Biznesmen z wyjątkowo bogatą przeszłością. Marius Olech zeznawał ws. Amber Gold

Marius Olech przed komisją śledczą ds. Amber Gold / twitter.com/KancelariaSejmu

– Nigdy nie byłem zainteresowany żadnymi inwestycjami w linie lotnicze; ubolewam nad osobami, które straciły pieniądze w Amber Gold, ale nie znam szefa tej spółki Marcina P., ani nikogo z tej firmy – mówił przed komisją śledczą gdański biznesmen Marius Olech. Kim jest zeznający dziś świadek, opisywała niedawno na łamach tygodnika „Gazeta Polska” Dorota Kania.

Przesłuchanie Olecha podyktowane było tym, że jego nazwisko wielokrotnie padało podczas wcześniejszych prac komisji śledczej, m.in. w kontekście inwestora interesującego się firmą OLT Jet Air.

Ani pana Marcina P., ani żadnych członków zarządu, poza jedynym panem Młotkowskim (Zbigniew z Jet Air – red.), ani nikogo z firmy Amber Gold nie znam, nie znałem. Marcin P. na pewno nigdy u mnie nie przebywał, na żadnym spotkaniu w domu, nie byłem nigdy żadnym pośrednikiem jakiejkolwiek transakcji między Marcinem P. zarówno bezpośrednio jak i pośrednio 
– oświadczył Olech na wstępie przesłuchania.

Witold Zembaczyński z Nowoczesnej zadając Olechowi pytania przypomniał, że prowadził on wiele biznesów w latach 90. Polityk zaczął też cytować – jak zaznaczył – odtajniony materiał przygotowany przez jedną z komórek ABW ze stycznia 2017 r., która dotyczyła Olecha. Wynikało z niej m.in., że Olech prowadził firmę spedycyjną, sieć kantorów, agencje celne oraz bank, który upadł na początku lat 90-tych. Jak cytował poseł, w tym czasie miał poznać jednego z liderów świata przestępczego z Trójmiasta Nikodema Skotarczyka, ps. Nikoś.

To jest nieprawda, bo go znałem wiele lat 
– odparł świadek.

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski pytał świadka o szereg jego inicjatyw biznesowych, m.in. zakupy gruntów czy wynajem lokali w Gdańsku. Suski pytał także, czy to prawda, że finansował wódkę na imieniny Lecha Wałęsy. 

Nie finansowałem wódki, bo ja ją produkowałem; (...) być może degustację w jednym z miejsc robiliśmy, tak robiliśmy w wielu miejscach, podczas różnych okoliczności 
– odparł Olech.

Czyli przynajmniej działalność jednego polityka w jakiś sposób pan wspierał? 
– stwierdził Suski nawiązując do Wałęsy. – Nie wiem, czy to jest wspieranie, to była bardziej promocja moich produktów niż wspieranie – odpowiedział świadek.

Marius Olech pojawia się również w tekście Doroty Kani „ABW ślepa i głucha. O Amber Gold służby wiedziały w 2010 r.”. Artykuł został opublikowany na łamach „Gazety Polskiej” (nr 29 z 19 lipca 2017 roku). Poniżej publikujemy go w całości. 

23 czerwca 2010 r., siedziba Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trwa rozmowa Jarosława Mąki, szefa Departamentu Administrowania Obrotem w Ministerstwie Gospodarki, z funkcjonariuszem ABW. Dyrektor przekazuje służbom informacje o podejrzanych działaniach właścicieli firmy Amber Gold. Ze spotkania zostaje sporządzona notatka i… na tym sprawa się kończy. Pismo trafia do departamentu, którym kieruje płk Dariusz Łuczak, obecny doradca PO ds. służb specjalnych. Afera Amber Gold wybucha dopiero dwa lata później.
 

Już dziś można powiedzieć, że w sprawie Amber Gold służby specjalne zachowały się całkowicie nieprofesjonalnie. Mogły zablokować działalność Marcina P. już w 2010 r., a jednak tego nie zrobiły. Na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego tak się stało, ale bezsprzeczna jest sieć powiązań – wyszły przy sprawie Amber Gold. 
 

Waldemar Pawlak (PSL), ówczesny wicepremier i minister gospodarki, wiedział o rozmowach swojego podwładnego w ABW, prawdę o Amber Gold znał także jego dobry znajomy ze studiów, ówczesny szef ABW Zdzisław Skorża. Przestępczej działalności Marcina P. i współdziałających z nim ludzi nie zablokował Dariusz Łuczak, szef Departamentu Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa ABW, ani wreszcie szef ABW Krzysztof Bondaryk. Mało tego – o tym, że Amber Gold to przekręt, wiedział także ówczesny premier Donald Tusk.

Likwidacja

Notatka z rozmowy z dyrektorem Mąką dotyczyła wydarzeń rozgrywających się wokół domu składowego zarejestrowanego przez Marcina P. Gdy po sprawdzeniu kryminalnej przeszłości P. ministerstwo cofnęło mu koncesję, kolejny wniosek na prowadzenie domu składowego – co ciekawe, z Niemiec – przesłała żona Marcina P., Katarzyna. I właśnie o tym fakcie Jarosław Mąka poinformował 23 czerwca 2010 r. ABW.
 

Pismo trafiło do Departamentu Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa ABW, którego szefem był płk Dariusz Łuczak, obecny doradca sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych – jego kandydaturę do komisji zgłosił Marek Biernacki, poseł Platformy Obywatelskiej.
 

Po wybuchu afery Amber Gold przemawiający w Sejmie 30 sierpnia 2012 r. ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział daleko idące zmiany w służbach. W połowie września 2012 r. został powołany zespół kierowany przez szefów MON i MSW do spraw reformy służb. W pracach nad nowym projektem zabrakło szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, co zostało odczytane jako wotum nieufności wobec szefa Agencji. Trzy miesiące później, w styczniu 2013 r., Bondaryk podał się do dymisji, która została przyjęta. Nadzór nad służbami objął wówczas szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, a 19 grudnia 2012 r. premier Tusk podpisał zarządzenie nr 110 (weszło w życie 5 stycznia 2013 r.), likwidujące Departament Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa. Natomiast jego szef Dariusz Łuczak został... szefem ABW. Sprawa schowania notatki na temat Marcina P. i jego przedsięwzięcia została zapomniana.

W kręgu służb i rodziny

W sprawie Amber Gold co i rusz pojawiają się osoby związane ze służbami specjalnymi. Główny bohater afery, Marcin P., jest synem oficera Wojskowej Służby Wewnętrznej Zbigniewa Stefańskiego (to poprzednie nazwisko Marcina P. – zmienił je na nazwisko żony). Wojskowa Służba Wewnętrzna, komunistyczny kontrwywiad wojskowy, powstała w miejsce zlikwidowanego Głównego Zarządu Informacji MON. Zadaniem WSW było m.in. zwalczanie szpiegostwa oraz dywersji politycznej. W czasie gdy Zbigniew Stefański był żołnierzem WSW, jednym z dowódców tej służby był Bogusław Pacek – za czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego szef Akademii Obrony Narodowej. Po 1990 r. żołnierze WSW weszli w skład Wojskowych Służb Informacyjnych.
 

W materiałach operacyjnych ABW dotyczących Amber Gold pojawia się postać Jana P. ps. Tygrys, trójmiejskiego gangstera. Jak wynika z dokumentów, w 1986 r. „Tygrys” nawiązał „kwalifikowaną współpracę” ze Służbą Bezpieczeństwa. Kolejną osobą, którą interesowały się służby, jest Andrzej J. – bliska rodzina Katarzyny P., właściciel warsztatu samochodowego, z którego usług korzystali trójmiejscy sędziowie i prokuratorzy. Katarzyna P. po aresztowaniu męża i do czasu jej zatrzymania przebywała właśnie u Andrzeja J. 
 

Wśród świadków komisji śledczej jest także teściowa Marcina P. – Danuta Jacuk-Plichta. To przez jej konto przechodziły milionowe przelewy, ona sama miała kupić kilogramy złota. Do wszystkich transakcji dochodziło, gdy Marcinem P. i jego przedsięwzięciem interesowały się służby.
 

Ostatnie przesłuchania przed komisją ujawniły, że Marcin P. doskonale wiedział, iż jest podsłuchiwany, a jego doradca Emil Marat (były dziennikarz) miał uprzedzać go o czynnościach ABW i mówił mu o możliwości wykorzystania kontaktów z politykami co do „załatwienia” sprawy Amber Gold. W tle sprawy pojawia się nazwisko Jacka Cichockiego, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, któremu podlegały służby specjalne.

Poszukiwanie Latkowskiego i Majewskiego

W materiałach ABW jest także informacja dotycząca Mariusa Olecha, świadka Komisji Śledczej ds. Amber Gold. Gdy tygodnik „Wprost” opublikował artykuł na temat Olecha, zaczęto poszukiwać adresów autorów tekstu, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego. Były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa poszedł do swojego znajomego, oficera Straży Granicznej, i poprosił, by ten ustalił mu adresy dziennikarzy. O całej sprawie dowiedziały się służby i notatka na ten temat trafiła do ABW.
 

Marius Olech jest znanym w Trójmieście biznesmenem. Prowadzi szeroką działalność, m.in. doradztwo finansowe, hurtownię alkoholi i obrót nieruchomościami.

Biznesmen z PRL

Pochodzący z ubogiej, robotniczej rodziny Marius Olech, uczeń gdańskiego technikum samochodowego, w 1981 r. uzyskał wizę turystyczną do RFN, chociaż w jego aktach paszportowych figurowała adnotacja, że rok wcześniej, wracając ze Związku Sowieckiego, został zatrzymany przez celników – miał przy sobie niezgłoszone wcześniej złote precjoza. Po wyjeździe na Zachód Olech imał się różnych zajęć, był m.in. ogrodnikiem i boyem hotelowym w hamburskim hotelu. W 1983 r. wziął ślub ze straszą od siebie o sześć lat Niemką Angelą Herrmann tylko po to, by uzyskać niemieckie obywatelstwo. Wtedy też zmienił imię na Marius. Niemal natychmiast uzyskał paszport konsularny i dwa lata później zaczął biznes na wielką skalę. Powstały kolejne firmy Olecha, m.in. Matronex, Elektronix, Labimex, Olech Import Export, która współpracowała z Centralą Handlu Zagranicznego Inter Prego. W połowie lat 80. Marius Olech został wpisany na listę osób niepożądanych w PRL. Powodem tej decyzji było śledztwo prowadzone przez wydział do zwalczania przestępczości gospodarczej Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku. Z dokumentów gdańskiej SB wynika, że Marius Olech był podejrzany o zorganizowanie na ogromną skalę przemytu złotych monet z PRL do RFN w zamian za sprzęt elektroniczny, m.in. komputery i telewizory. W aktach Olecha zachowały się dokumenty z II Zarządu Sztabu Generalnego LWP (wywiad wojskowy) i Departamentu I MSW PRL (wywiad cywilny) dotyczące jego działalności i świadczące o jego związkach ze służbami. W sprawie cofnięcia zakazu wjazdu Olecha do Polski interweniowała m.in. Ambasada PRL w Bonn. Co ciekawe, do 1989 r. Olech bez problemu wjeżdżał na teren PRL i zakładał nawet przedstawicielstwa swoich firm. Śledztwo dotyczące przemytu zostało umorzone. W 1988 r. Olech interweniował u Czesława Kiszczaka, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, którego prosił o skreślenie go z listy osób niepożądanych w PRL. Od tego momentu sprawy potoczyły się błyskawicznie. 29 czerwca 1989 r. ppłk Władysław Sikorski, naczelnik Wydziału Przestępstw Gospodarczych WUSW w Gdańsku, wydał postanowienie o anulowaniu wpisu nazwiska Mariusa Olecha w indeksie osób niepożądanych. Jest to o tyle zaskakujące, że rok wcześniej ten sam funkcjonariusz pisał w notatce służbowej:
 

(…) Umorzenie prowadzonego postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Gdańsku nasuwa szereg wątpliwości natury procesowej, a przede wszystkim operacyjnej. Z Mariusem Olechem ściśle jest powiązana osoba zastępcy prokuratora rejonowego w Gdańsku Józefa Rosińskiego. Według naszych ustaleń wymieniony p[rokurator] roztoczył swego rodzaju opiekę prawną nad przedsięwzięciem tego obywatela RFN w Polsce.
 

Jednym z argumentów przemawiających za skreśleniem nazwiska Olecha z listy osób niepożądanych w PRL było… współfinansowanie przez jego firmę wyborów Miss Polonia. W 1989 r. Marius Olech mógł już wjeżdżać do Polski. Rok później trafił na listę najbogatszych tygodnika „Wprost” – w rankingu zajął wysoką, dziesiątą pozycję.

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Gazeta Polska

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak skutecznie uderzyć w Putina? Jurij Felsztyński dzieli się z Niezalezna.pl swoim pomysłem!

/ Igor Smirnow/Gazeta Polska

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

Dziś nie da się rozwiązać kryzysu, zakazując wjazdu do Wielkiej Brytanii dziesiątce rosyjskich obywateli. Jednak jeżeli zwiększyć tę liczbę do 1 tys. czy 10 tys., sytuację można znormalizować. (…) wtedy w Londynie będzie można bezpiecznie chodzić nawet z kartką z napisem „Jestem zbiegiem z GRU” – podkreśla w rozmowie z Niezalezna.pl historyk i autor słyynych książek dr hab. Jurij Felsztyński.
Współautor słynnych publikacji „Wysadzić Rosję” oraz „Korporacja zabójców” komentuje dla portalu Niezalezna.pl fakt znalezienia w Wielkiej Brytanii ciała Nikołaja Głuszkowa, bliskiego współpracownika zmarłego oligarchy Borysa Bieriezowskiego:

Śmierć Nikołaja Głuszkowa 12 marca, która miała miejsce kilka dni po zatruciu [4 marca w brytyjskim Salisbury byłego podwójnego agenta] Siergieja Skripala i jego córki Julii, jeszcze bardziej zdenerwowała brytyjską opinię publiczną, która podejrzewa Kreml o popełnienie kolejnego zabójstwa.

Są wszystkie podstawy ku temu, żeby zakładać ingerencję rosyjskich służb specjalnych w życie i śmierć Głuszkowa. Jego spokojne życie zakończyło się w 1997 r., kiedy przeciwko niemu i [rosyjskiemu miliarderowi] Borisowi Bieriezowskiemu rosyjska Prokuratura Generalna wszczęła śledztwo, związane z liniami lotniczymi Aerofłot, gdzie Głuszków w latach 1996-1997 był zastępcą dyrektora spółki.

Sprawę karną ws. Aerofłotu wytoczono dlatego, że Głuszkow, starając się zrobić z nierentownej państwowej spółki nowoczesne, prywatne dochodowe przedsiębiorstwo, przeprowadził drastyczną redukcję zatrudnienia i zwolnił z zagranicznych filii Aerofłotu tych, którzy byli na liście personelu, ale nic nie robili – funkcjonariuszy FSB [Federalna Służba Bezpieczeństwa] i GRU [Główny Zarząd Wywiadowczy], pracujących pod przykrywką Aerofłotu. Oni również zarządzali lwią częścią dochodów walutowych Aerofłotu, z powodu czego spółka ciągle miała straty. Oto, co o tym mówił sam Głuszkow w wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Kommiersant”:

Faktycznie środki linii lotniczych już wówczas były skoncentrowane w strukturach postronnych, tylko stało się to nie w wyniku decyzji zarządu Aerofłotu, lecz w interesie poszczególnych pracowników. Ponad sto przedstawicielstw lokowało dochody na ok. 450 kontach w zagranicznych bankach, często wątpliwych pod względem wiarygodności. Na założenie każdego z kont było wydane zezwolenie Centralnego Banku Rosji. Bieżące saldo Aerofłotu na tych kontach wynosiło od 80 mln. dol. do 220 mln. dol. Jednocześnie przedstawicielami linii byli sami oficerowie FSB i GRU, ich nie można było pociągnąć do żadnej odpowiedzialności.

Od pierwszych dni mojej pracy w firmie pojawił się problem utrzymania pracowników specsłuzb. Jest ich wielu – co najmniej 4 tys. osób z 14 tys. pracowników. Kierownik kadr – etatowy pracownik FSB, szef służby bezpieczeństwa – etatowy pracownik FSB. My, oczywiście, mocno nadepnęliśmy im na odciski, lokując wszystkie pieniądze, którymi oni wcześniej de facto zarządzali, na jedynym niezależnym centralnym koncie. Pierwszy telefon, który otrzymałem na początku lata 1996 r., był od [szefa służby bezpieczeństwa prezydenta generała] Aleksandra Korżakowa, który tupał nogami, darł się, że zniszczy mnie, jeżeli będę popierał prawa FSB. Podobnie wypowiadał się również [dyrektor FSB Rosji] Michał Barsykow. Właśnie struktury siłowe były inicjatorami tego, co się działo później, w latach 1998-1990.

Faktycznie, już w 1997 r. w Aerofłocie zostało zmienione kierownictwo i Głuszkow został zmuszony do odejścia. W tym samym czasie wszczęto śledztwo ws. defraudacji pieniędzy Aerofłotu. [Głuszkow i Bieriezowski uciekli z Rosji i otrzymali azyl w Wielkiej Brytanii. Po śmierci miliardera w 2013 r. jego były współpracownik twierdził, że przyczyniły się do niej osoby trzecie] (…)

Bezczelność rosyjskich służb specjalnych [zabijających kolejnych rosyjskich imigrantów] na terenie Wielkiej Brytanii została, oczywiście, sprowokowana bezczynnością brytyjskich organów ścigania, które odmawiały wszczęcia śledztwa nawet w tych przypadkach, kiedy były wszystkie podstawy, aby przypuszczać próbę zabójstwa czy zabójstwa. W przypadku zabójstwa Aleksandra Litwinienko śledztwo wszczęto dzięki uporowi wdowy po nim, Mariny Litwinienki. W przypadku zatrucia [w 2012 r. na Wyspach] przedsiębiorcy Aleksandra Pieriepielicznego śledztwo wszczęto pod naciskiem Billa Browdera [brytyjskiego przedsiębiorcy, który pracował w Moskwie ze zmarłym w 2009 r. w więzieniu rosyjskim prawnikiem podatkowym Siergiejem Magnitskim], dla którego Pieriepieliczny był świadkiem w jednej z jego spraw sądowych, związanych z Rosją. W przypadku śmierci Gordiewskiego, [Badri’ego] Patarkaciszwili’ego [finansisty Bieriezowskiego, który zmarł na Wyspach w 2008 r.] i [samego] Bieriezowskiego śledztwa nie przeprowadzono. Jednak odmawiając zbadania podejrzanych zatruć i śmierci, rząd Wielkiej Brytanii tylko prowokuje nowe zamachy, albowiem oczywiste przestępstwa nie wiążą się z karą, i Putin to bardzo dobrze rozumie.

Wszystkie popełnione prze Kreml przestępstwa pozostają bez należytej odpowiedzi. Gdyby w listopadzie 2006 r. brytyjski rząd w ramach kary za zabójstwo [Litwinienko] uznał za osoby niepożądane dziesięciu pierwszych rosyjskich miliarderów i członków ich rodzin, poczynając od Romana Abramowicza, tym bardziej że według alfabetu on jest pierwszy, [oskarżony w Wielkiej Brytanii o zabójstwo Litwinienko Andriej] Ługowoj zostałby dostarczony do Londynu w kajdankach już 1 grudnia. Tak się nie stało, więc Ługowoj został posłem rosyjskiego parlamentu (Dumy Państwowej), otrzymał stanowisko drugiej osoby w partii Władimira Żyrinowskiego, order od Putina, wielomilionowy biznes i stopień pułkownika.

Dziś nie da się rozwiązać kryzysu, zakazując wjazdu do Wielkiej Brytanii dziesiątce rosyjskich obywateli. Jednak jeżeli zwiększyć tę liczbę do 1 tys. czy 10 tys., sytuację można znormalizować. A jeżeli uznać za osoby niepożądane wszystkich członków rosyjskich partii, zasiadających w parlamencie, którzy głosowali za marcowo-czerwcową ustawą z 2006 r., pozwalającą rosyjskim służbom specjalnych zabijać swoich wrogów poza granicami Federacji Rosyjskiej, to może być i sam rosyjski parlament przestanie zachowywać się w stosunku do Wielkiej Brytanii wyzywająco i prowokacyjnie. Jeżeli do tej listy dołączyć jeszcze i rodziny członków partii, wchodzących w skład Dumy, mężowie-posłowie zaczną wyć pod naciskiem żon i dzieci, pozbawionych prawa wjazdu do Wielkiej Brytanii na zakupy. Bez wątpienia mówimy w tym przypadku o dziesiątkach tysięcy rosyjskich obywateli, których objąłby taki zakaz. A jeżeli rozszerzyć go na wszystkie państwa NATO, w Londynie będzie bezpiecznie chodzić nawet z kartką z napisem „Jestem zbiegiem z GRU”. I nie trzeba nikomu zabierać pieniędzy, nieruchomości, ani klubu piłkarskiego „Chelsea” (bo wszystko jest dobrze schowane i chronione przez angielskie prawo i adwokatów). Trzeba zabrać im całą Wielką Brytanię, całą kontynentalna Europę, całą Amerykę.


NIE PRZEGAP! Jutro felieton Jurija Felsztyńskiego w tygodniku „Gazeta Polska”

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl