O tym Francuzi nie chcą pamiętać. „Reklamowali się” jako sojusznicy Hitlera. Ale dowód jest...

/ francuska pocztówka propagandowa z 1942 roku

„Nasza matka Europa” - taki tytuł nadano propagandowej francuskiej pocztówce wielkanocnej z 1942 roku. Patrząc na grafikę trudno nie odnieść wrażenia, że założenia francusko-niemieckiej propagandy nabierają dziś zupełnie nowego znaczenia...

Pocztówka została wydana na Wielkanoc 1942 roku. Na znaczku pocztowym widnieje  marszałek Philippe Pétain szef rządu Vichy, kolaborujący z III Rzeszą Adolfa Hitlera.
 
Od sierpnia 1940 r. Niemcy zainwestowały we Francji wkład w wysokości 400 milionów franków na poparcie „nazistowskiego wysiłku wojennego” (była to równowartość ponad połowy dochodu narodowego). Następnie w maju 1941 roku kwota ta została obniżona do 300 milionów franków, a 11 listopada 1942 r. Znów podniesiona do 500 milionów franków.

W zasadzie po 1940 roku to właśnie Niemcy stały się głównym partnerem gospodarczym Francji. Lokalne przedsiębiorstwa miały za zadanie produkować i sprzedawać towary w celu zaspokojenia rozkazów III Rzeszy. Niemiecki „wysiłek wojenny” doprowadził nawet do powstania Obowiązkowej Służby Pracy (STO) w 1942 roku.

Ta swoista „legalizacja” Francji przez Niemcy została wykorzystana przez propagandystów i ukazywana jako ścisła współpraca w ramach tzw. nowej Europy, której głównym motorem napędowym miałby być nazistowskie Niemcy pod wodzą Hitlera. Hasłem propagandy tamtych czasów było: „Wielka Francja w zjednoczonej Europie”.

Widoczna, jako ilustracja tekstu pocztówka z 1942 roku była właśnie częścią tej polityki propagandowej skierowanej do Francuzów.

Na znaczku pocztowym widnieje szef rządu Vichy, w czasie II wojny światowej kolaborującego z III Rzeszą. Marszałek Pétaina, któremu 10 lipca 1940 zebrany w Tuluzie parlament francuski przekazał pełnię władzy po klęsce i kapitulacji Francji, podczas wojny prowadził politykę kolaboracji z okupantem. Po inwazji aliantów w Normandii zgłosił w sierpniu 1944 wysłannikowi generała Charles’a de Gaulle’a gotowość przekazania władzy. Został przez Niemców internowany, wywieziony do Niemiec i osadzony w zamku Sigmaringen w Badenii-Wirtembergii.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes PiS rekomendował poparcie wniosku prokuratury

/ senat.gov.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński prosił nas podczas posiedzenia senackiego klubu PiS, rekomendował poparcie wniosku prokuratury ws. wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Senat będzie dziś głosował nad wnioskiem prokuratury w sprawie wyrażenia przez izbę zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Bielan został zapytany przez dziennikarzy, czy podczas czwartkowego posiedzenia klubu senackiego PiS prezes Jarosław Kaczyński rekomendował, żeby senatorowie poparli wniosek prokuratury.

Pan prezes był na posiedzeniu klubu senackiego i nas o to poprosił, rekomendował

- oświadczył wicemarszałek.

Na pytanie czy przyczyną tego był fakt, że we wtorek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie senatora Koguta, wicemarszałek odpowiedział:

Pan prezes często nas odwiedza jako klub senacki, decyzja komisji zapewne wpłynęła na jego determinację, żeby z nami porozmawiać.

Dopytywany, czy senatorowie zostali przekonani przez prezesa PiS wicemarszałek odpowiedział, że "trzeba pytać innych kolegów". Pytany, czy prezes przekonał jego dodał, że "był już przekonany jeszcze przed wizytą pana prezesa".

CZYTAJ TEŻ: Senat zajmie się sprawą Stanisława Koguta

W grudniu ub.r. CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym m.in. syna senatora Koguta, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym; prezesem tej fundacji jest senator Kogut. Prokuratura chce postawić zarzuty również parlamentarzyście, który już sam zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl