Prof. Zybertowicz o kryzysie demokracji liberalnej - TRANSMISJA

Udostępnij

W środę, 23 sierpnia o 19.00 zapraszamy na transmisję na żywo debaty "Kryzys demokracji liberalnej?". Gościem Klubu Jagiellońskiego w Warszawie będzie prof. Andrzej Zybertowicz.

Napięcia polityczne w wielu państwach Zachodu zdają się przypominać, że związek demokracji z liberalizmem nie jest związkiem koniecznym. Historia naszej cywilizacji zna zarówno państwa archetypicznie demokratyczne, ale nieliberalne, jak i niewątpliwie liberalne, choć niedemokratyczne. Czy na naszych oczach demokracja pożera liberalizm? Jeżeli tak, to jaką będzie już post-liberalna demokracja? Czy konserwatyści mają w tej sytuacji powody do satysfakcji? Czy nie-liberalizm należy kojarzyć z korzyścią dla dobra wspólnego?

W podobnie zarysowanym kręgu tematów chcemy poruszać się w trakcie nadchodzącego spotkania w warszawskim Klubie Jagiellońskim. Gościem Andersa 35 będzie w środę 23 sierpnia prof. Andrzej Zybertowicz. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Mazur, prezes KJ.

Początek transmisji w środę o 19.00.

Źródło: Klub Jagielloński Warszawa

SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Papież przeprosił za swoje słowa

Papież Franciszek / fot. By Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36984416

Ojciec Święty przyznał, że użył „błędnych słów”, mówiąc o oskarżanym o tuszowanie pedofilii biskupie z Chile. W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze do Rzymu papież przeprosił za swą wypowiedź w obronie bpa Osorno Juana Barrosa Madrida.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w samolocie lecącym z Peru papież odniósł się do swych słów sprzed kilku dni na temat chilijskiego hierarchy, którego dymisji domagają się wierni oraz ofiary pedofilii. Twierdzą, że bp Barros Madrid był wspólnikiem księdza pedofila Fernando Karadimy, pomagając mu w ukrywaniu jego czynów.

W trakcie wizyty w Chile Franciszek oświadczył, że nie widział „żadnych dowodów” przeciwko biskupowi, ale tylko „kalumnie”.

Za tę wypowiedź skrytykował papieża przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O'Malley, oceniając, że była ona „źródłem wielkiego bólu dla ofiar” pedofilii. Oburzenie wyraziły ofiary pedofilii.

Zdradziło mnie słowo „dowód”. Pomyliło mi się; nie chciałem mówić o dowodach, ale o oczywistości winy 
– powiedział Franciszek.

Jest wiele osób wykorzystanych, które nie mogą mieć dowodów, nie mają ich. Może też je mają, ale czują wstyd i cierpią w milczeniu 
– oświadczył papież.

Muszę przeprosić, bo słowo „dowód” zraniło, zraniło wielu wykorzystanych i było policzkiem 
– dodał.

Zdaję sobie sprawę z tego, że moje sformułowanie było niefortunne 
– przyznał.

Papież zapewnił, że od swego poprzednika Benedykta XVI przejął linię zerowej tolerancji wobec sprawców pedofilii.

Ogłosił zarazem, że biskup Osorno pozostanie na stanowisku, jeśli nie będzie dowodów jego winy.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl