Air Show 2017: Niezwykłe zdjęcia podniebnych akrobacji! FOTOGALERIA

Air Show 2017 / facebook.com/Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Około 170 tysięcy widzów podziwiało podniebne akrobacje polskich i zagranicznych pilotów w czasie dwudniowych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Nad radomskim niebem zaprezentowało się 76 samolotów i śmigłowców z dziesięciu państw.

Koordynator tegorocznego Air Show gen. bryg. Krzysztof Żabicki, powiedział dziennikarzom, że dwudniowe pokazy lotnicze przebiegły bez większych zakłóceń. 

Co prawda po południu nad Radomiem przeszła burza i pokazy zostały przerwane na kilkadziesiąt minut, ale widzowie nie przestraszyli się deszczu. Gdy pogoda poprawiła się, ludzie wrócili na płytę lotniska, a samoloty znów poszły w górę 
– zaznaczył Żabicki.

W czasie burzy porwany przez wiatr balon reklamowy przewrócił się na widzów. 

Na skutek uderzenia jedna osoba doznała niegroźnego urazu głowy. Od razu udzielono jej pomocy medycznej 
– poinformowała rzecznik Air Show Magdalena Busz.

Organizatorzy chwalili publiczność radomskiego Air Show za zdyscyplinowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Air Show 2017 w Radomiu. Niesamowite zdjęcia z największej tego typu imprezy w Polsce

Według koordynatora Air Show w ciągu dwóch dni pokazy obejrzało około 170 tysięcy osób. W tym roku wejście na imprezę było bezpłatne, ale trzeba było wcześniej pobrać przez internet wejściówki. Bezpłatne karty wstępu szybko się jednak rozeszły. W niedzielę po południu organizatorzy podjęli decyzję, że na dalsze pokazy wpuszczane będą także osoby nieposiadające wejściówek. Wielu radomian skorzystało z tej możliwości.

Gen. Żabicki, pytany przez dziennikarzy, czy w 2018 r. w Radomiu także odbędzie się Air Show, powiedział, że Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Siły Powietrzne rozpoczęły już przygotowania do przypadającej w przyszłym roku stulecia polskiego lotnictwa. Ich zwieńczeniem – jak zaznaczył – będą pokazy lotnicze, ale o tym, gdzie one się odbędą, zdecyduje resort obrony narodowej. 

Radom, bardzo dobrze spisując się jako współorganizator, ma także szanse na organizację pokazów w 2018 roku 
– zaznaczył Żabicki.

Air Show w Radomiu to największa tego typu impreza lotnicza w Polsce. W tym roku jej organizatorami było wojsko i władze miasta. W ciągu dwóch dni nad radomskim niebem zaprezentowało się 76 samolotów i śmigłowców z 10 państw, m.in. z Czech, Holandii, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Litwy, Łotwy i USA.

Tagi
Wczytuję komentarze...

Szczątki 21 osób ekshumowano w Białymstoku

/ Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, po blisko dwóch tygodniach prac ekshumacyjnych prowadzonych w Białymstoku na terenie posesji znajdującej się przy ul. Giedymina, odnaleźli i ekshumowali szczątki 21 osób z w kilku jam grobowych. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku w sprawie zabójstw i innych zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy PUBP w latach 1944-54.

IPN uważa, że odnalezione szczątki należą najprawdopodobniej do ofiar komunizmu z roku 1946. W kilku przypadkach ujawniono ślady po postrzale w czaszkach ofiar. Odnaleziono również fragmenty umundurowania, buty wojskowe, guziki z orzełkiem, oraz rzeczy osobiste w postaci medalików i szkaplerzy. Szczątki zostały poddane oględzinom sądowo medycznym przez obecnych na miejscu biegłych specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Identyfikacja ofiar będzie możliwa po przeprowadzeniu badań genetycznych.
 

Źródło: ipn.gov.pl, dzieje.pl

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda zadowolony z wizyty w USA

/ prezydent.pl

– Prezydent opuszcza Stany Zjednoczone z dużą satysfakcją. (...) Mamy poczucie wypełnienia wszystkich celów, które prezydent sobie założył – poinformował Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent Andrzej Duda zakończył wczoraj trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych i udaje się do kraju.

Prezydent opuszcza Stany Zjednoczone z dużą satysfakcją. Program wizyty był bardzo bogaty i różnorodny: od kwestii militarnych, gospodarczych, klimatycznych, polonijnych, po dużą politykę międzynarodową. Więc to daje dużą satysfakcję, że tak krótki pobyt można aż tak bardzo obudować wydarzeniami. Mamy poczucie wypełnienia wszystkich celów, które prezydent sobie założył – powiedział Szczerski polskim dziennikarzom w West Point.

We wtorek podczas pobytu w Nowym Jorku, prezydent wziął udział w 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odbył kilka spotkań bilateralnych m.in. z prezydentami Ukrainy Petrem Poroszenką i Litwy Dalią Grybauskaite. Spotkał się też z naukowcami polskiego pochodzenia w Fundacji Kościuszkowskiej, a także w Wallington z Polonią. W czwartek Andrzej Duda odwiedził West Point, gdzie m.in. wygłosił wykład dla studentów tej wojskowej uczelni.

Krzysztof Szczerski zazaczył, że rozmowy prezydenta w USA „pokazały rosnące znaczenie Polski w polityce międzynarodowej”. Jak dodał, uzyskane przez Polskę miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, „od razu nas winduje do innej kategorii państw”.

Jesteśmy teraz adresatem próśb, wniosków, postulatów, uwag dotyczących tematów, które różne kraje chciałyby, żebyśmy w ich imieniu podnieśli w Radzie Bezpieczeństwa – mówił Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że dużą satysfakcją było także wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa na forum ONZ.

Nie tylko dlatego, że powiedział o polskim patriotyzmie, a potem przyznał, w rozmowie z prezydentem, że inspiracją do tego była wizyta w Warszawie i wspomnienie polskiej historii, które wtedy wygłosił pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, ale także ze względu na fakt, że było bardzo wyraźnie widać pewną wspólną linię myślenia między dzisiejszym przywództwem amerykańskim i polskim przywództwem – powiedział minister.

Szef Gabinetu Prezydenta RP podkreślił, że dla prezydenta bardzo istotny był też komponent polonijny wizyty.

Odbyło się nie tylko otwarte spotkanie w Wallington w New Jersey, ale także pierwsze spotkanie w historii polskiego prezydenta w Fundacji Kościuszkowskiej z grupą wybitnych polskich profesorów. To jest wielki zasób Polski tutaj w USA, chyba zbyt mało wykorzystywany – powiedział Szczerski.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl