Gospodarka o obiegu zamkniętym nowym wyzwaniem dla samorządów i firm

Beata Staszków, prezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Maksymalne wykorzystanie odpadów powstałych w wyniku użytkowania różnych produktów, a następnie ponowne ich przerabianie w procesie recyklingu to istota gospodarki cyrkularnej (o obiegu zamkniętym, tzw. GOZ). Na temat jej stosowania w naszym kraju dyskutowano podczas jednej z ostatnich debat Forum Gospodarczego w Krynicy.

 

Ta nowa koncepcja gospodarcza realizowana jest w całej Unii Europejskiej. Wymaga wdrożenia nowych procesów planowania i zarządzania, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym (samorządowym), a także przedsiębiorstwach, zwłaszcza w tych największych. Uczestniczący w debacie poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz ’15), szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego, poinformował o planowanym do rozpatrzenia przez jego komisję rządowym projekcie zasad GOZ. W jego opinii nadszedł czas na konstruktywne działanie, aby tę gospodarkę traktować w kategoriach biznesowych. – Recykling przynosi zyski, a także możliwości rozwojowe. Przy tym GOZ nie powinna być przeregulowana rozmaitymi, zbyt szczegółowymi przepisami – zauważył poseł.

Zdaniem Wojciecha Kozaka, wicemarszałka woj. małopolskiego, należy zwrócić szczególną uwagę na wdrażanie selekcji odpadów w gospodarstwach domowych. – Odzyskiwanie aluminium poprzez ponowne przetwarzanie zużytych puszek jest 6-krotnie tańsze od ich  produkcji od nowa – stwierdził. Wskazał, że dla promocji GOZ ważne jest także, by odpowiednio edukować zarówno dzieci, jak i najstarsze pokolenie (Uniwersytety Trzeciego Wieku). W opinii marszałka ostatnie lata przyniosły zmiany na lepsze w zakresie gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych. – Np. liczba dzikich wysypisk śmieci w lasach uległa radykalnemu zmniejszeniu – dodał.

Beata Staszków, prezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, jako przykład praktycznych działań największych polskich przedsiębiorstw na rzecz gospodarki cyrkularnej wskazała działania prowadzone  przez KGHM. – Dobry przykład GOZ w KGHM Polska Miedź stanowi produkcja odpadów z kruszyw i wykorzystywanie ich w bieżącej produkcji. – dodała. Firma w ramach „Wspólnego Przedsięwzięcia CuBR” we współpracy z NCBR przyznała już łącznie 150 mln zł na wsparcie badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych. Dofinansowanie uzyskały w sumie 21 projekty. Dzięki wsparciu z CuBR powstało m.in. innowacyjne rozwiązanie technologiczne do procesu odmiedziowania żużla w procesie zawiesinowego otrzymywania miedzi.

Jak dodała, dbałość o otoczenie społeczne wpisuje się w opublikowaną w maju br. zaktualizowaną strategią na lata 2017–2021, z perspektywą do 2040 r. KGHM zobowiązał się m.in. do tworzenia programów i inicjatyw mających na celu minimalizację wpływu na środowisko poprzez redukcję  zwiększenie efektywności energetycznej, czy zarządzanie odpadami i rekultywację terenów po zamknięciu kopalń., Ponadto firma zakłada wzmacnianie „efektywności zasobów”. – Ludzie na co dzień wolą stosować surowce pierwotne, a nie wtórne, jednak trzeba to zmienić w obecnych czasach, gdy produkujemy tak wiele odpadów – uważa Staszków.  

W opinii Beaty Staszków potrzebna jest większa aktywizacja samorządów, które nie powinny mieć większych obaw o straty dla środowiska przy udostępnianiu wolnych terenów pod inwestycje tak dużym firmom, jak KGHM, znanych z przestrzegania zasad CSR i dbałości o ekologię. – Zdarza się, że samorządy blokują takie „czyste” inwestycje, a przecież stanowią one szansę na rozwój zarówno dla danej firmy, jak i dla lokalnej społeczności, a nie zagrożenie – zakończyła.

 

Relacja powstała we współpracy z KGHM Polska Miedź

 

Autor m.p.

 

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Linette, Radwańska i Rosolska zagrają w Miami

Magda Linette / by Lbp06, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magda_Linette_2011_US_Open_01.jpg

Magda Linette, Agnieszka Radwańska i Alicja Rosolska wezmą udział w turnieju tenisowym WTA rangi Premier Mandatory w Miami. Linette rozpocznie grę już w pierwszej rundzie, w kolejnej odsłonie do stawki grających dołączy bardziej doświadczona Radwańska. Rosolska zagra w deblu.

W pierwszej rundzie Magda Linette zmierzy się z Alison Riske, z którą jeszcze nigdy nie udało jej się wygrać. Poznanianka w przypadku wygranej trafi na Carolinę Garcię z Francji. Z kolei Agnieszka Radwańska rozpocznie grę w Miami od drugiej rundy i zmierzy się z Alison van Uytvanck. 23-letnia Belgjka w pierwszej rundzie pokonała Katerynę Bondarenko w trzech setach. Jeżeli Radwańska wyeliminuje van Uytvanck, w trzeciej rundzie może na nią czekać sama liderka rankingu światowego Simona Halep. W grze podwójnej wystąpi trzecia z Polek - Alicja Rosolska w parze z Amerykanką Abigail Spears.

Pula nagród turnieju w Miami to ponad 8,5 miliona dolarów.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl