Znaj proporcje, mocium panie

To powiedzenie z „Zemsty” Aleksandra Fredry pasuje do wrzasków totalnej opozycji o rzekomej izolacji Polski w Europie. Kompletnie przeczą temu fakty. Choćby liczba spraw wszczętych przez UE wobec Polski. Za rządów PO-PSL była ona... bardzo duża.

Tylko między grudniem 2010 a październikiem 2015 r. doliczyłem się m.in. 17 wyroków skazujących Polskę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Co ciekawe, to nie nasz kraj jest liderem w Unii pod względem spraw wytaczanych krajom członkowskim przez KE, poczynając od rozszerzenia UE w 2004 r. Przodują Włochy z 2897 postępowaniami, potem jest Grecja z 2518, Portugalia z 2154, Hiszpania z 2030, następnie Francja z 1948, Belgia (ojczyzna wroga Polski G. Verhofstadta) z 1908, Luksemburg (kraj naszego krytyka, szefa Komisji J.C. Junckera) z 1717. Polska jest dopiero na 8. miejscu, z 1656 sprawami! Tak mocno atakujące nas Niemcy miały 1643 sprawy przed trybunałem, niemal tyle co my! Więcej od nas spraw miało aż czterech członków założycieli EWG... Jeszcze niedawno z instrumentu weta w UE najczęściej korzystały... Niemcy, Austria i Belgia. Niech Państwo porównają to z tym, co słyszymy w dużej części mediów oraz od totalnej i niemerytorycznej opozycji.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nie chcesz być Polakiem? Bardzo dobrze!

Do napisania tego felietonu zainspirował mnie znany (i skądinąd bardzo dobry) muzyk Tymon Tymański. Stwierdził on ostatnio w pewnej telewizji (nie napiszę jakiej, wierząc w inteligencję Czytelników. Niech domyślą się sami, jaka to stacja jest źródłem tego typu „mądrości”), że wstydzi się być Polakiem.

W związku z tym, gdy ktoś go pyta, skąd pochodzi, odpowiada, że jest kosmitą. No i teraz można byłoby to komentować na wiele sposobów. Że Tymański jest typem idealnym pewnego zdurnienia celebrytów. Że tego typu wypowiedź idealnie oddaje stan „ducha” części polskich elit, jeśli „duchem” można nazwać te miazmaty intelektu. Że takie właśnie odezwy, których celem jest jedno – wielki wrzask: „Jestem fajniejszy i lepszy od reszty mojego narodu, przytulcie mnie, mądrzy panowie z zagranicy”, pokazuje głębię refleksji i moralności, którymi chciano nas karmić przez lata III RP. W końcu, że taka wypowiedź Tymańskiego jest w bolesny sposób arcypolska, pokazująca najgorsze cechy naszego narodu, postkolonialną mentalność jego części, kompleksy i słomę w butach. Cokolwiek by mówić o państwach zachodnich, tam raczej nikt na tak durny tekst by sobie nie pozwolił. Jasne, mógłby powiedzieć: wstydzę się za prawicowych/lewicowych polityków czy wyborców. Nie określałby jednak swojej pogardy odnoszącej się do całości kraju czy narodu. Bo po prostu tamtejsi obywatele posiadają w sobie dumę z tożsamości, coś, czego nie pojmą te nasze „elity” chowane na TVN czy „GW”. Ale z drugiej strony, po co takie rzeczy tłumaczyć Tymańskiemu? W jakim celu w ogóle go przekonywać i z nim dyskutować? Niby zawsze powinno się starać o dialog, ale zniżając się do tak niskiego poziomu? Właściwie pomyślałem, że Tymon ma rację, że jego oświadczenie bardzo mi się podoba i niech tak dalej trzyma. Bo pomyślcie, drodzy Czytelnicy. Nagle wszyscy, którzy wstydzą się być Polakami, przestają mówić, że nimi są. To moje marzenie. Byłoby cudnie.
 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl