Jan Józef Kasprzyk szefem UdSKiOR

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

redakcja

Kontakt z autorem

Jan Józef Kasprzyk otrzymał z rąk minister Elżbiety Rafalskiej powołanie na szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. O powołaniu Kasprzyka z dniem 5 września br. decyzją premier Beaty Szydło poinformowano na Twitterze.

Od 1 lutego 2016 r. Kasprzyk był "pełniącym obowiązki" szefa tego urzędu. 

Nominację traktuję jako dodatkową motywację do dalszej pracy na rzecz weteranów walk o niepodległość, kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych przez reżimy totalitarne. Pracę tę chcę nadal traktować w kategorii służby tym, dzięki którym jesteśmy wolni

- powiedział minister.

Każdy z nas ma zaciągnięty ogromny dług wdzięczności w stosunku do pokoleń, którym nie zabrakło odwagi do walki o suwerenność Rzeczypospolitej. Jestem głęboko przekonany, że Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dług ten w imieniu nas wszystkich będzie spłacał jak najlepiej 

- podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

W ostatnich dniach rozpoczęliśmy wypłaty świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej, o których dopiero po 28 latach wolności państwo polskie w sposób istotny zadbało. Kontynuujemy pomoc dla kombatantów, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji i przeznaczamy na ten cel kwoty, jakich dotychczas nie było w budżecie państwa 

- przypomniał.

Dbamy także o pamięć historyczną. Już w najbliższą sobotę 16 września organizujemy obchody 75 rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku uczcimy w Warszawie Polaków, którzy narażając własne życie, ratowali Żydów w okresie okupacji niemieckiej, organizując zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata 

- powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Również w październiku wspólnie z żołnierzami generała Stanisława Maczka uczcimy w Bredzie czyn zbrojny 1 Dywizji Pancernej, której w dużej mierze Francja, Belgia i Holandia zawdzięcza wolność. W grudniu organizujemy pielgrzymkę kombatantów na Wileńszczyznę, aby uczcić Marszałka Józefa Piłsudskiego w 150. rocznicę jego urodzin. To wydarzenie przygotuje nas do całego ciągu przedsięwzięć, które odbędą się w roku przyszłym - w Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zadbamy, aby te obchody miały charakter wielopokoleniowy, dzięki czemu młodsi będą mogli przejąć od weteranów tradycje niepodległościowe i kodeks wartości, który łączy i spaja pokolenia 

- powiedział minister Kasprzyk.

Za popularyzowanie historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Jan Józef Kasprzyk uhonorowany został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi. Odznaczony został także złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem "Pro Memoria", Medalem "Pro Patria", medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego oraz odznaką "Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej".

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Podchorąży złożyli przysięgę wojskową…

Podchorąży złożyli przysięgę wojskową…

111 zabójstw w pół roku po zalegalizowaniu…

111 zabójstw w pół roku po zalegalizowaniu…

Wypowiedzi o. Gużyńskiego pod lupą…

Wypowiedzi o. Gużyńskiego pod lupą…

Polska chce dodatkowego czasu od unijnego…

Polska chce dodatkowego czasu od unijnego…

Imponujący wzrost urodzeń! Efekt „500…

Imponujący wzrost urodzeń! Efekt „500…

Mało znany fakt o imigrantach. Podano, z których państw przybywa ich najwięcej

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w Unii Europejskiej zmniejszyła się w drugim kwartale tego roku o 11 proc. – podał Europejski Urząd Statystyczny. Przy okazji okazało się, z których państw przybywają migranci i w jakich krajach najchętniej chcą się osiedlać.

W drugim kwartale 2017 roku po raz pierwszy o azyl w jednym z państw członkowskich UE poprosiło 149 tys. osób, natomiast w pierwszym kwartale wniosków takich było 166 500. Jest to trzeci z kolei kwartał, w którym odnotowano spadek liczby podań.

Wśród ubiegających się największą grupę stanowili Syryjczycy (21 tys.), Nigeryjczycy (9 800), Afgańczycy (9 700), Irakijczycy (9 300), Pakistańczycy (7 300), Albańczycy (6 000), Erytrejczycy (5 700) i obywatele Bangladeszu (5 500). Razem stanowią oni połowę wszystkich ubiegających się po raz pierwszy o azyl w Unii Europejskiej.

Najwięcej podań zarejestrowano w Niemczech (42 100, czyli 28 proc.) i we Włoszech (34 200, czyli 23 proc.), a następnie we Francji (21 200, czyli 14 proc.) i w Grecji (10 600, czyli 7 proc.).

W Grecji i Niemczech odnotowano też największe spadki liczb ubiegających się o azyl – odpowiednio o 36 proc. i 14 proc. Mniejszą liczbę podań złożono również w drugim kwartale 2017 roku w Wielkiej Brytanii (o 8 proc.), Belgii i Włoszech (o 7 proc.), Holandii i Austrii (o 6 proc.).

W stosunku do liczby ludności najwięcej wniosków azylowych złożono w Grecji (981 na 1 mln mieszkańców), na Malcie (933), w Luksemburgu (887) i na Cyprze (855). Najmniej na Słowacji (5 wniosków na 1 mln mieszkańców), w Polsce (19), Portugalii (25) i Czechach (26). W całej Unii Europejskiej stosunek ten wyniósł 291 ubiegających się na 1 mln mieszkańców.

Pod koniec czerwca we wszystkich krajach członkowskich rozpatrywanych było 958 300 wniosków azylowych – o 13 proc. mniej w porównaniu z czerwcem 2016 roku. Prawie połowa przypadła na Niemcy (474 500), znaczne liczby odnotowano też we Włoszech (134 300), Szwecji (67 000) i Austrii (65 500).

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Podchorąży złożyli przysięgę wojskową na Westerplatte

/ twitter.com/@MichalKruzynski

W czasie uroczystości na gdańskim Westerplatte, przysięgę wojskową złożyło prawie 700 podchorążych. W ślubowaniu wzięli udział studenci trzech wojskowych uczelni z Wrocławia, Gdyni i Dęblina. Wspólną przysięgę zorganizowano po raz czwarty.

Uroczystość miała miejsce u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża i – oprócz składających przysięgę, uczestniczyły w niej także rodziny wojskowych studentów.

Dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał Stanisław Zarychta zwracając się do składających przysięgę przypomniał, że "obowiązuje ona do końca życia".

- Wiedzą o tym wszyscy noszący mundur wojska polskiego, bez względu na jego kolor. W przyszłości ciążyć na was będzie jeszcze jedno zobowiązanie: jako przyszli oficerowie będziecie przykładem dla swoich podwładnych i w waszym postępowaniu słowa Roty muszą zawsze świecić najjaśniej, przebrzmieć najgłośniej – mówił też do zgromadzonych Zarychta.

Przypomniał żołnierzom, że "będą stali na straży przestrzegania przysięgi – źródła siły moralnej sił zbrojnych RP". Zarychta dodał, że do przestrzegania przysięgi zobowiązuje żołnierzy także miejsce, w którym odbywa się uroczystość.

- To miejsce, a właściwie bohaterowie broniący tego miejsca, przez pierwsze dni wojny podtrzymywali na duchu walczących na wszystkich frontach żołnierzy. Garstka polskich żołnierzy przeciwstawiała się przez siedem dni przeważającej sile wroga - mówił też Zarychta.

Dodał, że na Westerplatte "słowa przysięgi zostały wypełnione do końca, a nawet z nawiązką".

- Drodzy podchorążowie, życzę wam, aby nigdy nie doszło do sytuacji, kiedy musielibyście wypełniać słowa Roty przysięgi jak żołnierze spod Westerplatte. Jednak niech ten przykład będzie dla was wzorcem, jak powinien postępować żołnierz wojska polskiego – powiedział też Zarychta.

Z kolei rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej kmdr Tomasz Szubrycht przypomniał, że przysięga składa się z 8 wierszy, będących "wyznacznikiem naszego postępowania". Zaznaczył, że w wierszach tych pojawiają się "przewodnie słowa: przysięgam, służyć wiernie, bronić, stać na straży, strzec honoru oraz krwi własnej ani życia nie szczędzić". 

W ślubowaniu na Westerplatte udział wzięli kandydaci na żołnierzy zawodowych z trzech uczelni wojskowych: mającej swoją siedzibę we Wrocławiu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, zlokalizowanej w Dęblinie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńca pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, u którego stóp odbywało się ślubowanie oraz defilada połączona z pokazem musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Jeszcze przed ceremonią, na Westerplatte studenci wzięli udział w mszy polowej zorganizowanej na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl