Juncker chce wygryźć Tuska? Oto nowe propozycje szefa Komisji Europejskiej

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w dorocznym przemówieniu o stanie UE zaproponował połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i szefa KE. Czy to koniec europejskiej kariery dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska? Z ust Junckera padło też wiele innych ważnych zapowiedzi. Oto najważniejsze z nich.

- Juncker zaproponował połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej.

Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zapewniał co prawda, że sam nie będzie się starał o tę nominację, ale szef Komisji Europejskiej obiecywał już różne rzeczy... Jego zdaniem "krajobraz europejski byłby bardziej czytelny i zrozumiały, gdyby statek Europa był prowadzony przez jednego kapitana".

"Więcej demokracji oznacza więcej efektywności, skuteczności na szczeblu europejskim i pewnie udałoby się to jeszcze lepiej, gdyby udało się połączyć stanowiska przewodniczącego KE i Rady. Ta propozycja nie jest skierowana personalnie ani do mojego dobrego przyjaciela Donalda Tuska (szefa Rady), ani do mnie" - powiedział Juncker.

Szef KE opowiedział się też za ponadnarodowymi listami w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz za tym, by kampanię do PE rozpoczęto wcześniej, niż miało to miejsce dotychczas.

- Szef Komisji Europejskiej opowiedział się za utworzeniem "silnej linii" dla strefy euro w ramach ogólnego budżetu UE. Jest też przeciw osobnemu budżetowi dla eurolandu.

- Juncker zaproponował stworzenie instrumentu przedakcesyjnego dla krajów mających wejść do strefy euro. 

Opowiedział się przy tym za mocną linią budżetową dla eurolandu, jednak w ramach ogólnego budżetu UE.

- Juncker opowiedział się za niezwłocznym przyjęciem Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen.

Oba kraje zabiegają o to od lat.

- Juncker pogroził także: praworządność dla obywateli UE nie stanowi opcji, musi być obowiązkiem. Trzeba akceptować wyroki.

"Kraje członkowskie scedowały na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kompetencje podejmowania decyzji jako na ostateczną instancję. Wyroki Trybunału należy respektować w każdym przypadku. Nierespektowanie ich lub kwestionowanie niezawisłości sądów krajowych pozbawia obywateli praw podstawowych" - zaznaczył przewodniczący KE. "Praworządność dla Unii Europejskiej nie stanowi opcji. Jest obowiązkiem" - dodał. 

- Juncker zapowiedział utworzenie unijnego urzędu nadzoru prawa pracy. 

Unijny urząd nadzoru prawa pracy miałby się zajmować m.in. egzekwowaniem przepisów dotyczących pracowników delegowanych z jednego państwa Unii Europejskiej do drugiego.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Zalewska pozywa Schetynę

Anna Zalewska / twitter.com/MEN_GOV_PL

Po raz kolejny podkreślam, że nie mam nic wspólnego z nieprawidłowościami we wrocławskim PCK. Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska spotkała się dziś w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu z przedstawicielami koreańskiej firmy LG. Spotkanie dotyczyło powołania klas branżowych w szkołach powiatu wrocławskiego. Pytana przez dziennikarzy o nieprawidłowości we wrocławskim PCK, Zalewska powiedziała, że już wielokrotnie podkreślała, iż nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

- Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała szefowa MEN.

Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w dolnośląskim oddziale PCK w połowie 2017 r. Doniesienia o nieprawidłowościach złożyło niezależnie od siebie kilka osób, m.in. prezes oddziału PCK i jeden z pracowników. 

Jerzy G. to radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który został wybrany z list PiS. Do maja 2017 r. był dyrektorem biura wrocławskiego PCK. Jest zawieszony w prawach członka PiS w związku z nieprawidłowościami w PCK, a od kilku lat oskarżony w procesie dotyczącym wyprowadzenia prawie 13 mln zł z Południowo-Zachodniej SKOK (był tam wiceprezesem).

9 marca Schetyna na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że "wszystkie tropy, wszystkie ślady prowadzą do zaangażowania PiS w okradanie PCK i finansowanie kampanii wyborczych PiS z pieniędzy PCK".

- W wielu tych enuncjacjach pojawia się nazwisko minister Anny Zalewskiej, która jest posłem z Wałbrzycha i jak widzieliśmy na wielu zdjęciach, bliskim współpracownikiem aresztowanego działacza PiS - mówił wówczas Schetyna.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl