11 września 1777 r. Kazimierz Pułaski uratował życie Jerzego Waszyngtona

  

Pułaski przybył do Stanów Zjednoczonych przybył w 1777 roku, aby wziąć udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Listy polecające go Kongresowi jako niezwykle sprawnego i dzielnego napisał Pułaskiemu Benjamin Franklin. „Hrabia Pułaski z Polski, oficer słynny w całej Europie z odwagi i postępowania swego podczas obrony wolności kraju, przeciwko tęgim potęgom: Rosji, Austrii i Prus, może przydać się w naszej służbie”.

Kazimierz Pułaski wylądował na amerykańskim brzegu 23 lipca 1777 roku. Od razu udał się do Jerzego Waszyngtona i do Kongresu celem uzyskania nominacji oficerskiej. Parlamentarzyści zwlekali z zatwierdzeniem decyzji, ale naczelny wódz udzielił mu zgody na stworzenie amerykańskiej kawalerii.

Jerzy Waszyngton

Pierwszy kontakt Pułaskiego z wrogiem miał miejsce 11 września nad rzeką Brandywine. Mimo, że armia Waszyngtona nie wygrała tego starcia, to dzięki działaniom Pułaskiego udało się wyjść z niego bez większych strat. Podobno uratował wówczas życie samego Waszyngtona, ostrzegając wodza przed nadciągającym oddziałem nieprzyjaciela. Paweł Benatalou w swej relacji zapisał: 

Pułaski ze zwykłą sobie odwagą i przenikliwością uderzył z nimi (30 kawalerzystami) na nieprzyjaciela, wstrzymując jego postęp, przez co spowodował zwłokę wielce korzystną dla naszej cofającej się armii

 

Za zasługi pod Brandywine został odznaczony przez Kongres USA rangą generała brygady

Jerzy Waszyngton pisał do Pułaskiego:

Zapewniam pana, że wysokie mam wyobrażenie o twoich zasługach i służbie, jak niemniej o motywach, które wpłynęły na wzięcie udziału w sprawach naszego kraju. Bezinteresowna i niewzruszona gorliwość w służbie daje ci prawo do szacunku obywateli Ameryki i zapewnia ci mój szacunek.

 

Ostatnią walką Pułaskiego była bitwa o miasto Savannach w stanie Georgia. Odniósł w niej rany, w wyniku których zmarł 11 października 1779 roku. Jerzy Waszyngton na wieść o jego śmierci wyznaczył dla wart obozowych hasło: „Pułaski”, odzew „Polska”. 
6 listopada 2009 r. nadano Pułaskiemu pośmiertne honorowe obywatelstwo USA.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, Kazimierz Pułaski/Jan Czempiński

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto idealny przepis na "leminga" - ZOBACZ film z młodym zwolennikiem totalnej opozycji

/ VSRao

  

Przepis na stworzenie leminga jest w zasadzie bardzo prosty. Wystarczy posadzić go przed telewizorem z włączoną stacją TVN i już po jakimś czasie będziemy mieli pierwsze rezultaty. Aby utrwalić efekty, włóżmy mu jeszcze w ręce odpowiedni polskojęzyczny tygodnik i leming wyjdzie nam jak malowany. Jak wygląda? Zobaczcie sami!

Powtarzanie haseł i sloganów przez osoby niepotrafiące wyciągać samodzielnych wniosków i dokonywać własnych ocen rzeczywistości, w jakiej się poruszają, nie jest niczym nowym. Wręcz przeciwnie - zjawisko nasila się z zaskakującą siłą.

Przekonała się o tym dziennikarka TVP Info, która zadała pytanie przypadkowemu przechodniowi. To, co usłyszała, być może ją zaskoczyło, ale nas, niestety, nie dziwi wcale. 

Zobaczcie sami:

Komentarze mówią same za siebie:

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl