Brytyjczycy ochrzcili kolejny lotniskowiec

/ flickr.com

W piątek, w szkockiej miejscowości Rosyth odbyła się uroczystość ochrzczenia drugiego z lotniskowców typu Queen Elizabeth produkowanych przez konsorcjum Aircraft Carrier Alliance. Jednostce nadano imię HMS Książę Walii a matką chrzestną okrętu uczyniono księżną Kornwalii, Kamilę.

W skład konsorcjum Aircraft Carrier Alliance, którego zadaniem jest wybudowanie dwóch lotniskowówców dla Royal Navy, wchodzą BAE Systems, Babcock, Thales oraz brytyjskie ministerstwo obrony. Lotniskowce typu Queen Elizabeth mają stanowić trzon sił Królewskiej Marynarki Wojennej. - Obydwa okręty wraz z myśliwcami F-35B zapewnią naszej nacji potężny konwencjonalny środek odstraszania w tych niebezpiecznych oraz niepewnych czasach - oświadczył Adm. Philip Jones, Pierwszy Morski Lord podczas ceremonii ochrzczenia okrętu. Z kolei księżna Kornwalii oznajmiła że okręt ten reprezentuje nową erę w naszej długiej militarnej historii -. Lotniskowiec Książe Walii ma 280 metrów długości, 73 szerokości a jego wyporność wynosi ponad 65 tysięcy ton. Z okrętu operować mają m.in. najnowocześniejsze myśliwce wielozadaniowe F-35B ale również śmigłowce transportowe Chinook oraz helikoptery bojowe AgustaWestland Apache. Personel HMS Książę Walii składać się ma z 679 wojskowych, jednak zabrać może do 1 600 osób. Zasięg operacyjny wynosi 19 tysięcy km, a jego maksymalna prędkość to 26 węzłów. Próby Morskie Księcia Walii mają rozpocząć się w 2019 roku, a wejść do służby w Royal Navy powinien w 2020 roku. Pierwszy z okrętów klasy Queen Elizabeth wypłynął z portu w Portsmouth trzy tygodnie temu na próbny rejs.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Retoryka opozycji legła w gruzach! Beata Mazurek: Sankcji wobec Polski nie będzie

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/ Gazeta Polska

- Rezolucja parlamentu węgierskiego pokazuje, że nie będzie mowy o żadnych sankcjach wobec Polski - powiedziała dziś wicemarszałek sejmu Beata Mazurek. Polityk skomentowała przyjęcie przez parlament Węgier rezolucji „o poparciu Polski wobec presji Brukseli” podkreśliła, że bardzo ją to cieszy.

Parlament węgierski przyjął dziś rezolucję „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”. Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE. Węgierscy parlamentarzyści zaapelowali też do węgierskich posłów Parlamentu Europejskiego, by nie popierali takiej wysuniętej przez instytucję Unii Europejskiej propozycji, która opowiada się za postępowaniem przeciw Polsce wszczętym na podstawie artykułu 7. Traktatu UE lub się z nim zgadza.

Bardzo cieszy mnie ta rezolucja parlamentu węgierskiego, bo ona pokazuje jednoznacznie, że nie będzie mowy o żadnych sankcjach wobec Polski

- podkreśliła Mazurek.

Ta retoryka opozycji uderzająca we własny kraj i w polski rząd legła w gruzach

- zaznaczyła.

Pytana, czy spodziewa się podobnych rezolucji w innych parlamentach państw członkowskich UE, np. spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej, odpowiedziała, że chciałaby przyjęcia takich rezolucji.

Natomiast mamy świadomość tego, że w UE toczy się gra różnych interesów i czy inne kraje zdecydują się na to, by nas wesprzeć, tego nie wiem

- powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Mazurek przypomniała, że w sobotę w Wilnie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą zapewniła, że Litwa nie poprze żadnych „przymusowych metod przeciwko żadnemu krajowi w UE, w tym również przeciwko Polsce”.

Jesteśmy za wzajemnym dialogiem i poszukiwaniem rozwiązań. Litwa nie będzie popierała głosowania przeciwko państwu polskiemu, będziemy jednak starali się doprowadzić do porozumienia

- mówiła prezydent Litwy.

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl