Kibice Legii i aktorzy Teatru Żydowskiego zagrają razem w spektaklu

/ mat.pras.

Aktorów i kibiców Legii Warszawa zobaczymy w najnowszym spektaklu Teatru Żydowskiego. Premiera przedstawienia o tym, czy jest możliwe porozumienie między zantagonizowanymi społecznościami, odbędzie się w poniedziałek na scenie stołecznego Nowego Teatru.

"Kibice" to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne. W spektaklu obok aktorów Teatru Żydowskiego zobaczymy wielbicieli piłki nożnej - kibiców z tzw. Żylety, czyli tej trybuny Legii Warszawa, która gromadzi najzagorzalszych, najbardziej aktywnych i najostrzejszych kibiców klubu.

Jak podkreślają twórcy spektaklu, w projekcie najbardziej interesowało ich, jaki będzie efekt spotkania tych dwóch grup i jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem. Prócz tego, przede wszystkim, czy w ogóle możliwe jest porozumienie między tymi zantagonizowanymi społecznościami.

W sztuce występuje dwoje kibiców z Żylety - Elwira Szyszka i Tomasz Jakubczyk - którzy, jak zaznaczają, nie reprezentują żadnych oficjalnych stowarzyszeń kibicowskich ani klubu Legia Warszawa.

Nie wiem, kto musiałby wziąć udział w tym przedstawieniu, żeby reprezentować oficjalnie wszystkich kibiców. Na pewno dla tych, których zobaczymy na scenie, Legia jest bardzo ważnym elementem tożsamości. To było dla nas wyznacznikiem

 - skomentował w rozmowie z PAP reżyser spektaklu Michał Buszewicz.

Pamiętajmy też, że aktorzy Teatru Żydowskiego nie reprezentują ani wszystkich aktorów, ani środowiska żydowskiego jako takiego. To pojedynczy ludzie, którzy zdecydowali się na udział w tym projekcie

- podkreślił.

Początkowo kibiców było troje, jeden z nich zrezygnował. To, dlaczego tak się stało i w jakiej sytuacji, jest - zaznaczył Buszewicz - jednym z elementów samego przedstawienia.

Ten spektakl składa się z poszczególnych momentów naszych prób i reakcji na nie. Jest z jednej strony zapisem procesu powstawania przedstawienia, a z drugiej odniesieniem do niego. Podczas pracy nad projektem wśród ekipy pojawiło się bardzo dużo spięć, dyskusji światopoglądowych. Co ciekawe, te dyskusje odbywały się raczej między jednostkami, niż między środowiskami. Głos jednego środowiska nie ścierał się z głosem drugiego, jak można by przypuszczać przez stereotypy

 - powiedział.

Widzowie dostaną jakiś wycinek, kawałek tych wrażeń, ale także kawałek doświadczeń, których aktorzy doznali na meczach, a kibice w synagodze 

- dodał.

Tomasza Jakubczyka zaskoczyło przede wszystkim, że Teatr Żydowski nie jest "tylko dla Żydów i przez Żydów". Udział w projekcie zmienił jego postrzeganie sceny i samego środowiska.

Miałem kiedyś przeświadczenie, że choćbym poszedł do Teatru Żydowskiego, to nic bym nie zrozumiał. Potem poszedłem na kilka spektakli i przekonałem się, że one są dla każdego - nieważne, że policjanta, żołnierza czy kibica Legii Warszawa

 - powiedział.

Myślę, że ten spektakl może też zmienić postrzeganie kibiców, którzy często są uważani za wandali. Sam na mecz jeżdżę po to, żeby dopingować i zrzucić emocje, które przynosi nam codzienne życie. Tam mogę sobie swobodnie krzyczeć i nie oszczędzać gardła. Na ulicy tego nie mogę zrobić. W codzienności kocham swój klub i na trybunach mogę to okazać, pokrzyczeć, ale poza tym ja i inni kibice jesteśmy kulturalnymi ludźmi

 - podkreślił.

Podobnego zaskoczenia doświadczyło środowisko teatralne. Jego reprezentanci dzięki pracy nad projektem przekonali się - słowami Buszewicza - że "Legia nie jest tylko dla dobrze zbudowanych, łysych mężczyzn".

Rozbił nam się obraz kibica. Okazało się, że na meczach spotyka się dużo różnorodnych osób. Dlatego zależało mi na tym, aby jedną osobą z grona kibicowskiego była dziewczyna, bo to też jest taki kawałek kibicowskiego życia, o którym się zapomina albo który trochę nie pasuje do wypracowanego obrazu

 - powiedział.

Okazało się, że także w środowisku teatralnym i aktorskim jest mnóstwo zapalonych kibiców - zarówno Legii, jak i innych drużyn

- dodał.

Teatralna scena otoczona jest ze wszystkich stron bandą - jak prawdziwe boisko. W jednym z rogów umieszczono napis w języku hebrajskim. W spektaklu pojawia się także wspomnienie typowo żydowskiego środowiska piłkarskiego - w jednej ze scen jako elementu kolekcji kibicowskiej aktorzy używają biletu, jeszcze z międzywojnia, na mecz Legia Warszawa-Makabi Warszawa (żydowskiego klubu sportowego).

Autorem scenariusza "Kibiców" jest Sebastian Krysiak. Na scenie zobaczymy także Ryszarda Kluge, Joannę Rzączyńską, Małgorzatę Trybalską, Jerzego Walczaka i Piotra Wiszniowskiego.

Premiera spektaklu odbędzie się 11 września na scenie stołecznego Nowego Teatru. Przedstawienie będzie można oglądać później także 12 i 13 września.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnica śmierci Ireneusza Sekuły. Kto "odwiedził" polityka feralnego 23 kwietnia 2000 r.?

Ireneusz Sekuła w Sejmie / TV Republika

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości. Gdy po latach śledczy znów zagłębili się w aktach sprawy dotyczącej tajemniczej śmierci polityka, okazało się, że nie ma tam żadnych zdjęć ran postrzałowych.

Śmierć Ireneusza Sekuły, polityka, byłego wicepremiera w rządzie Mieczysława Rakowskiego, do dziś budzi wiele wątpliwości. Na niektóre próbowała znaleźć odpowiedź Doroty Kani w swoim programie "Gry Tajnych Służb" na antenie Telewizji Republika. Na początku marca wyemitowano pierwszą część, a dzisiaj ponownie zajęto się bulwersującym tematem.

Pytania, dlaczego i jak naprawdę stracił życie Sekuła, wciąż pozostają trudną do rozwikłania zagadką. 23 kwietnia 2000 r. rannego polityka znaleziono w jego biurze przy ul. Brackiej w Warszawie. W pomieszczeniu znaleziono rewolwer i kilka listów. Przewieziony do szpitala Sekuła twierdził, że postrzelił się sam.

Jak mówi dziennikarz śledczy, Rafał Pasztelański, lekarz, z którym rozmawiał Ireneusz Sekuła, odniósł wrażenie, że ranny pacjent "stara się go przekonać o próbie samobójczej".

- [Żona Sekuły] powiedziała, że jej mąż miał w nocy napisać list pożegnalny na komputerze, podpisać się pod nim, postrzelić się trzykrotnie w klatkę piersiową, zadzwonić do niej, zejść do niej jeszcze do drzwi i ją wpuścić i dopiero wtedy dać się zabrać do szpitala

- powiedział Pasztelański.

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości.

Prokuratura, która po latach wróciła do sprawy śmierci Sekuły, nie odnalazła jednak w aktach żadnego zdjęcia ran, które miały znajdować się na jego ciele. 

- Chciano sprawdzić, czy on rzeczywiście się postrzelił. Nikt tego na początku nie zrobił - powiedział Pasztelański.

Według policyjnego negocjatora, Dariusza Lorantego, na miejscu zdarzenia, co wynikało z rozpytań, miały znajdować się dwie osoby.

Taką wersję potwierdził też świadek koronny - wskazywał, że jednym z nich mógł być "Malizna", członek gangu pruszkowskiego, który miał przyjść do Sekuły po odbiór długu.

O takim przebiegu zdarzeń 23 kwietnia 2000 r. mówi też Rafał Pasztelański, wskazując, że już niedługo po śmierci Sekuły pojawiły się pogłoski, że do postrzelenia doszło w trakcie szamotaniny z gangsterami Pruszkowa. "Odwiedzili" oni Sekułę, by odebrać dług.

Tutaj przypominamy pierwszą część programu "Gry Tajnych Służb" poświęcony tajemnicy śmierci Sekuły

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl