Kolejni Żołnierze Wyklęci zostaną pochowani z honorami – pogrzeb „Eama” i „Jara” w Radecznicy

Marian Pilarski „Jar” i Stanisław Bizior „Eam” / IPN Lublin

Żołnierze AK-WiN Marian Pilarski „Jar” i Stanisław Bizior „Eam”, straceni w 1952 r. na Zamku Lubelskim, zostaną pochowani 14 października w Radecznicy. Ich szczątki odnaleziono w styczniu w nieoznaczonym miejscu na cmentarzu w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w bazylice św. Antoniego w Radecznicy.

Przed pogrzebem, 13 października, trumny ze szczątkami mjr. Mariana Pilarskiego „Jara” i ppor. Stanisława Biziora „Eama”, będą wystawiane w kościołach w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach i Mokremlipiu – w miejscowościach, gdzie żołnierze ci mieli swoje rodzinne domy lub prowadzili konspiracyjną działalność.

Miejsce pochówku będzie przy wejściu głównym, w bezpośrednim otoczeniu bazyliki. Jest to miejsce symboliczne, dlatego że tutaj wielu żołnierzy niezłomnych miało schronienie w tych okrutnych czasach.

 

– powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Ich szczątki ekshumowano w styczniu na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Miejsce pochówku nie było wcześniej znane. Historycy z lubelskiego oddziału IPN – analizując daty wyroków śmierci wykonywanych na Zamku i daty zgonów mieszkańców Lublina pochowanych w latach 50. XX wieku na cmentarzu – wytypowali groby, które w tamtych czasach, według dokumentów cmentarza miały być puste, a udokumentowanych pochówków dokonano w nich później. W ten sposób odnaleziono szczątki Pilarskiego i Biziora, które znajdowały się pod grobowcem wybudowanym w 1984 r. Badania genetyczne, przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie, potwierdziły tożsamość obu żołnierzy.

Marian Pilarski ps. „Jar”, „Grom” – został aresztowany 12 kwietnia 1950 r. i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. W 1951 r. skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 4 kwietnia 1952 r. Tego samego dnia, stracony został jego podkomendny Stanisław Bizior ps. „Eam". Ich ciała zakopano w nieoznaczonym grobie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Według historyków lubelskiego IPN, na cmentarzu przy ul. Unickiej w nieoznaczonych mogiłach może być pochowane ok. 400 osób zabitych lub zmarłych wskutek chorób lub złych warunków, jakie panowały w więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944-54. Wiele szczątków znajduje się prawdopodobnie pod późniejszymi grobami.

Komunistyczne więzienie na Zamku Lubelskim funkcjonowało w okresie 1944-54. Więziono tu, represjonowano, torturowano, skazywano na śmierć i rozstrzeliwano przeciwników ówczesnej komunistycznej władzy. W ciągu 10 lat trafiło tu ponad 30 tys. osób. Według dotychczasowych ustaleń historyków spośród ponad 500 wydanych w Lublinie wyroków śmierci, ponad 200 zostało wykonanych.
 

Źródło: ipn.gov.pl, dzieje.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

W ten dzień pomódlmy się za misjonarzy

/ fot. congerdesign/ pixabay.com

Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce jest przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku obchodzimy ją 25 lutego pod hasłem „Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego”. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pragnę w imieniu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, wszystkich misjonarzy i misjonarek oraz własnym podziękować duszpasterzom i wiernym świeckim za zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła

– napisał w specjalnym komunikacie na najbliższą niedzielę przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur. Biskup dziękuje przede wszystkim chorym i starszym, którzy swoje cierpienia i trudy ofiarowują w intencji misjonarzy, wspólnotom parafialnym i grupom misyjnym oraz wszystkim darczyńcom. Zachęca też do hojności.

O tym, że ofiary zbierane do puszek w drugą niedzielę Wielkiego Postu są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” działającego przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski podczas zebrania plenarnego we wrześniu 2005 r. Dzieło można wesprzeć również przez cały rok, wysyłając SMS na numer 72 032 o treści „Misje” lub dokonując wpłaty na konto.

Jak informuje dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” ks. Zbigniew Sobolewski, w ubiegłym roku dofinansowało ono 140 projektów zgłoszonych przez misjonarzy, m.in. budowę pięciu studni głębinowych w Tanzanii oraz szkoły zawodowej dla 250 uczniów w Segerea w Dar es Salaam (Tanzania).

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl