11 września 1777 r. Kazimierz Pułaski uratował życie Jerzego Waszyngtona

Pułaski przybył do Stanów Zjednoczonych przybył w 1777 roku, aby wziąć udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Listy polecające go Kongresowi jako niezwykle sprawnego i dzielnego napisał Pułaskiemu Benjamin Franklin. „Hrabia Pułaski z Polski, oficer słynny w całej Europie z odwagi i postępowania swego podczas obrony wolności kraju, przeciwko tęgim potęgom: Rosji, Austrii i Prus, może przydać się w naszej służbie”.

Kazimierz Pułaski wylądował na amerykańskim brzegu 23 lipca 1777 roku. Od razu udał się do Jerzego Waszyngtona i do Kongresu celem uzyskania nominacji oficerskiej. Parlamentarzyści zwlekali z zatwierdzeniem decyzji, ale naczelny wódz udzielił mu zgody na stworzenie amerykańskiej kawalerii.

Jerzy Waszyngton

Pierwszy kontakt Pułaskiego z wrogiem miał miejsce 11 września nad rzeką Brandywine. Mimo, że armia Waszyngtona nie wygrała tego starcia, to dzięki działaniom Pułaskiego udało się wyjść z niego bez większych strat. Podobno uratował wówczas życie samego Waszyngtona, ostrzegając wodza przed nadciągającym oddziałem nieprzyjaciela. Paweł Benatalou w swej relacji zapisał: 

Pułaski ze zwykłą sobie odwagą i przenikliwością uderzył z nimi (30 kawalerzystami) na nieprzyjaciela, wstrzymując jego postęp, przez co spowodował zwłokę wielce korzystną dla naszej cofającej się armii

 

Za zasługi pod Brandywine został odznaczony przez Kongres USA rangą generała brygady

Jerzy Waszyngton pisał do Pułaskiego:

Zapewniam pana, że wysokie mam wyobrażenie o twoich zasługach i służbie, jak niemniej o motywach, które wpłynęły na wzięcie udziału w sprawach naszego kraju. Bezinteresowna i niewzruszona gorliwość w służbie daje ci prawo do szacunku obywateli Ameryki i zapewnia ci mój szacunek.

 

Ostatnią walką Pułaskiego była bitwa o miasto Savannach w stanie Georgia. Odniósł w niej rany, w wyniku których zmarł 11 października 1779 roku. Jerzy Waszyngton na wieść o jego śmierci wyznaczył dla wart obozowych hasło: „Pułaski”, odzew „Polska”. 
6 listopada 2009 r. nadano Pułaskiemu pośmiertne honorowe obywatelstwo USA.

Źródło: dzieje.pl, Kazimierz Pułaski/Jan Czempiński

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

W ten dzień pomódlmy się za misjonarzy

/ fot. congerdesign/ pixabay.com

Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce jest przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku obchodzimy ją 25 lutego pod hasłem „Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego”. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pragnę w imieniu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, wszystkich misjonarzy i misjonarek oraz własnym podziękować duszpasterzom i wiernym świeckim za zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła

– napisał w specjalnym komunikacie na najbliższą niedzielę przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur. Biskup dziękuje przede wszystkim chorym i starszym, którzy swoje cierpienia i trudy ofiarowują w intencji misjonarzy, wspólnotom parafialnym i grupom misyjnym oraz wszystkim darczyńcom. Zachęca też do hojności.

O tym, że ofiary zbierane do puszek w drugą niedzielę Wielkiego Postu są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” działającego przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski podczas zebrania plenarnego we wrześniu 2005 r. Dzieło można wesprzeć również przez cały rok, wysyłając SMS na numer 72 032 o treści „Misje” lub dokonując wpłaty na konto.

Jak informuje dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” ks. Zbigniew Sobolewski, w ubiegłym roku dofinansowało ono 140 projektów zgłoszonych przez misjonarzy, m.in. budowę pięciu studni głębinowych w Tanzanii oraz szkoły zawodowej dla 250 uczniów w Segerea w Dar es Salaam (Tanzania).

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl