Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. działki przy dawnej ul. Siennej 29

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

redakcja

Kontakt z autorem

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję wydaną z upoważnienia prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie działki przy dawnej ul. Siennej 29 i odmówiła przyznania prawa użytkowania wieczystego do niej Maciejowi M., który uzyskał je w 2012 r.

Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. Komisja uznała, że wydając decyzję, rażąco naruszono prawo, m.in. co do zasady obiektywizmu i bezstronności.

Szef komisji Patryk Jaki ogłosił taką decyzję komisji po jej niejawnym posiedzeniu. Od decyzji strona postępowania może odwołać się do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Sprawa tej działki wiąże się z nieodległą działką pod dawnym adresem Chmielna 70. 27 lipca komisja uchyliła decyzję z 2012 r. w sprawie tej działki.

W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29 biznesmenowi Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. Pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego, przyjęty w 2010 r. błyskawicznie przez Radę Miasta - na krótko przed wyborami samorządowymi. Dzięki niemu na obu działkach można było wznieść budynki o wysokości już nie tylko 30 m, ale ponad 200 m. Na zapoznanie się z projektem radni mieli bardzo mało czasu.

Nad planem zagospodarowania Rada Miasta powinna była procedować inaczej. Plan zasługiwał, by mieć oddzielną sesję

- zeznał 25 lipca świadek, b. stołeczny radny Bartosz Dominiak.

Do momentu uchwalenia planu moja świadomość była taka, że Sienna 29 jest własnością miasta i nie ma do niej roszczeń

- mówił inny świadek b. wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Na rozprawie nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - za co ukarano ją 3 tys. zł grzywny. Była to jej czwarta nieobecność na rozprawach komisji - w sumie nałożono za to na nią już 12 tys. zł grzywny.

W maju br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty ws. reprywatyzacji m.in. Siennej 29 Maciejowi M. i rzeczoznawcy Michałowi Sz. Zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomości przejęto za rażąco zaniżoną cenę - jej wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln zł, a wartość praw i roszczeń - na 345 tys. zł. Maciej M. jest w areszcie; Michał Sz. opuścił areszt po wpłacie 60 tys. zł kaucji - odmówił zeznań przed komisją.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Zmarł popularny w latach 70. aktor i…

Zmarł popularny w latach 70. aktor i…

"To lotnisko będzie jak miasto".…

"To lotnisko będzie jak miasto".…

Władze USA ostrzegają. Podróż do Arabii…

Władze USA ostrzegają. Podróż do Arabii…

Prezydent Ukrainy zwołał gabinet…

Prezydent Ukrainy zwołał gabinet…

Polski arcybiskup obejmie wysokie stanowisko…

Polski arcybiskup obejmie wysokie stanowisko…

PiS zostawia w tyle opozycję, a Nowoczesna… coraz bliżej granicy progu wyborczego

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla portalu onet.pl nie pozostawia złudzeń - Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie dystansuje opozycję, uzyskując 37,7 proc. poparcia. Według badania, gdyby wybory odbyły się teraz, do Sejmu weszłoby sześć partii.

Sondaż IBRiS potwierdził bardzo mocną pozycją Prawa i Sprawiedliwości na polskiej scenie politycznej. Partii rządzącej poparcia udzieliłoby 37,7 proc. ankietowanych Polaków. To niemal dwukrotnie więcej niż następnej w zestawieniu Platformie Obywatelskiej, na którą swój głos oddałoby 19,1 proc. respondentów.

Gdyby wybory odbyły się teraz, trzecią siłą w parlamencie byłby klub Kukiza z poparciem na poziomie 8,1 proc. Po bardzo wygórowanych notowaniach w ubiegłorocznych sondażach, gdzie Nowoczesna osiągała w porywach nawet 20-procentowe poparcie, teraz partia Petru ostro pikuje w kierunku granicy progu wyborczego. Na Nowoczesną swój głos oddałoby, według sondażu IBRiS, 7,3 proc. respondentów.

Na granicy wejścia do Sejmu znalazły się dwie inne partie - PSL (5,1 proc) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 proc.).

Swoich przedstawicieli w parlamencie nie umieściłyby Partia Razem, Wolność, Kongres Nowej Prawicy oraz Prawica Rzeczypospolitej. 

Sondaż przeprowadzono w dniach 17-18 listopada metodą telefoniczną CATI na grupie 1100 dorosłych Polaków.

Źródło: onet.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl