Odpowiedzialność Tuska

Donald Tusk zeznawał w Prokuraturze Krajowej w sprawie niedopełnienia obowiązków przy przeprowadzaniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Taki miał oczywisty obowiązek, wynikający choćby z tego, że kluczowe decyzje w sprawie ekshumacji podejmowali jego najbliżsi współpracownicy: minister zdrowia Ewa Kopacz i szef KPRM-u Tomasz Arabski. Okoliczność ta sprawia, że i na samym byłym premierze spoczywa odpowiedzialność prawna. Choć polski kodeks karny nie zawiera kar adekwatnych do ogromu skandalu i makabry ujawnionych w trakcie ekshumacji, i tak należy dążyć do tego, by Donald Tusk poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, jak każdy obywatel. Jeśli chcemy, by państwo polskie przestało być państwem teoretycznym, urzędnicy tego państwa za swoje działania bądź zaniechania muszą odpowiadać. Dotyczy to także byłego premiera.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nie czekajmy z reprywatyzacją

Zatrzymanie prac nad ustawą reprywatyzacyjną to zła wiadomość. Po pierwsze dlatego, że to problem, który trzeba w końcu rozwiązać, bo dotyczy krzywd wielu ludzi. Po drugie dlatego, że projekt Patryka Jakiego daje realne podstawy do sprawiedliwego dokończenia procesu reprywatyzacji. Przeciw niemu pojawiają się dwa główne argumenty.

Pierwszy – państwa na to nie stać. Tu jednak wystarczy zmniejszyć poziom rekompensat z 20 proc. wartości do 10 proc. lub wydłużyć okres spłaty. Drugi – po ustawie o IPN-ie lepiej już nie denerwować dodatkowo środowisk żydowskich. Ale spór polsko-izraelski i tak zapewne wróci po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli zaskarżonej przez prezydenta ustawy. Czy wtedy znowu odłożymy ustawę reprywatyzacyjną na przyszłość? Jest ona zbyt ważna, by czekać z nią na jakiś bliżej niesprecyzowany idealny moment, bo taki nigdy nie nadejdzie.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl