Nie sejmikować w wojsku

Wojsko ma bronić państwa, narodu i demokracji. Żeby to było możliwe, niezbędne są dwie rzeczy: cywilna kontrola nad armią i jasny system dowodzenia.

W czasie pokoju cywilną kontrolę nad armią sprawuje minister obrony narodowej. Rola prezydenta rośnie dopiero w czasie wojny. Rzeczywiście to prezydent decyduje o generalskich nominacjach. Może ich odmówić, gdy jego zdaniem nominowany nie spełnia warunków do takiej nominacji. Nie może jednak tego uprawnienia wykorzystywać do wymuszania swojego udziału w rządzeniu armią. Zarówno metoda, jak i zakres przypisanych prezydentowi kompetencji są w tym wypadku niezgodne z konstytucją. Konieczność zmian personalnych w wojsku jest oczywista. Minister obrony może sobie poradzić nawet bez nominacji generalskich. Problem w tym, że do wojska wprowadza się politykę, od której powinno ono być wolne. Wstrzymanie wszystkich nominacji generalskich osłabia  morale i wysyła sygnał, że obóz rządzący się kłóci. Tego armia potrzebuje najmniej. Zupełnie osobne jest pytanie o to, jak mogą wyglądać konsultacje szefa MON-u z prezydentem, gdy służby stawiają pytanie o zasadność dostępu do tajemnic jego doradcy. Pytanie, które prezydent znał. Jeżeli to zaciążyło nad jego decyzją, znajdzie się w trudnej sytuacji.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Polskiej premier wołanie na puszczy

W zamachu terrorystycznym w Barcelonie zostało rannych 26 obywateli Francji, w tym 11 osób odniosło obrażenia ciężkie. Z tego powodu Paryż prowadzi też własne śledztwo.

Do Katalonii udał się minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian. Francuskie media piszą o podobnym modus operandi – terroryzmie „low cost”, jak w wypadku wcześniejszych zamachów w Nicei, Berlinie, Szwecji czy ostatnio w Levallois Perret pod Paryżem.

Niestety, widać też podobne, dość bezradne reakcje społeczne, pewien rodzaj „oswajania” zamachów i pierwsze propozycje polityków, które idą w kierunku zwalczania skutków, a nie przyczyn terroryzmu. Słowem – nic nowego. Nadal jednak nie widać analizy przyczyn i choćby prób walki np. z takim czynnikiem wspomagającym terroryzm, jak masowa imigracja.

Słowa polskiej premier: „Podnieś się z kolan i obudź się z letargu, Europo, bo w przeciwnym razie codziennie będziesz opłakiwała swoje dzieci” – pozostają wołaniem na puszczy politycznej poprawności i niestety ciągle zachowują aktualność. I wszystko wskazuje na to, że zarówno nad Sekwaną, jak i w innych krajach Europy Zachodniej.

Udostępnij

Tagi

Wszyscy generałowie Trumpa

Prezydent USA pożegnał się ze swoim głównym doradcą politycznym Stevem Bannonem. Dotychczas był on uważany za czołowego ideologa kampanii Trumpa i architekta polityki zagranicznej. Bannon był jednak kojarzony z bardzo radykalnym skrzydłem amerykańskiej prawicy, a to nie pomagało, kiedy po zamachu terrorystycznym w Charlottesville oskarżono Trumpa o pobłażanie rasistom.

Bannonowi zaszkodził zapewne również konflikt z obecnym szefem personelu Białego Domu, emerytowanym generałem piechoty morskiej Johnem Kellym. Wraz ze wzrostem znaczenia tego ostatniego trzon administracji przejmują de facto emerytowani generałowie: wspomniany Kelly, sekretarz obrony James Mattis i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster. Kelly jak na razie zbiera pozytywne opinie z obu stron politycznej barykady jako człowiek rzeczowy, profesjonalny i doskonale zorganizowany. Te cnoty mogą pomóc prezydentowi podreperować poparcie, które choć nie spadło znacząco po sprawie Charlottesville, to wciąż utrzymuje się na dość niskim poziomie. Generałowie doprowadzą też raczej do utwardzenia polityki zarówno wobec Korei Płn., jak i wobec Rosji, co daje mocniejsze gwarancje sojusznikom USA.

Udostępnij

Tagi
Najnowsze opinie

Skończyć z bezradnością

Jak wyjść z kryzysu

Bohater Kaczyński

Rząd pomaga realnie

Tureckie standardy we Francji

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl