Prośba o modlitwę w intencji biskupa Świerzawskiego

Biskup senior Wacław Świerzawski / diecezjasandomierska.pl/ks. Tomasz Lis

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poprosił duchowieństwo i wiernych diecezji sandomierskiej o modlitwę w intencji biskupa seniora Wacława Świerzawskiego.

Niniejszym informujemy, że uległ pogorszeniu stan zdrowia księdza biskupa Wacława Świerzawskiego, który jest obecnie hospitalizowany.

Biskup Ordynariusz prosi duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych świeckich o modlitwę w intencji chorego Pasterza 
– napisał w komunikacie kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ksiądz Roman Janiec.

Biskup senior Wacław Świerzawski urodził się w 1927 roku. Podczas okupacji kształcił się w średniej szkole handlowej, kończąc ją w 1943 r., a także pobierał nauki na tajnych kompletach w liceum humanistycznym w Złoczowie, uzyskując w 1944 r. świadectwo dojrzałości. 

Magisterium z teologii uzyskał w 1950 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1952-1954 studiował prawo kanoniczne na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1964-1968 studiował w Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, gdzie w 1968 r. uzyskał doktorat teologii. Habilitację otrzymał w 1975 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1981r.  uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 r. tytuł profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

28 kwietnia 1992 r. otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Konsekrował go arcybiskup Józef Kowalczyk.

W latach 1996-1999 przeprowadził drugi synod diecezjalny, a w 1997 r. diecezjalny kongres eucharystyczny. Założył ośrodek katechumenalny dla diecezji sandomierskiej (1993), Dom Rekolekcyjny w Radomyślu nad Sanem (1995) i Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach (1996). Powołał ośrodki Caritas (1992), Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (1993), Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (1993) i Akcji Katolickiej (1995). W 1994 r. otworzył Dom Samotnej Matki. W 1992 r. erygował w Sandomierzu Instytut Liturgiczny im. bł. Michała Giedroycia (od 1993 r. Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka). Utworzył Liceum Katolickie im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu (1997) oraz katolickie uniwersytety ludowe w Staszowie (1994), Modliborzycach (1995), Nisku (1995) i w Łagowie Opatowskim (1997). W 2000 r. ustanowił kapitułę kolegiacką w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1994 r. zarządził wieczystą adorację i dyżury w konfesjonale w kościele Świętego Ducha w Sandomierzu, a w 1996 r. zapoczątkował doroczną diecezjalną pielgrzymkę do grobów św. Stanisława i św. Jadwigi. W 1994 r. wprowadził duszpasterskie konwersatoria „Communio et communicatio” dla duchowieństwa i świeckich, a w 1997 r. zebrania naukowe dla kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. W 1999 r. gościł w Sandomierzu papieża Jana Pawła II.

7 października 2002 roku papież przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego sandomierskiego.

W ramach prac Episkopatu Polski był przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (1994-2001), a ponadto zasiadał w Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego (1994–2001) i w Radzie Naukowej (1997-2001). W 1994 r. został członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Źródło: diecezjasandomierska.pl, wikipedia.org, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Retoryka opozycji legła w gruzach! Beata Mazurek: Sankcji wobec Polski nie będzie

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/ Gazeta Polska

- Rezolucja parlamentu węgierskiego pokazuje, że nie będzie mowy o żadnych sankcjach wobec Polski - powiedziała dziś wicemarszałek sejmu Beata Mazurek. Polityk skomentowała przyjęcie przez parlament Węgier rezolucji „o poparciu Polski wobec presji Brukseli” podkreśliła, że bardzo ją to cieszy.

Parlament węgierski przyjął dziś rezolucję „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”. Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE. Węgierscy parlamentarzyści zaapelowali też do węgierskich posłów Parlamentu Europejskiego, by nie popierali takiej wysuniętej przez instytucję Unii Europejskiej propozycji, która opowiada się za postępowaniem przeciw Polsce wszczętym na podstawie artykułu 7. Traktatu UE lub się z nim zgadza.

Bardzo cieszy mnie ta rezolucja parlamentu węgierskiego, bo ona pokazuje jednoznacznie, że nie będzie mowy o żadnych sankcjach wobec Polski

- podkreśliła Mazurek.

Ta retoryka opozycji uderzająca we własny kraj i w polski rząd legła w gruzach

- zaznaczyła.

Pytana, czy spodziewa się podobnych rezolucji w innych parlamentach państw członkowskich UE, np. spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej, odpowiedziała, że chciałaby przyjęcia takich rezolucji.

Natomiast mamy świadomość tego, że w UE toczy się gra różnych interesów i czy inne kraje zdecydują się na to, by nas wesprzeć, tego nie wiem

- powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Mazurek przypomniała, że w sobotę w Wilnie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą zapewniła, że Litwa nie poprze żadnych „przymusowych metod przeciwko żadnemu krajowi w UE, w tym również przeciwko Polsce”.

Jesteśmy za wzajemnym dialogiem i poszukiwaniem rozwiązań. Litwa nie będzie popierała głosowania przeciwko państwu polskiemu, będziemy jednak starali się doprowadzić do porozumienia

- mówiła prezydent Litwy.

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl