Patryk Jaki: zbrodni w Rimini dałoby się uniknąć nie kontynuując tej polityki migracyjnej

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Kontakt z autorem

Tragedii w Rimini dało się uniknąć w bardzo prosty sposób – nie kontynuując fatalnej polityki migracyjnej. To wzbudza złość, również we mnie, że kolejny raz nieodpowiedzialni politycy doprowadzili do kolejnej tragedii – mówi nam Patryk Jaki. Z wiceministrem sprawiedliwości, rozmawia Lidia Lemaniak.

Sprawa zbrodni w Rimini wstrząsnęła społeczeństwem. Czy opinia publiczna będzie informowana o szczegółach śledztwa?
Na ile to jest możliwe, prokuratura będzie przekazywała informacje. Najważniejsze jest to, żeby państwo polskie trzymało rękę na pulsie i mobilizowało Włochów, by zaangażowali swój aparat i znaleźli tych zbrodniarzy. Cieszę się, że przedstawiciele Polski są już na miejscu i biorą udział w czynnościach.

Jak będzie wyglądała praca polskich śledczych we Włoszech?
Rozmawiamy o naszym statusie, ale mamy bardzo dobre doświadczenia z państwem włoskim, dlatego liczymy na pełną podmiotowość. Jesteśmy gotowi do współpracy i przygotowani do pomocy.

Włoski dziennik „Corriere della Sera” w rekonstrukcji zdarzeń przedstawił gwałcicieli Polki jako ludzi rasy białej. Czy Pana zdaniem poprawność polityczna całkowicie już ogarnęła Włochy i Europę?
Liczę na dobrą współpracę z Włochami. Najważniejszy jest cel – znalezienie sprawców oraz osądzenie i osadzenie ich w Polsce, zobaczymy, czy będą takie możliwości.
Z kolei poprawność polityczna to problem ogólnoeuropejski. W Europie popełnianych jest wiele przestępstw, które są, niestety, częścią życia różnych społeczeństw. Zadaniem każdego państwa jest ich minimalizowanie, bo całkowicie nie da się ich wyeliminować. Zbrodni w Rimini dałoby się uniknąć w bardzo prosty sposób – nie kontynuując tej fatalnej polityki migracyjnej. To wzbudza złość, również we mnie, że kolejny raz nieodpowiedzialni politycy doprowadzili do kolejnej tragedii.

Jaka kara spotkałaby sprawców tej zbrodni, jeśli trafiliby do Polski?
Zależy, czy prokuratura łączyłaby przestępstwa. Za gwałt w Polsce według starego kodeksu karnego przewidziane jest 15 lat pozbawienia wolności. My proponujemy jego nowelizację, żeby za gwałt groziło nawet 30 lat pozbawienia wolności.
Uważam, że to dobry moment do debaty na temat polityki karnej, którą od lat prowadzą państwa elity UE. Jest ona liberalna i polega na tym, że gwałcicielom daje się często kary w zawieszeniu, a jeśli tej zbrodni dokonają uchodźcy, to traktuje się ich pobłażliwie. Doszliśmy do pewnej granicy, gdzie poprawność polityczna kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. Może to dobry moment, żeby Polska była krajem, który stanie się prekursorem w zmianie wektorów myślenia o polityce karnej. Jeżeli nie zaczniemy się bronić, jeśli nie będziemy wymierzali surowych kar, to nie będziemy odstraszali przestępców, ale zachęcali ich swoją bezradnością do popełniania kolejnych przestępstw.

Czy podtrzymuje Pan swoje słowa opublikowane na Twitterze: „Dla tych bydlaków powinna być kara śmierci. Choć dla tego konkretnego przypadku przywróciłbym również tortury”?
Ten wpis był związany z emocjami i gigantyczną złością, bo tak jak mówiłem, tej zbrodni dałoby się uniknąć, gdyby nie tragiczna polityka migracyjna. Nie jestem zwolennikiem tortur, ale zastanawiam się, czy dla takich zbrodniarzy kara śmierci to nie jest za mało, czy to nie jest dla nich nagroda.

Czy jest Pan zwolennikiem przywrócenia kary śmierci?
Jestem od zawsze zwolennikiem kary śmierci i uważam, że powinna być przywrócona. Teraz nie da się tego zrobić, bo nie pozwalają na to przepisy UE. Liczę jednak, że to dobry moment, żeby nastąpiła zasadnicza korekta w polityce karnej w całej Europie.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Makabryczna zbrodnia sprzed 15 lat. Czterech…

Makabryczna zbrodnia sprzed 15 lat. Czterech…

Nowelizacja budżetu na 2017 rok opublikowana…

Nowelizacja budżetu na 2017 rok opublikowana…

Zapadł wyrok ws. komercyjnego…

Zapadł wyrok ws. komercyjnego…

Kolejne nazwiska ofiar komunizmu poznamy już…

Kolejne nazwiska ofiar komunizmu poznamy już…

Napad na bank w Katowicach. Policja poszukuje…

Napad na bank w Katowicach. Policja poszukuje…

Były polityk PO dosadnie o wpisie Tuska. „Zarzucił PiS-owi strategię opozycji totalnej i rządów PO-PSL”

/ KPRM

– Zdenerwowały mnie dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest bezpośredni zarzut do Prawa i Sprawiedliwości, który jest właściwie streszczeniem strategii opozycji totalnej i Platformy Obywatelskiej za poprzednich rządów PO-PSL. Patronem i programistą tejże strategii był oczywiście przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, czyli sam zainteresowany. Drugą rzeczą natomiast jest insynuacja i absurd – powiedział w Telewizji Republika eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

Mówiąc o drugiej rzeczy, która zdenerwowała go we wpisze Tuska wskazał, że "mowa o zarzucaniu Prawu i Sprawiedliwości współpracy i podobnej taktyki do kremlowskiej polityki Putina".

Tego typu polityczne oskarżenia nie wyszły od pierwszego lepszego polityka, tylko przewodniczącego RE. Cały świat więc pomyślał, że to prawda i jest się o co martwić, tym bardziej, jeśli jesteśmy świadkami debat na temat praworządności w Polsce -- ocenił.

Z kolei na antenie Polsat News podkreślił, że swoim wpisem przewodniczący Rady Europejskiej zaszkodził Polsce.

Donald Tusk to nie jest bloger, tylko to jest numer dwa w UE - w sensie hierarchii formalno-protokolarnej - i to jest czytane na całym świecie – powiedział europoseł.

W ocenie Saryusz-Wolskiego Tusk naruszył ducha artykułu 15. traktatu o UE.

Artykuł 15., ustęp 6. mówi o tym, że przewodniczący Rady nie może sprawować żadnych publicznych funkcji – wskazał eurodeputowany.

Źródło: telewizjarepublika.pl, PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl