Prośba o modlitwę w intencji biskupa Świerzawskiego

Biskup senior Wacław Świerzawski / diecezjasandomierska.pl/ks. Tomasz Lis

redakcja

Kontakt z autorem

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poprosił duchowieństwo i wiernych diecezji sandomierskiej o modlitwę w intencji biskupa seniora Wacława Świerzawskiego.

Niniejszym informujemy, że uległ pogorszeniu stan zdrowia księdza biskupa Wacława Świerzawskiego, który jest obecnie hospitalizowany.

Biskup Ordynariusz prosi duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych świeckich o modlitwę w intencji chorego Pasterza 
– napisał w komunikacie kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ksiądz Roman Janiec.

Biskup senior Wacław Świerzawski urodził się w 1927 roku. Podczas okupacji kształcił się w średniej szkole handlowej, kończąc ją w 1943 r., a także pobierał nauki na tajnych kompletach w liceum humanistycznym w Złoczowie, uzyskując w 1944 r. świadectwo dojrzałości. 

Magisterium z teologii uzyskał w 1950 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1952-1954 studiował prawo kanoniczne na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1964-1968 studiował w Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, gdzie w 1968 r. uzyskał doktorat teologii. Habilitację otrzymał w 1975 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1981r.  uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 r. tytuł profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

28 kwietnia 1992 r. otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Konsekrował go arcybiskup Józef Kowalczyk.

W latach 1996-1999 przeprowadził drugi synod diecezjalny, a w 1997 r. diecezjalny kongres eucharystyczny. Założył ośrodek katechumenalny dla diecezji sandomierskiej (1993), Dom Rekolekcyjny w Radomyślu nad Sanem (1995) i Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach (1996). Powołał ośrodki Caritas (1992), Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (1993), Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (1993) i Akcji Katolickiej (1995). W 1994 r. otworzył Dom Samotnej Matki. W 1992 r. erygował w Sandomierzu Instytut Liturgiczny im. bł. Michała Giedroycia (od 1993 r. Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka). Utworzył Liceum Katolickie im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu (1997) oraz katolickie uniwersytety ludowe w Staszowie (1994), Modliborzycach (1995), Nisku (1995) i w Łagowie Opatowskim (1997). W 2000 r. ustanowił kapitułę kolegiacką w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1994 r. zarządził wieczystą adorację i dyżury w konfesjonale w kościele Świętego Ducha w Sandomierzu, a w 1996 r. zapoczątkował doroczną diecezjalną pielgrzymkę do grobów św. Stanisława i św. Jadwigi. W 1994 r. wprowadził duszpasterskie konwersatoria „Communio et communicatio” dla duchowieństwa i świeckich, a w 1997 r. zebrania naukowe dla kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. W 1999 r. gościł w Sandomierzu papieża Jana Pawła II.

7 października 2002 roku papież przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego sandomierskiego.

W ramach prac Episkopatu Polski był przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (1994-2001), a ponadto zasiadał w Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego (1994–2001) i w Radzie Naukowej (1997-2001). W 1994 r. został członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Źródło: diecezjasandomierska.pl, wikipedia.org, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Makabryczna zbrodnia sprzed 15 lat. Czterech…

Makabryczna zbrodnia sprzed 15 lat. Czterech…

Nowelizacja budżetu na 2017 rok opublikowana…

Nowelizacja budżetu na 2017 rok opublikowana…

Zapadł wyrok ws. komercyjnego…

Zapadł wyrok ws. komercyjnego…

Kolejne nazwiska ofiar komunizmu poznamy już…

Kolejne nazwiska ofiar komunizmu poznamy już…

Napad na bank w Katowicach. Policja poszukuje…

Napad na bank w Katowicach. Policja poszukuje…

Były polityk PO dosadnie o wpisie Tuska. „Zarzucił PiS-owi strategię opozycji totalnej i rządów PO-PSL”

/ KPRM

– Zdenerwowały mnie dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest bezpośredni zarzut do Prawa i Sprawiedliwości, który jest właściwie streszczeniem strategii opozycji totalnej i Platformy Obywatelskiej za poprzednich rządów PO-PSL. Patronem i programistą tejże strategii był oczywiście przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, czyli sam zainteresowany. Drugą rzeczą natomiast jest insynuacja i absurd – powiedział w Telewizji Republika eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

Mówiąc o drugiej rzeczy, która zdenerwowała go we wpisze Tuska wskazał, że "mowa o zarzucaniu Prawu i Sprawiedliwości współpracy i podobnej taktyki do kremlowskiej polityki Putina".

Tego typu polityczne oskarżenia nie wyszły od pierwszego lepszego polityka, tylko przewodniczącego RE. Cały świat więc pomyślał, że to prawda i jest się o co martwić, tym bardziej, jeśli jesteśmy świadkami debat na temat praworządności w Polsce -- ocenił.

Z kolei na antenie Polsat News podkreślił, że swoim wpisem przewodniczący Rady Europejskiej zaszkodził Polsce.

Donald Tusk to nie jest bloger, tylko to jest numer dwa w UE - w sensie hierarchii formalno-protokolarnej - i to jest czytane na całym świecie – powiedział europoseł.

W ocenie Saryusz-Wolskiego Tusk naruszył ducha artykułu 15. traktatu o UE.

Artykuł 15., ustęp 6. mówi o tym, że przewodniczący Rady nie może sprawować żadnych publicznych funkcji – wskazał eurodeputowany.

Źródło: telewizjarepublika.pl, PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl