niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Rząd chce nas podpiąć pod Nord Stream?

Dodano: 13.07.2011 [14:29]
Joachim Brudziński jest zdania, że rząd Donalda Tuska próbuje „podpiąć” Polskę pod niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream. W jego opinii, świadczą o tym m.in. utrudnienia w rozwoju gazoportu w Świnoujściu.

W dzisiejszym porannym głosowaniu posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie do porządku obrad Sejmu projektu rezolucji wzywającej rząd do podjęcia i kontynuacji działań mających na celu zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii, w którym jest m.in. propozycja nadania gazoportowi w Świnoujściu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na późniejszej konferencji prasowej Brudziński przekonywał, że nie byłoby budowy gazoportu w Świnoujściu, „gdyby nie determinacja i wola śp. pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego”.

- On jeszcze jako kandydat na prezydenta zapowiedział, że w ramach budowy bezpieczeństwa energetycznego, jeśli wygra wybory, będzie budowany gazoport. Zastanawia nas, dlaczego większość rządowa tak bardzo boi się, aby uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego poprzez nadanie jego imienia nowopowstającemu gazoportowi, a z drugiej strony rząd premiera Donalda Tuska zmienia priorytety związane z tą inwestycją - podkreślił Joachim Brudziński.

Jak zwrócił uwagę, rząd Jarosława Kaczyńskiego traktował gazoport w Świnoujściu jako projekt dywersyfikacyjny w ramach zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, a rząd Tuska „mówi raczej o zworniku bezpieczeństwa”.

Brudziński podkreślił, że coraz bardziej niepokoi PiS „kwestia cichej zgody Donalda Tuska i jego rządu na projekt Nord Streamu, który uniemożliwia rozwój nowopowstającego portu na Bałtyku”. W ocenie posła PiS, już na samym starcie „utrącono możliwości rozwoju gazoportu, poprzez taką lokalizację gazociągu (Nord stream – przyp. red.) i wypłycając podejście do portu”.

- Jeżeli nie ma na piśmie zapewnień, że ten gazociąg zostanie zakopany, to możemy być pewni, że do Świnoujścia - przy takiej lokalizacji i przy takim ułożeniu toru podejściowego - nigdy nie wpłynie statek o maksymalnym zanurzeniu na Bałtyku. Zmiana znaczenia gazoportu, że nie będzie on projektem dywersyfikacyjnym, ale jakimś zwornikiem bezpieczeństwa, podpisanie długoterminowej  umowy gazowej z Rosją i lansowanie przez PGNiG interkonektora wschód-zachód, przyłączającego naszą sieć gazową do sieci gazowej w Niemczech, jest de facto próbą podpięcia się pod projekt Nord Stream - uważa Brudziński.

Ponadto poseł PiS zastanawiał się, czy rząd nie zechce sprzedać gazoportu Rosjanom.

- Jeżeli dzisiaj Donald Tusk nie wyklucza sprzedaży Rosjanom naftoportu, który miał być naszym bezpieczeństwem energetycznym (...), utrąca się wszystkie możliwości rozwoju gazoportu w Świnoujściu, próbuje się umożliwić podłączenie pod Nord Stream, to czy zaraz nie padnie pomysł, byśmy ten nowo wybudowany gazoport sprzedali Rosjanom, Gazpromowi - zastanawiał się poseł PiS.

Temat gazoportu w Świnoujściu i Nord Stream pojawił się w rozmowach premiera Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w czerwcu. Tusk mówił wówczas, że „dzisiaj nic nie zwiększa przeszkód”, jeśli chodzi o możliwości dotarcia do portu w Świnoujściu. Merkel zapowiedziała, że w razie utrudnienia dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu „zostałyby podjęte” zmiany w Gazociągu  Północnym.

Polski premier tłumaczył na konferencji prasowej po czerwcowym posiedzeniu rządów Polski i Niemiec, że gdybyśmy chcieli zwiększyć możliwości portu w Świnoujściu poprzez pogłębienie toru,  dysponując udokumentowanymi planami rozbudowy portu, to strona niemiecka może podjąć działania „umożliwiające rozwój portu” w Świnoujściu. Tusk podkreślił, że strona niemiecka „zawarowała” sobie takie prawo wobec Nord Stream'u. Merkel zaznaczył natomiast, że gdyby dostęp do portu w Świnoujściu miałby być utrudniony, to „wówczas zobowiązujemy się do ułożenia głębiej tego  gazociągu, aby tym samym nie było utrudnień w dostępie do portu”.
Autor: 
Źródło: 
PAP
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl