Aresztowania w Maroko w zw. z zamachami w Katalonii

/ Gary Leavens \ CC BY-SA 2.0

Śledztwo w sprawie ostatnich ataków terrorystycznych w Katalonii wykazało, iż terroryści utrzymywali międzynarodowe kontakty - podał dziś hiszpański portal ABC. We wtorek w Maroku zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o związek z zamachowcami.

W Casablance policja zatrzymała Iszama Enadiego, rozwoziciela butli z gazem w katalońskim Ripoll, gdzie mieszkała większość zamachowców. Mężczyzna najprawdopodobniej mieszkał we wspólnym lokalu z Junesem Abujakubem, dżihadystą, który w ubiegły czwartek staranował ludzi na promenadzie Las Ramblas w Barcelonie. Abujakuba zastrzelono po czterech dniach poszukiwań.

Enadi jest podejrzewany o współudział w dostarczeniu butli, które miały być zainstalowane w samochodach, mających posłużyć do przeprowadzenia ataku. Jeśli jego rola się potwierdzi, może on zostać uznany za 13 członka grupy terrorystycznej.

We wtorek, w marokańskim Nador - oddalonym o 15 km od Melilli, hiszpańskiej enklawy w Maroku - policja zatrzymała również drugiego mężczyznę, kuzyna Drissa i Mussy Ukabirów, należących do komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za zamachy w Katalonii. Zgodnie z informacjami podanymi przez policję, 28-latek został aresztowany za nakłanianie do terroryzmu i jego gloryfikację.

Jak podała marokańska telewizja 2M, mężczyzna ujęty w Nador jest „silnie zradykalizowany” i zadeklarował wierność Państwu Islamskiemu (IS). Policja podejrzewa, że był w trakcie przygotowywania „wielu zamachów”, m.in. planował atak na ambasadę Hiszpanii w Rabacie.

Służby bezpieczeństwa potwierdziły, iż zadeklarował on zamiar przeprowadzenia zamachu. Obecnie służby sprawdzają, czy jest to tylko deklaracja niepodparta żadnymi przygotowaniami lub środkami, czy może mężczyzna podjął już kroki w celu przeprowadza ataku terrorystycznego.

W związku z aresztowaniami w miastach Nador, Wadżda i Casablanca, do Barcelony udała się grupa marokańskich ekspertów, którzy mają dostarczyć wsparcie w śledztwie dotyczącym międzynarodowych powiązań tej komórki terrorystycznej.

Jak podaje amerykański ośrodek analityczny Stratfor, Maroko jest trzecim państwem, za Tunezją i Arabią Saudyjską, z którego pochodzi najwięcej dżihadystów udających się do Syrii i Iraku.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sensacyjne wydanie „Politycznej kawy” Tomasza Sakiewicza – niedziela, godz. 12.00, Telewizja Republika

/ fot. Telewizja Republika

Przed nami szczególne wydanie programu „Polityczna kawa”. Gośćmi Tomasza Sakiewicza będą tym razem minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, poseł Tomasz Rzymkowski oraz Ryszard Czarnecki. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego powie, czy na żądanie kierownictwa europarlamentu przeprosi Różę Thun. Ma paść zaskakująca odpowiedź.

Sensacyjne wydanie „Politycznej kawy”. Minister Jerzy Kwieciński ujawnia ekonomiczne plany rządu, poseł Tomasz Rzymkowski o politycznym zwrocie w Kukiz’15 i wreszcie przełom w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Jego odpowiedź dla Róży Thun. Niedziela, godz. 12.00, TV Republika 

– zapowiedział swój program Tomasz Sakiewicz.

„Polityczna Kawa”, godzina 12.00, TV Republika – NIE PRZEGAP!

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl