Wynalazca aresztowany w sprawie śmierci dziennikarki

Peter Madsen; By Necessary Evil - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9473537

redakcja

Kontakt z autorem

Znany duński wizjoner, budowniczy łodzi podwodnych Peter Madsen został dziś aresztowany przez sąd w Kopenhadze w związku z podejrzeniem przyczynienia się do śmierci szwedzkiej dziennikarki. Madsen twierdzi, że jest niewinny.

Szwedzka dziennikarka Kim Wall przygotowywała reportaż o Madsenie i w czwartek weszła na pokład jego prywatnej łodzi podwodnej Nautilus w kopenhaskim porcie. W piątek w nocy bliscy kobiety zgłosili jej zaginięcie, a służby ratownicze rozpoczęły na morzu poszukiwania podwodnej łodzi Madsena.

W piątek łódź awaryjnie wynurzyła się w pobliżu Kopenhagi, ale na pokładzie znajdował się jedynie właściciel. Został ewakuowany, a łódź ostatecznie zatonęła. Peter Madsen tłumaczył, że miał problemy techniczne i że dziennikarka wyszła na ląd jeszcze w czwartek. Policja nie dała wiary tym wyjaśnieniom. W sobotę sąd w Kopenhadze wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Madsena. Rozprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami.

Straż przybrzeżna wydobyła dziś z dna morza na południe od Kopenhagi łódź podwodną Madsena w celu dokonania oględzin. Według policyjnej hipotezy łódź mogła zostać celowo zatopiona w celu zatarcia śladów.

Peter Madsen jest znanym duńskim inżynierem-wizjonerem, projektantem i budowniczym łodzi podwodnych oraz silników rakietowych.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Ludzkie szczątki w Dolinie Roztoki - nadal…

Ludzkie szczątki w Dolinie Roztoki - nadal…

Turcja: katastrofa w kopalni, są ofiary…

Turcja: katastrofa w kopalni, są ofiary…

Eliminacje do MŚ 2018: w Szwecji…

Eliminacje do MŚ 2018: w Szwecji…

Pałac Biskupów Krakowskich Pomnikiem…

Pałac Biskupów Krakowskich Pomnikiem…

97-latek za kierownicą wjechał w pieszych

97-latek za kierownicą wjechał w pieszych

Ludzkie szczątki w Dolinie Roztoki - nadal nie wiadomo czyje

ToSter; https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Ze szczątków odnalezionych na początku września w Dolinie Roztoki w Tatrach udało się wyodrębnić kod DNA – poinformowała dzisiaj szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz. DNA zostanie porównane z próbkami pobranymi od wytypowanych rodzin.

"Kolejnym krokiem śledztwa będzie zarządzenie dalszych badań porównawczych z wytypowanymi osobami. Policja ustala krąg wszystkich potencjalnych rodzin, z których ta osoba mogła pochodzić" – powiedziała prok. Bogdanowicz.

Szefowa prokuratury dodała, że gdyby zebrany od rodzin kod DNA nie pasował do odnalezionych szczątków, wówczas krąg osób typowanych do badań porównawczych będzie rozszerzony poza granice kraju.

"Na tym etapie nie możemy wykluczyć, że był to jakiś turysta z zagranicy, jednak na razie wszystko wskazuje na to, że był to obywatel Polski" – dodała.

Na policję zgłosiło się w sumie ponad 10 rodzin z różnych stron Polski, które podejrzewają, że może chodzić o ich bliskiego. Uwagę śledczych wzbudziła szczególnie historia mężczyzny z Podkarpacia zaginionego w 2009 r.

Lekarze z zakładu medycyny sądowej potwierdzili, że są to szczątki mężczyzny w wieku między 35 a 50 lat, szczupłej budowy ciała i wzroście około 175 cm, ale na podstawie zebranych w Dolinie Roztoki dowodów, śledczy nie mogli ustalić przyczyny śmierci turysty.

Na ludzkie szczątki natknęli się 7 września pracownicy naukowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy badali drzewostan w Dolinie Roztoki. Wśród resztek ubrań i wyposażenia turystycznego znaleziono kość ramieniową. Podczas dalszych poszukiwań odnaleziono kolejne ludzkie kości, w tym czaszkę.

Wśród rzeczy były produkty spożywcze, na których widniały daty przydatności do spożycia - na jednym grudzień 2008 r., na kolejnym 2009 r. Śledczy przypuszczają, że zgon mógł nastąpić w latach 2007-2009. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zakopanem.

Dolina Roztoki to odgałęzienie Doliny Białki. Można do niej wejść ze szlaku prowadzącego do Morskiego Oka na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza i przejść nią obok wodospadu Wielka Siklawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Spotkanie Duda-Kaczyński w piątek po południu. Jest oficjalne potwierdzenie!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odbędzie się w piątek w godzinach popołudniowych.

Informację tę podał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Będzie to czwarte spotkanie prezydenta i prezesa PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

W zeszłym tygodniu prezydent Duda otrzymał poprawki PiS do swoich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich złożenie prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas trzeciego spotkania z prezydentem.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl