"Norymberga" Wojciecha Tomczyka w Teatrze Telewizji

W rolę Pułkownika wciela się Janusz Gajos / teatrtelewizji.vod.tvp.pl

redakcja

Kontakt z autorem

W poniedziałkowy wieczór Teatr Telewizji pokaże "Norymbergę" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Waldemara Krzystka. Przedstawienie, którego premiera odbyła się w 2006 r., obejrzeć będzie można w TVP1 o g. 20.25.

Myślę, że "Norymberga" dla widzów w Polsce i nie tylko, ponieważ w tej sztuce przejrzała się publiczność także innych krajów, ma zawsze to samo znaczenie. Moim zdaniem, zawsze warto sobie przypomnieć istotę tego systemu, którą było kłamstwo, nuda i manipulacja. Systemu, który szczęśliwie minął, ale który zawsze może wrócić. Bowiem wolność nie jest nam dana raz na zawsze

 - powiedział PAP autor sztuki Wojciech Tomczyk.

"Norymberga" jest teatrem wyobraźni, choć bywa uznawana za matkę Sceny Faktu TVP. To jest nieprawda. Ja tego człowieka stworzyłem, wymyśliłem, ale gdy spotykałem się z publicznością w całej Polsce, ludzie rozpoznawali w postaci Pułkownika znanych sobie ludzi, znanych sobie oficerów. Sąsiadów, aktywistów poprzedniego systemu

 - wyjaśnił Tomczyk. "To było coś nieprawdopodobnego" - dodał.

Kiedyś wręcz ludzie się pokłócili: kobieta z Sopotu twierdziła, że zna Pułkownika i że on mieszka w sąsiedniej klatce - inna kobieta mówiła, że mieszka w jej klatce w Gdyni. Moja bliska przyjaciółka rozpoznała w nim swojego znajomego i była przekonana, że ja go znam. Ludzie podawali mi nazwiska, adresy tych ludzi. Mówili "pan nie może mi potwierdzić, że to jest on, ale ja wiem, że to tego człowieka pan opisał"

 - powiedział Tomczyk.

Nie, ja stworzyłem portret wyimaginowany Pułkownika, oczywiście złożony z obserwacji pewnych ludzi, korzystając z własnego doświadczenia życiowego

 - podkreślił autor "Norymbergi".

Spektakl w reż. Waldemara Krzystka miał swoją premierę w Teatrze Telewizji 11 grudnia 2006 r. Występują w nim: Janusz Gajos jako Pułkownik, Dominika Ostałowska jako Hanka i Halina Łabonarska - żona Pułkownika.

Do emerytowanego byłego pułkownika kontrwywiadu Stefana Kołodzieja dociera dziennikarka Hanka, poszukując informacji o innym pułkowniku (w domyśle Kuklińskim). Ich drogi miały się przeciąć w szkole piechoty, gdzie studiowali w 1953 r. Kołodziej od początku o pułkowniku nie mówi jej prawie nic. Opowiada natomiast dziennikarce o tym, jak z młodego opozycjonisty stał się członkiem aparatu Informacji Wojskowej. Przypomina czasy PRL, kiedy trzon kadry wywiadowczej tworzyli funkcjonariusze przysłani ze Wschodu i jedynie "pełniący obowiązki Polaków". W rozmowach z dziennikarką przyznaje się do zbrodni popełnionych w trakcie pełnienia służby. Żąda dla siebie oficjalnego procesu, chce "nowej Norymbergi". Namawia Hankę, by doniosła na niego do prokuratury.

Spektakl wyemituje TVP1 w poniedziałek o godz. 20:25.

Źródło: PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
PO się posypała. Struktury rozwiązane

PO się posypała. Struktury rozwiązane

Napadł na stację paliw i... został…

Napadł na stację paliw i... został…

Podwyżki dla najmniej zarabiających…

Podwyżki dla najmniej zarabiających…

Wstępne wyniki kurdyjskiego referendum

Wstępne wyniki kurdyjskiego referendum

Rosja: para kanibali zabiła dziesiątki…

Rosja: para kanibali zabiła dziesiątki…

Ukraina: Biskup Sobiło odwiedził wolontariuszy na linii frontu

/ facebook.com/theministryofdefence.ua

Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło odwiedził wolontariuszy pracujących na linii frontu – w strefie operacji antyterrorystycznej na pograniczu ukraińsko-rosyjskim. Duchowny spotkał się tam z pracownikami organizacji humanitarnych, wspieranych przez fundusz „Papież dla Ukrainy” oraz Caritas-Polska.

Jak podaje Radio Watykańskie, wśród wolontariuszy pracujących bezpośrednio w strefie działań zbrojnych są dwaj duchowni: rzymskokatolicki ks. Aleksander Kocur oraz ewangelicko-reformowany pastor Aleksander Pawluk. Wraz z grupą świeckich wolontariuszy nie tylko wspierają oni miejscową ludność duchowo, ale organizują również pomoc charytatywną. Szczególną uwagę poświęcają dzieciom, dla których zorganizowali tymczasową świetlicę i dzięki pomocy funduszu „Papież dla Ukrainy” organizują zajęcia terapeutyczne. 

Biskup Jan Sobiło odwiedził także przyfrontowe miasto Mariupol, gdzie spotkał się z ojcami paulinami i pracownikami ośrodka Caritas. W ośrodku, który działa przy miejscowej parafii, udzielana jest pomoc medyczna uchodźcom ze strefy wojennej, którzy swoje tymczasowe schronienie znaleźli w Mariupolu.

Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

PO się posypała. Struktury rozwiązane

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej rozwiązał dzisiaj struktury partii w powiecie ostrowieckim (Świętokrzyskie). „Ta decyzja została podjęta na mój wniosek” – powiedział komisarz ugrupowania w województwie świętokrzyskim Paweł Zalewski.

Jak podkreślił Zalewski powodem decyzji była negatywna ocena koalicji PO z PiS w Radzie Powiatu Ostrowieckiego. „Negatywna ocena naszych wyborców, moja i członków partii” – zaznaczył polityk.

Dodał, że ponad rok rozmawiał na ten temat z przedstawicielami ugrupowania w powiecie ostrowieckim, głównie z Eligiuszem Michem (dotychczasowy szef struktur PO w powiecie ostrowieckim i jednocześnie wicestarosta ostrowiecki).

„Nie mogliśmy dojść do porozumienia. Pan Mich nie reagował na żaden z moich argumentów. Nie chciał wystąpić z tej koalicji. Dlatego na mój wniosek Zarząd Krajowy PO rozwiązał struktury partii w powiecie” – powiedział Zalewski. Podkreślił, że negatywnie ocenia tę koalicję.

Komisarzem struktur PO w powiecie ostrowieckim został radny wojewódzki Grigor Szaginian.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl