przeprowadzane były doświadczenia naukowe. Natomiast chwilę przed godz. 15 zagrał zespół Arka Noego. Z kolei starsi goście pikniku mogli podziwiać m.in. sprzęt używany przez służby mundurowe, m.in. Żandarmerię Wojskową, policję, MON, saperów oraz antyterrorystów.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się namiot wspomnianej Żandarmerii Wojskowej. Tutaj każdy mógł skorzystać z symulatora jazdy samochodem, a także urządzenia, które imituje efekt zderzenia czołowego – tym samym pokazując, jak ważne jest właściwe korzystanie z pasów bezpieczeństwa w pojeździe.

Z kolei na stoisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych atrakcją była personalizacja kart dla dzieci, pokaz czerpania papieru czy okolicznościowe nadruki wykonywane na historycznej maszynie dociskowej, tzw. bostonce.

Ciekawą atrakcją były również pojazdy wojskowe, m.in. czołgi i motocykle oraz sprzęt z czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, który od godzin porannych do wieczornych zaparkowane były wzdłuż ul. Sanguszki i Rybaki.

Gościem honorowym pikniku był Juliusz Kulesza, żołnierz Amii Krajowej i obrońca Reduty PWPW w 1944 roku, autor 19 książek o Powstaniu, który opowiedział o wydarzeniach sprzed 73 lat ze swojej perspektywy.

Po południu na głównej scenie pojawił się Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Contra Mundum oraz – jako gwiazda imprezy – zespół Luxtorpeda. Od godz. 21:30 do północy na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 prezentowano widowisko multimedialne z wykorzystaniem techniki mappingu 3D.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Zalewska pozywa Schetynę

Anna Zalewska / twitter.com/MEN_GOV_PL

Po raz kolejny podkreślam, że nie mam nic wspólnego z nieprawidłowościami we wrocławskim PCK. Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska spotkała się dziś w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu z przedstawicielami koreańskiej firmy LG. Spotkanie dotyczyło powołania klas branżowych w szkołach powiatu wrocławskiego. Pytana przez dziennikarzy o nieprawidłowości we wrocławskim PCK, Zalewska powiedziała, że już wielokrotnie podkreślała, iż nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

- Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała szefowa MEN.

Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w dolnośląskim oddziale PCK w połowie 2017 r. Doniesienia o nieprawidłowościach złożyło niezależnie od siebie kilka osób, m.in. prezes oddziału PCK i jeden z pracowników. 

Jerzy G. to radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który został wybrany z list PiS. Do maja 2017 r. był dyrektorem biura wrocławskiego PCK. Jest zawieszony w prawach członka PiS w związku z nieprawidłowościami w PCK, a od kilku lat oskarżony w procesie dotyczącym wyprowadzenia prawie 13 mln zł z Południowo-Zachodniej SKOK (był tam wiceprezesem).

9 marca Schetyna na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że "wszystkie tropy, wszystkie ślady prowadzą do zaangażowania PiS w okradanie PCK i finansowanie kampanii wyborczych PiS z pieniędzy PCK".

- W wielu tych enuncjacjach pojawia się nazwisko minister Anny Zalewskiej, która jest posłem z Wałbrzycha i jak widzieliśmy na wielu zdjęciach, bliskim współpracownikiem aresztowanego działacza PiS - mówił wówczas Schetyna.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl