Merkel traci poparcie

Poparcie dla kanclerz Angeli Merkel wyraźnie spadło / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

redakcja

Kontakt z autorem

Na ponad sześć tygodni przed wyborami do Bundestagu poparcie dla kanclerz Angeli Merkel wyraźnie spadło. Tak wynika z sondażu opublikowanego przez telewizję ARD. Główny rywal Merkel do fotela kanclerza, kandydat SPD Martin Schulz też stracił.

Z politycznej działalności Merkel zadowolonych jest 59 proc. uczestników ankiety – o 10 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Aprobatę dla polityki Schulza wyraziło 33 proc., co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 4 pkt proc. Jest to jego najgorszy wynik od czasu, gdy na początku roku otrzymał nominację na kandydata na kanclerza.

Spadło także poparcie dla całego rządu. Z jego pracy zadowolonych jest 47 proc. ankietowanych (minus 8 pkt. proc.), podczas gdy odsetek niezadowolonych wzrósł o 7 pkt. proc. do 51 proc. Od 2013 roku Niemcami rządzi koalicja CDU/CSU i SPD.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Chcieli okraść bankomat. Padły strzały

Chcieli okraść bankomat. Padły strzały

17-latek zaatakował przechodniów siekierą.…

17-latek zaatakował przechodniów siekierą.…

Wielomilionowe oszustwa przy finansowaniu…

Wielomilionowe oszustwa przy finansowaniu…

Negocjacje ws. reformy sądownictwa na…

Negocjacje ws. reformy sądownictwa na…

Paryska konferencja na temat…

Paryska konferencja na temat…

"Dzieli nas tylko jedna sprawa". Gowin zdradza szczegóły negocjacji ustaw sądowych z prezydentem

Jarosław Gowin / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

W radiowych "Sygnałach dnia", wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, mówił o szczegółach negocjacji z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczących ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - W negocjacjach prezydenta i obóz Zjednoczonej Prawicy dzieli już tylko jedna kwestia - powiedział Gowin.

W piątek prezydent Andrzeja Duda spotkał się po raz czwarty z liderem PiS z Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa była poświęcona zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Podczas dwugodzinnej rozmowy prezydent przekazał liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi dotyczące propozycji PiS do jego projektów o KRS i SN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spotkanie Kaczyński-Duda. "Atmosfera była dobra"

- Przez cały czas dochodzimy do porozumienia w jednej jedynej dzielącej nas jeszcze sprawie - pan prezydent oczekuje, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie miał charakter politycznie pluralistyczny, to znaczy, że będą tam wybrani także sędziowie wskazani przez kluby opozycyjne

 - mówił Gowin w "Sygnałach dnia"

- My akceptujemy stanowisko pana prezydenta, a rozmowy dotyczą tylko tego, czy zaproponowane przez pana prezesa Kaczyńskiego rozwiązania w pełni gwarantują ten pluralizm

 - dodał minister.

Potwierdził, że wobec projektu ustawy o KRS proponowane są trzy kolejne procedury wyboru jej członków - pierwsza, większością 3/5, zgodna ze stanowiskiem prezydenta. Druga, gdyby nie udało się wybrać większością 3/5, i trzecia, gdyby nie udało się wybrać KRS według drugiej procedury.

Gowin przyznał, że prezydent ma wątpliwości wobec tej trzeciej procedury. Choć, jak dodał, akurat jego zdaniem wszystkie ostatnie propozycje Jarosława Kaczyńskiego, w tym ów "wariant c", "gwarantują pluralistyczny charakter KRS".

- Są różnice w sposobie interpretacji przedstawionych panu prezydentowi przepisów ze strony prawników - inaczej interpretują to prawnicy prezydenccy, inaczej prawnicy, którzy stanowią zaplecze obozu rządowego

 - wyjaśnił wicepremier.

- Mnie się wydaje, że w tej sprawie więcej racji mają ci ostatni, ale gdyby się okazało, że jednak swoje wątpliwości prezydent podtrzyma, wówczas gotowi jesteśmy wycyzelować ten projekt tak, by jakiekolwiek wątpliwości zniknęły

 - dodał Gowin.

Jak podkreślił, wątpliwości prawników prezydenta zostaną przez obóz Zjednoczonej Prawicy rozpatrzone na początku tego tygodnia, a w drugiej połowie tygodnia dojdzie do kolejnego spotkania prezesa Kaczyńskiego z prezydentem Dudą.

- Mam nadzieję, że będzie to ostatnie spotkanie w tej sprawie

 - powiedział Gowin.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl